کد خبر: 53240 A

توحیدی با اشاره به جزئیات اساسنامه خانه‌سینما گفت:

تشكیل شورای صیانت در اساسنامه خانه‌سینما ذكر شده است/ نسخه اولیه 30 بهمن آماده شده بود/ اصلاح اساسنامه ازنظر ما تمام شده/ فعالیت در چارچوب نظام جمهوری اسلامی در اساسنامه قبلی نیز تاكید شده بود.

ایلنا: اصلاح اساسنامه خانه سینما و بازگشایی آن این روزها؛ یكی از بحث‌های جدی در بین سینماگران است. در این میان تغیر نام خانه‌سینما به خانه‌سینمای جمهوری اسلامی ایران نیز به‌صورت جدی مطرح است. بحثی كه توحیدی معتقد است از ابتدا نیز در اساسنامه وجود داشته است و  خانه سینما همیشه تحت قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌كرده و به آن افتخار می‌كرده است.

فرهاد توحیدی(سخنگو و رئیس هیات مدیره خانه سینما) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت اصلاح اساسنامه خانه‌سینما گفت: مسعود جعفری جوزانی متن اصلاح شده اساسنامه را تحویل نهاد ریاست جمهوری داده‌است و الان قاعدتا برررسی به عهده دوستان است. به همین دلیل از نظر ما روند اصلاح تمام شده است.

وی در مورد اضافه شدن نام جمهوری اسلامی ایران به پسوند نام خانه‌سینما افزود:  نکته‌ای که دوستان ما به‌عنوان نمایندگان سازمان سینمایی عنوان می‌کنند؛ درباره بندی است که خانه‌سینما تحت عنوان خانه سینمای جمهوری اسلامی شناخته بشود. این موضوع امری است که بعداز تحویل اساسنامه مطرح شده و مسعود جعفری جوزانی در گزارشی که به دفتر ریاست و نظر خود، نظر ما و نظر نمایندگان سازمان سینمایی را نیز ثبت كرده است.

توحیدی با اشاره به اینكه نباید این مسائل رسانه‌ای می‌شد، افزود: از زمان تشکیل  اولین جلسه قرار بود که احیانا اگر در موردی به اختلاف نظر رسیدیم؛ نظر مستقل هر طرف ثبت شود و نظر جوزانی هم ثبت شود و نظر جوزانی می‌تواند تایید کننده یکی از نظرات باشد یا می‌تواند نظر سومی باشد و نهایتا تصمیم‌گیری را به عهده مرجع تصویب اساسنامه بگذارد. امروز هم اتفاق عجیب غربیی نیفتاده است. دوستان این نظر را اعلام کردند. جوزانی نیز این نظر را منعکس کرده است و حال تصمیم‌گیری با نهادی است که باید اساسنامه خانه‌سینما را تصویب و ابلاغ کند. از نظر ما نسخه اساسنامه تحویل شده است و الان افراد دیگری باید درباره‌اش اقداماتی انجام دهند.

توحیدی درباره تاكید نمایندگان سازمان سینمایی به درج عنوان جمهوری اسلامی ایران به اسم خانه‌سینما و قرار گرفتن پرچم گفت: در تعریف خانه‌سینما در ماده یک آمده است که خانه‌سینما در واقع تحت قوانین اساسی جمهوری اسلامی و زیرنظر و نظارت وزارت ارشاد فعالیت می‌کند و همین امر به اندازه کافی گویاست  که خانه‌سینما به عنوان نهادی که در  چارچوب جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند.

 وی ادامه داد: درباره بحث پرچم مقدس جمهوری اسلامی  که مایه افتخار همه ماست و همه ما به داشتن این پرچم مباهات  می‌کنیم و پرچم در همه اماکن خانه سینما نصب بوده است و این کار با افتخار انجام شده است. در همه جشن‌ها، مناسبت‌ها و گردهمایی‌ها از این پرچم استفاده شده اما به طور طبیعی ما خود را در واقع مفتخر می‌دانیم که زیر پرچم مشغول کار و خدمت هستیم.
توحیدی با اشاره به روند اصلاح اساسنامه خانه‌سینما گفت: در طول یک ماهی که جلسه داشتیم کوشش کردیم که همه موارد  را با تفاهم حل کنیم. این مورد را هم می‌شد با تفاهم حل کنیم و بحث اقناعی داشته باشیم و اگر ما توانستیم دوستان را قانع بکنیم نظر ما ثبت شود و اگر دوستان توانستند ما را قانع کنند نظر دوستان ثبت شود. واقع قضیه این است که چون بعداز تحویل نسخه اساسنامه این بحث پیش آمد الان یک جوری همه دارند؛ اظهار نظر می‌کنند.

وی ادامه داد: 30 بهمن ماه نسخه‌ای از اساسنامه را آماده کردیم و بعد دوستان سازمان سینمایی پیشنهادات تازه‌ای داشتند ما با صبر و حوصله و حس نیت این پیشنهادات را بررسی و درباره آن بحث کردیم. یکی از آنها تصویب هم شد و در متن اساسنامه هم آورده شد. اگر در این مورد هم آنجا بحث می‌شد؛ حتما درباره آن تصمیم‌گیری می‌شد.

 توحیدی افزود: نسخه اولیه ۳۰ بهمن آماده شده بود ولی قبل از تحویل به دفتر ریاست جمهوری؛ دوستان پیشنهادات تازه‌ای دادند و دو روز هم صرف بحث درباره پیشنهادات تازه شد و نسخه مجدد آماده شد که آن نسخه تحویل شد و بعداز تحویل آن نسخه این مباحث مطرح شد.

توحیدی درباره پیشنهادات نمایندگان سازمان سینمایی گفت: پیشنهاداتی که مطرح شد؛ بحث برگزاری شورای صیانت بود که این شورا از قدیم در خانه‌سینما بود و مسائلی که درباره صیانت از اخلاق در سینما پیش می‌‌آید بنابه مورد تشکیل می‌شود و پیشنهاداتی داده شد که ما این پیشنهادات را مناسب دیدیم و در اساسنامه ثبت شد.
توحیدی درباره جلسه روز گذشته(13 اسفند) نمایندگان صنوف سینمایی و دیدگاه آنها درباره روند اصلاح اساسنامه گفت: جلسه صنوف خوب بود. روسای اصناف در جریان اتفاقاتی که افتاده بود؛ قرار گرفتند و گزارشی از روند اصلاح اساسنامه خدمت روسای صنوف دادیم که مجموع روسای صنوف نظرات خودشان را دادند و عموما دیدگاه‌شان مثبت بود البته نگرانی‌هایی داشتند ولی نسبت به کار انجام شده؛ دیدگاه خوبی داشتند.

وی درباره زمان بازگشایی خانه‌سینما گفت: ما در كمیته هفت نفره  وظیفه‌ای که داشتیم انجام دادیم و منتظر هستیم که در چارچوب تفاهمی که با رئیس جمهور داشتیم قضیه به کجا منجر می‌شود و چه زمانی  اساسنامه را تصویب می‌کنند. بعداز آن مجمع عمومی خانه‌سینما تشکیل شود و اساسنامه تصویب شود. بعداز تصویب اساسنامه اولین کاری که می‌کنیم انتشار  فراخوان تشکیل مجمع عمومی است.

فرهاد توحیدی خانه سینما مسعود جعفری جوزانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر