کد خبر: 41785 A

حسینی:

ما مصریم که کل بودجه فرهنگ و هنر، که شامل بخش‌های مختلف می‌شود، افزایش یابد، اما روند کار به گونه‌ای است که شاید در همه دستگاه‌ها تعدیلی به وجود آید.

ایلنا: سه کتاب «مجموعه نمایشنامه‌های برگزیده جشنواره»، «پنج سال تئا‌تر فجر» و «جشنواره‌های تئاتری جهان» روز گذشته، ۸ بهمن ماه، با حضور سیدمحمد حسینی، حمید شاه آبادی و قادر آشنا رونمایی شد.
به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری سی‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر، سیدمحمد حسینی همچنین به سوالات خبرنگاران مبنی بر شرایط و وضعیت بودجه تئا‌تر کشور پاسخ داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص افزایش بودجه تئا‌تر کشور اظهار کرد: بحث بودجه امروز نیز در دولت مطرح شد و در حال حاضر درباره تبصره و کلیات آن گفت‌و‌گو و بحث شده اما هنوز به میزان و عدد و رقم مشخص آن پرداخته نشده است.
وی در ادامه تشریح کرد: ما مصریم که کل بودجه فرهنگ و هنر، که شامل بخش‌های مختلف می‌شود، افزایش یابد، اما روند کار به گونه‌ای است که شاید در همه دستگاه‌ها تعدیلی به وجود آید. امیدوارم در حوزه فرهنگ این مسئله رخ ندهد و دچار آسیب و یا کمبودی در این بخش نشویم و سال آینده بتوانیم تمام ماموریت‌ها را در بخش‌های مختلف، به بهترین شکل ممکن، به سرانجام برسانیم.
حسینی تاکید کرد: از ارزش، اهمیت و جایگاه تئا‌تر اطلاع داریم و می‌دانیم که با توجه به ویژگی‌های هنر تئا‌تر، این هنر فاخر توانایی انسان سازی را دارد و می‌تواند حتی در بخش‌های دیگری مثل سینما به کار گرفته می‌شود.
وی تصریح کرد: از آنجا که تئا‌تر هنر فاخر و اصیلی است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود، برنامه‌های این حوزه و موارد سخت افزاری و تخصیص فضاهای نمایشی در کشور را به عنوان پیشنهادات در نظر گرفته‌ایم، اما باید توجه کنیم که در ‌‌نهایت برآیند کلی چه خواهد بود. مجلس نیز اختیارات خاص خود را دارد و اینطور نیست که نمایندگان هر آنچه در لایحه بودجه ذکر می‌شود را تصویب کنند، بلکه‌گاه تغییراتی در آن لحاظ می‌شود؛ بنابراین در صورت توجه به این موارد و برقراری تعاملی دو سویه، سال آینده شرایط بهتری در حوزه نمایش را شاهد خواهیم بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حضور محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور، در مراسم اختتامیه و مزایای این حضور برای اهالی تئا‌تر اذعان کرد: اینکه رئیس جمهورمان مسائل حوزه نمایشی را از زبان هنرمندان و پیش کسوتان هنر و یا با دریافت نامه‌ها می‌شنوند، باعث آشنایی بیشتر ایشان با فضا و مشکلات این بخش می‌شود. ما نیز به عنوان مسئولان هنری کشور مطالبی را به رئیس جمهور انتقال خواهیم داد که قطعا برای تئاترکشور منبع خیر و برکت خواهد بود.
وی با اشاره به کاهش اختیارات در بخش‌های مختلف هنری کشور، خاطرنشان کرد: علاوه بر برپایی جشنواره فجر، باید کتاب سال، که دارای هزینه‌ها و جوایز کم نظیری است، نیز تامین شود؛ بنابراین این امر تا حدی طبیعی است که در بخش‌ها صرفه جویی‌هایی صورت گیرد. با این وجود، خدا را شاکریم که توانسته‌ایم تعهدات را به مرحله اجرایی درآوریم و امیدواریم در‌‌نهایت کیفیت کار جبران کننده کمی اعتبارات در برخی موارد باشد.
سیدمحمد حسینی همچنین درباره تخصیص بودجه برای برپایی سی و یکمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر بیان کرد: در بازدیدی که از دبیرخانه سی و یکمین جشنواره تئا‌تر فجر داشتم، به اعتبارات تامین نشده اشاره شد که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد، اعتبارات تامین شده است؛ بنابراین اگر در روند اجرایی کار مسئله‌ای باشد، حل شده و تعهدات برگزار کنندگان جشنواره عملیاتی می‌شود.
وی همچنین درباره اختصاص ساختمانی جدید برای تئاترشهر و رسیدگی به فضای بیرونی مجموعه تئاترشهر، که در حال حاضر به دلیل احداث غرفه‌ها و راه اندازی مترو به مکانی شلوغ تبدیل شده است، تاکید کرد: پس از گذر از مراحل اقتصادی، باید در خصوص ساختمانی جدید تصمیم گیری شود و درباره محوطه بیرونی نیز باید این مسائل با نهاد شهرداری مطرح شود.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر