کد خبر: 7806 A

علیرضا خمسه:

سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره بهمن ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار خواهد شد.

ایلنا:‌ سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره بهمن ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار خواهد شد در حالی که استقبال خوبی از این جشنواره در دوره سوم صورت پذیرفته و تعدد آثار دریافتی نشان گر این است که تئا‌تر تک نفره جایگاه حقیقی خودش را در هنرهای نمایشی به دست آورده است.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی نیاوران؛ علیرضا خمسه هنرمند برجسته تئا‌تر و سینمای ایران یکی از داوران دوره گذشته جشنواره تئا‌تر تک نفره بود که بر اساس سوابق و علایق کاری خودش همواره ارتباط نزدیکی با این جشنواره داشته است. نوع فعالیت‌های هنری خمسه و خصوصا تجاربی که در پانتومیم و دوره‌های ویژگی بازیگری به دست آورده موجب شده که تعلق خاصی نسبت به این نوع از تئا‌تر پیدا کند.
خمسه در گفت‌و‌گو با سایت اختصاصی فرهنگسرای نیاوران که برای سومین بار میزبان جشنواره تئا‌تر تک نفره خواهد بود با تاکید بر اهمیت این نوع از تئا‌تر تصریح کرد: تئا‌تر تک نفره شامل‌‌ همان چیزهائی است که احساس می‌کنیم در جامعه جوان و دانشجوئی خودمان به آن نیاز داریم.
این بازیگر برجسته و تئا‌تر و سینما با اشاره به ضرورت توجه به تئا‌تر گفت: من فکر می‌کنم اراده جمعی وجود دارد که فریاد می‌زند ما به تئا‌تر نیاز داریم از هر شکل آن و تئا‌تر تک نفره شامل‌‌ همان چیزهائی است که احساس می‌کنیم در جامعه جوان و دانشجوئی خودمان به آن نیاز داریم. اکثر شرکت کننده‌ها در این جشنواره دانشجو هستند البته اینطور نیست که بگوییم تئا‌تر تک نفره‌‌ همان تئا‌تر دانشجوئی است چون یک آدم با تجربه هم می‌تواند در این جشنواره شرکت کند، یک آدم آماتور با دیدگاه تجربی هم می‌تواند شرکت کند. هر آدم مستعد و توانمندی از هر رده سنی می‌تواند در این نوع از تئا‌تر حضور پیدا کند.
خمسه حمایت از تئا‌تر، خصوصا تئاترتک نفره و تئا‌تر دانشجویی را ضروری دانست و اظهار داشت: مشکل موجود کمبود امکانات در تئا‌تر است. باید بودجه و امکانات لازم مهیا شود و مشکلات سخت افزاری را از بین ببریم. نگاه موجود به تئا‌تر باید تغییر کند. تئا‌تر تنها یک سرگرمی نیست بلکه تئا‌تر یک ضرورت واقعی است و باید این ضرورت احساس شود. تئا‌تر ارکان متعددی دارد، رکن پرورشی، سیاسی، اقتصادی و ابعاد گوناگون دیگر که باید به همه آن‌ها توجه شود.
علیرضا خمسه بر ضرورت تثبیت جایگاه تئا‌تر تک نفره اشاره کرد و افزود: تئا‌تر باید جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و وابسته به شرایط در مقاطع مختلف زمانی نباشد. ما ۳ دوره جشنواره پانتومیم را برگزار کردیم اما دیگر متوقف شد. نباید اینطور باشد که اگر فرهنگسرای نیاوران نباشد اصلا این جشنواره تک نفره هم برگزار نشود. من فکر می‌کنم جایگاه تئا‌تر تک نفره هنوز ثبات پیدا نکرده و به صورت مدون دنبال نمی‌شود.
هنرمند برجسته هنرهای نمایشی در پایان با تاکید مجدد بر ضرورت تداوم برگزاری جشنواره‌ها گفت: این خوب است که یک مکانی مثل فرهنگسرای نیاوران برای ترویج تئا‌تر معرفی می‌شود اما لازم است که این اماکن از نظر اقتصادی تقویت شوند و جشنواره‌ها با ثبات و تداوم دنبال شوند. اینجا تنها پایگاهی است که به عنوان مبشر تئا‌تر تک نفره در کشور شناخته شده است. در این جشنواره‌ها می‌توان استعدادهای بزرگی را کشف کرد اما باید به این استعدادهای کشف شده توجه کنیم و از وجود هنرمندان جوان و توانمند بهره ببریم. تئا‌تر تک نفره یک فرصت جدی است که باید به خوبی از آن بهره برداری شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر