کد خبر: 40854 A

دبیر جشنواره فیلم فجر:

بخش خارج از مسابقه خلاف آیین‌نامه نیست و به هیج عنوان هیچ فشاری بیرونی به جشنوراه برای حضور یک بخش وجود ندارد و از بین ۹۶ فیلم فقط ۴۰ عنوان فیلم انتخاب شده است و ظرفیت نمایشی ما ۳۰ درصد کاهش یافته است.

ایلنا: محمدرضا عباسیان دبیر سی و یکمین دوره جشنوراه فیلم فجر معتقد است که این دوره متفاوت‌ترین دوره جشنوراه فیلم فجر در طی سالهای گذشته است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، دبیر سی و یکمین دوره جشنوراه فیلم فجر که در برنامه هفت سینمایی حاضر شده بود با اشاره به بخشهای مختلف جشنواره امسال گفت: امسال ۱۴ جایزه حذف شده است و دو بخش از جشنواره نیز به صورت کامل حذف شده است.
وی درباره تعداد فیلمهای حاضر در جشنواره گفت: در بخش سودای سیمرغ هیات انتخاب باید ۲۲ فیلم را ابتدا انتخاب کردند و ۴ فیلم به عنوان رزرو اعلام شد اما اسامی آن‌ها اعلام رسمی نشد و ما نگران نرسیدن فیلم‌ها در پروسه فنی بودیم لذا تعداد فیلم‌ها به ۲۵ فیلم رسید و این افزایش برخلاف آیین نامه نبوده است.
عباسیان ادامه داد: در هیچ جشنواره‌ای هیات انتخاب وجود ندارد بلکه دبیر؛ فیلم‌ها را انتخاب می‌کند و مشاورانی هستند که به دبیر مشاوره می‌دهند فقط در ایران هیات انتخاب اعلام می‌شود.
وی درباره اعتراض تعدادی از فلیمسازان به آرای هیات انتخاب گفت: همیشه در رقابت برنده و بازنده وجود دارد و بازنده همیشه معترض است. در بخش هنری چون همیشه بحث سلیقه مطرح است هر هنرمندی حق خود می‌داند که بگوید معترض است و اعتراض همیشه در جشنواره فیلم فجر به هیات انتخاب و داوری‌ها بوده است.
وی ادامه داد: امسال تنوع موضوعی در جشنواره داریم و ۶ فیلم با موضوع دفاع مقدس؛ ۶ فیلم با موضوعات مختلف؛ ۵ فیلم با موضوع معنویت؛ ۲ فیلم با موضوع روحاینون و حتی خواهران روحانی و دو فیلم با موضوع انرژی هسته‌ای و تعداد زیادی با موضوع آسیب‌شناسی اجتماعی داریم و همچنین ۱۷ فیلم در تهران و حومه فیلمبرداری شده و تعدادی از فیلم‌ها در استانهای مختلف فیلمبرداری شده است.
عباسیان درباره بخش خارج از مسابقه گفت: بخش خارج از مسابقه خلاف آیین‌نامه نیست و به هیج عنوان هیچ فشاری بیرونی به جشنوراه برای حضور یک بخش وجود ندارد و از بین ۹۶ فیلم فقط ۴۰ عنوان فیلم انتخاب شده است و ظرفیت نمایشی ما ۳۰ درصد کاهش یافته است.
عباسیان درباره حضور فیلم رستاخیز گفت: من از تنها فیلمی که دعوت کردم فیلم رستاخیز بود و زیرا محتوای آن روز عاشورا و امام حسین (ع) بود. سازندگان فیلم اعلام کردند اگر بحث فنی فیلم حل شود و فیلم آماده شود فیلم نمایش داده می‌شود اما تا ۲آذر سازندگان فیلم فرم جشنواره را تکمیل نکردند و اینکه در پشت صحنه فیلم چه گذشت و چرا فیلم در جشنواره شرکت نکرد من خبر ندارم.

جشنواره فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر