کد خبر: 100827 A

از حسین خواجه امیری تجلیل شد؛

محمدرضا شجریان گفت: ایرج پیشکسوت من بوده و هست. می‌توانید چهچهه‌های مردانه او را، که می‌زند و زده است، را گوش کنید و ببینید که این مرد چه کار‌ها کرده است.

ایلنا: بزرگداشت حسین خواجه امیری ایرج شب گذشته(8 شهریور) در محل فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در این مراسم با حضور محمدرضا شجریان از حسین خواجه امیری (ایرج) تجلیل شد.

این مراسم با تک‌نوازی ویولن توسط پویا جوانمردی، یکی از شاگردان حسین خواجه‌امیری آغاز شد. پس از آن امیراحسان فدایی از دیگر شاگردان استاد همراه با گروه ارکستر به اجرای برنامه پرداخت. سپس اصغر همت، حسین یاریار، جمشید حیدری و ناصر عظیمی از ۶ نفر از پیشکسوتان عرصه مطبوعات در حوزه ورزش و سینما شامل فاروغ فخرالدینی، سید رسول رئیسی، سیدمهدی کاظمی، جمشید حمیدی، پرویز نوری و جواد طوسی تجلیل کردند.

بهروز خلجی(سازنده مستند زندگی هنری ایرج)، ساخت فیلم «پهلوان آواز»، مستندی از زندگی ایرج و خاطرات وی مخصوصا در فیلم‌های قبل از انقلاب را افتخار و شانسی بزرگ برای خود دانست که طی آن توانست ۶۹ هنرمند را در یک فیلم گردهم آورد.

وی که به همراه داریوش بابائیان برای ساخت این فیلم ۸ سال تلاش کرده است، در سخنان خود از شعرایی همچون شهریار و بابک رادمنش که مخصوص ایرج شعر سروده‌اند نام برد و یادشان را گرامی داشت.

اسماعیل آذر نیز درباره صاحب صدای ماندگار ایران‌ زمین گفت: هنرمند شمعی است افروخته / که تا چشم بر هم زنی سوخته. جناب ایرج از متواضع‌ترین شخصیت‌های هنری است که هیچ‌کس از او «منم» نشنیده است و اگر هم در فیلم‌ها آواز خواند به دلیل وجود هنری و داشته‌های اوست.

حسین یاریار(سرمربی تیم فوتبال هنرمندان) نیز از حاضران خواست لحظاتی به افتخار کسانی که پرچم عشق را علم کرده‌اند بایستند و خادمان فرهنگ و هنر مملکت را تشویق کنند. او بر تکریم پیشکسوتان در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: یادمان باشد که خدمت به بزرگتر‌ها عزت می‌آورد و این شعار نیست و اگر خدمت نکنیم باخته‌ایم، خوب است قدر بزرگتر‌ها و پیشکسوتان را بخوبی بدانیم.

سپس ایرج(خواننده سه نسل ایران زمین) گفت: جا دارد از محمد‌رضا شجریان سپاسگزاری کنم که امروز اینجا هستند و حضورشان هم باعث خوشحالی من و هم باعث خوشحالی همه شده است. امروز می‌خواهم سرتان را درد بیاورم و چند بیتی را برایتان شعرخوانی کنم و بعد با چند قطعه شاد در خدمتتان هستم و در ادامه حاضرین مراسم را می‌ه‌مان صدای گرم و گیرای خود کرد.

پس از اجرای باشکوه ایرج که با استقبال حاضرین و همخوانی با وی مواجه شده بود، محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران متواضعانه در کنار ایرج حضور یافت و در سخنانی از تجلیل پیشکسوتان عرصه هنر اظهار خرسندی کرد و گفت: هنگامی که شنیدم قرار است برای ایرج عزیز مراسم بزرگداشت برگزار شود، وظیفه خود دیدم که با افتخار به این برنامه بیایم و در کنار این عزیز بزرگوار باشم. ما همیشه به دنبال ایشان بوده‌ایم؛ آن موقع که من نوجوان بودم ایشان در اوج قدرت آواز خواندن و پهلوان آواز بود. دلیل من برای پهلوانی ایشان همین بس که ایشان امشب مثل چهل سالگی‌اش آواز خواند. صداهایی که ریشه و مایه دارند، تا پس از صد سالگی، به شرط سلامتی و توانایی بدن برای آواز خواندن، فرد را در آواز یاری می‌کنند و تارهای صوتی تا هنگامی که انسان زنده و سالم باشد به شکل روز اولش خواهد بود.

وی اظهار کرد: ایرج عزیز و نازنین واقعا پیشکسوت من بود و هست. هنگامی که من در دبیرستان مشغول بودم ایشان در اوج خوانندگی بودند. صدای ایرج در کار آوازخوانی یک متر و معیار است و هنگام حساب، بالا‌ترین حد را دارد. برای همین هنگامی که می‌خواهند صدایی را مثال بزنند از او استفاده می‌کنند و می‌گویند «مثل صدای ایرج»، این یعنی تبدیل به مترومعیار شده است.

شجریان تاکید کرد: صدای او قدرت، صلابت، صافی و پاکی را شامل می‌شود، شما می‌توانید آن چهچهه‌های مردانه او را، که می‌زند و زده است، را گوش کنید و ببینید که این مرد چه کار‌ها کرده است که به واسطه آن متر و معیار شده است. این یعنی در کار آوازخوانی و صدا رکورد دارد. امیدوارم که صدسالگی او را همین جا جشن بگیریم.

در ادامه برنامه نصرت‌الله وحدت، بازیگر پیشکسوت در جایگاه حضور یافت و به نقل خاطره‌ای در مورد استاد ایرج پرداخت. وی گفت: در برنامه بزرگداشتی که طی سال‌های بعد از انقلاب برای محمدعلی فردین برگزار شده بود او روی صحنه حضور یافت و همراه با گروه موسیقی آهنگی را اجرا کرد و همه ما را به تعجب واداشت و پیش خود فکر کردیم که با اینکه در همه فیلم‌ها صدای ایرج بجای صدای او میکس می‌شده اما خود او صدای خیلی خوبی داشته است و بسیار تشویقش کردیم. پس از پایان اجرا پرده‌ها کنار رفت و دیدیم که این بار هم ایرج در پشت پرده بجای فردین آواز خوانده است.

محمد موسوی، استاد نوازنده نی نیز به ذکر خاطره‌ای در مورد ایرج پرداخت و اظهار کرد: نوروز سال ۱۳۶۱ از استاد بنان خواستم که ما را نصیحتی و برای ما آرزویی کند، در صحبت‌های خود اظهار کرد کاش برای اینکه در دل‌ها نفوذ کنم خدا صدای ایرج را به من می‌داد.

در ادامه لوح سپاس توسط محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران، به ایرج اهدا شد. در این بخش فرهنگ شریف، رهبر ارکستر سنفونی در کنار وحدت، موسوی و جهاندار حضور داشت و به همراه ایرج و شجریان دست‌های یکدیگر را به نشانه وحدت، پیروزی و شادی بالا بردند.

فرهنگ شریف قبل از ترک جایگاه در سخنانی به گفته‌های شجریان در مورد استاد ایرج اشاره کرد و نحوه گفتار وی در مورد ایشان را ستود.

وی اظهار کرد: شجریان چقدر زیبا در مورد همکارش صحبت کرد و از او تجلیل کرد. این موضوع بسیار قابل توجه است که شخصی مثل شجریان قدر ایرج را بداند و بگوید ما همیشه به صدای تو گوش می‌کردیم و از آن لذت می‌بردیم. چنین قدر‌شناسی باید سرلوحه هنرمندان باشد و در ارتباط با یکدیگر دوستی را پیشه کنند. من دوست دارم این موضوع برای همه هنرمندان سرمشق باشد.

در این مراسم اگر چه احسان خواجه‌امیری، که به قول پدر روی صحنه، خود را از کیش به برنامه رسانده بود، حضور پیدا کرد اما شرایط برای اجرای او فراهم نشد؛ پایان بخش این برنامه ادامه اجرای گروه موسیقی با صدای امیراحسان فدایی بود.

ایرج حسین خواجه امیری محمد رضا شجریان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر