کد خبر: 32137 A

علی معلم:

هر جشنواره‌ای در دنیا یکی به دلیل ساختارهای حرفه‌ای، نحوه برگزاری و فرصت فراهم کردن برای دیدن فیلم‌های خوب و دیگری انتخاب آثار مهم و عرضه کردن دقیق آثاری که جنبه‌های هنری سینما را پوشش می‌دهد، اهمیت دارد.

ایلنا: علی معلم تهیه کننده و نویسنده سینما معتقد است جشنواره فیلم فجر به عنوان نخستین جشنواره‌ای است که در ایران درحوزه سینما برقرار شد و همانند سال‌های گذشته دارای تاریخچه‌ای شده است و دلیل اهمیت آن هم بیشتر بخش ملی این جشنواره است که در یک بازه زمانی جریانی را برای رصد کردن سینمای ایران فراهم می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم فجر، وی در آستانه برگزاری سی و یکمین دوره این رویداد سینمایی با با بیان این مطلب افزود: البته جشنواره فیلم فجر در طول این سال‌ها فراز و نشیب‌های فراوانی را طی کرده است و همین که تا به امروز تعطیل نشده نشان دهنده این است که موثر بوده است.

معلم با اشاره به مهم‌ترین اولویت جشنواره فجر خاطر نشان ساخت: مهم‌ترین اولویت در جشنواره به نظم و فیلم‌های تولید شده آن بستگی دارد. هر جشنواره‌ای در دنیا یکی به دلیل ساختارهای حرفه‌ای، نحوه برگزاری و فرصت فراهم کردن برای دیدن فیلم‌های خوب و دیگری انتخاب آثار مهم و عرضه کردن دقیق آثاری که جنبه‌های هنری سینما را پوشش می‌دهد، اهمیت دارد. بنابراین اولویت اصلی جشنواره برگزاری خوب، درست، حرفه‌ای و انتخاب خوب از بین آثار می‌باشد.
وی ادامه داد: متاسفانه بخش بین الملل جشنواره در طول این سالهای دور انتخاب و داوری خوبی داشته است و آن هم به دلیل اینکه در شکل فراوری و گرداوری فیلم‌ها دقت بیشتری صورت گرفت و جشنواره قوی‌تر بود اما متاسفانه سالهاست بخش بین الملل جشنواره ضعیف است.
این تهیه کننده سینما دلیل ضعف بخش بین الملل جشنواره را به مشکلات ما در حوزه مسائلی که مربوط به تحریم‌ها می‌شود مرتبط خواند و اضافه کرد: بخشی دیگری از دلیل ضعف این بخش هم به اشتباه ساختاری جشنواره نسبت داد.
وی با بیان اینکه ساختار جشنواره فیلم فجر اشتباه است چرا که هر سال مدیریت آن به یک نفر داده می‌شود و باعث می‌شود جشنواره فجر دوام و قوام پیدا نکند افزود: این جشنواره باید سازمان مستقلی شود و موجودیت آن برای پنج سال تثبیت شود و کار‌شناسان آگاهی را در بخش انتخاب فیلم داشته باشیم تا جشنواره فجر در طول سال فعال باشد. در حال حاضر تنها نزدیک به جشنواره است که فعالیت‌ها آغاز می‌شود و تا زمانی که مدیران آن دائما در حال تغییر هستند، هیچ تجربه‌ای پشت سر تجربه‌های قبلی قرار نمی‌گیرد.
معلم، بازار فیلم را برای جشنواره فجر یک ضرورت خواند و گفت: به دلیل فرصتی که برای مبادله آثار سینمایی و آشنایی با شرکت‌ها و ساز و کارهای مارکتینگمان فراهم می‌کند این بازار مهم است اما اینکه با چه توانی این بازار برگزار شود و اینکه تا چه اندازه بتواند جذب سرمایه کند و در مبادلات موفق باشد، متاسفاته این چیزی است که ما هنوز به آن نقطه ایده آل نرسیده‌ایم. شاید این موضوع به مشکلات سیاسی و مشکلاتی که در طول این سال‌ها در جهان سینما داریم که با برخی کشور‌ها مواجه شده‌ایم برگردد.
وی معتقد است نمی‌توان انتظار داشت با وجود همه این مشکلات بازار فعالی داشته باشیم اما اینکه این بازار حفظ شود، حرکت بسیار مثبتی است. بازار فیلمی که سال گذشته برپا شد تمرینی بود برای بازاریابی سینمای ایران تا خود دستگاه‌های سینمایی ایران هم این موضوع را جدی بگیرند اما متاسفانه به دلیل تسلط ساختارهای دولتی این بخش تجارت سینمای ایران رشد نکرده است.
این منتقد و نویسنده سینما با بیان اینکه یک جشنواره گاهی با کشف استعدادهای جدید می‌تواند قوت خود را اثبات کند عنوان کرد: فکر می‌کنم کیفیت آثار باید مورد توجه قرار گیرد و تعارف در انتخاب وجود نداشته باشد. متاسفانه ما کشور تعارفی هستیم و همه چیز با همه خوب هستند تمام می‌شود در حالیکه سنجش آثار هنری باید تعریف داشته باشد و سطح استاندارد مشخصی باشد.
وی با اشاره به طرح عباسیان دبیر جشنواره فیلم فجر در خصوص اکران دیجیتال فیلم در فجر اظهار داشت: اکران دیجیتال اگر مطابق با تکنولوژیی‌های روز باشد خوب است چون مسیری است که امروزه در دنیا هم طی می‌شود و اکران دیجیتا ل هم بخشی از اکران است که در سینمای جهان اتفاق افتاده است و مشکل این است که ما در انتقال این تکنولوژی و ارتباط صحیح با تکنولوژی دچار مشکل هستیم. وی افزود: بنابراین زمانی که یک تکنولوژی جدیدی می‌آوریم آنقدر با آن بد برخورد می‌شود که آدم عطایش را به لقای می‌بخشد و ترجیح می‌دهد‌‌ همان شکل سنتی‌اش باقی بماند.

ایلنا جشنواره فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر