کد خبر: 24528 A

رحمت امینی:

هیات انتخاب آثار سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره پس از بررسی ۵۳۷ اثر دریافتی اسامی ۶۶ اثر منتخب برای حضور در مرحله بازبینی این جشنواره انتخاب نمود.

ایلنا:‌ سومین جشنواره سراسری تئا‌تر «تک نفره» بهمن ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. هیات انتخاب آثار سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره پس از بررسی ۵۳۷ اثر دریافتی اسامی ۶۶ اثر منتخب برای حضور در مرحله بازبینی این جشنواره انتخاب نمود.

به گزارش ایلنا به نقل از فرهنگسرای نیاوران، این جشنواره با هدف کشف و شناخت استعدادهای بر‌تر، توجه ویژه به بازیگری به عنوان اصلیترین رکن نمایش، تولید آثار کیفی با حجم و ابعاد کوچک و تولید آثار متناسب با اجرا در فضای غیر متعارف، بهمن ماه سال جاری در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد. رویکرد مضمونی این جشنواره شامل فرهنگ ایثار و شهادت، بازگشت معنویت برای گذر از بحران‌های مدرن، تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، تحکیم بنیان‌های خانواده و تقویت ارزش‌های اسلامی و انسانی می‌باشد.
رحمت امینی که اکنون ریاست تئا‌تر حوزه هنری را بر عهده دارد و در دوره اول و دوم جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره آثار رسیده را بازخوانی نموده است. در خصوص این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره تئا‌تر تک نفره موجب پیشرفت تئا‌تر کشور می‌شود و می‌تواند به معرفی و رشد حوزه‌های تخصصی تئا‌تر بپردازد.
وی افزود: تئا‌تر تک نفره تئاتری است که در دنیا رواج بسیاری دارد. که این فراگیری هم دلایل مختلفی همچون پیشرفت زمانه معاصر ونیاز انسان‌ها به گفتن حرف‌های درونی دارد. ما خوشبختانه در ایران مسبوق به سابقه هستیم. نمایش‌های پرده خوانی و نقالی نشان دهنده این است که در کشور ما این کار صورت گرفته، برگزاری چنین جشنواره‌ای در واقع برای هنر نمایشی کشور می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد.
رحمت امینی نمایشنامه نویس و کارگردان تئا‌تر ادامه داد: هنر نقالی ابتدا به وجود آمد سپس در ترکیب با نقاشی قهوه خانه‌ای و یا پرده‌هایی که نصب می‌شد نقال در حوزه حماسی و مذهبی خودش را با پرده گره زد و هنر پرده خوانی رواج پیدا کرد. پس طبیعتا ارتباط ساختاری بین این هنر‌ها و این سبک از تئا‌تر وجود آمد.
امینی در مورد افزایش حضور علاقمندان در این حوزه تئاتری گفت: این افزایش علاقه و حضور در این حوزه، به دلیل اضافه شدن بر دانش آموختگان تئا‌تر کشور است. بنابر این وقتی فارغ التحصیلان تئا‌تر روزنه‌ای برای انجام فعالیتی هنری پیدا می‌کنند شانس خودرا امتحان می‌کنند. در واقع این فرصتی است که برای تئا‌تر تک نفره فراهم آمده تا از این همه پتانسیل و انرژی استفاده کامل و بهره درست را ببرد و باید از این ظرفیت بهترین سود را برد.
وی در پایان با اشاره به اینکه فرهنگسرای نیاوران باید پایگاه دایمی تئا‌تر تک نفره باشد، اظهار داشت: فرهنگسرای نیاوران باید یک پایگاه دایمی برای اجرای تئا‌تر تک نفره باشد و هر سال به صورت منظم این جشنواره در این فرهنگسرا برگزار گردد.
سومین جشنواره سراسری تئا‌تر تک نفره با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین همکاری اداره کل هنرهای نمایشی به منظور
ارتقاءسطح کیفی نمایش به ویژه نمایش تک نفره با تکیه بر تجربیات ارزنده دوره‌های گذشته، سومین جشنواره سراسری نمایش تئا‌تر تک نفره در بهمن ماه جاری و به میزبانی فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می‌شود.
شایان ذکر است، دوره‌های اول و دوم جشنواره تئا‌تر تک نفره در سال‌های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۹ با حضور هنرمندان جوان وتوانمند تئا‌تر کشور در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار شد و سومین دوره این جشنواره در سال ۱۳۹۱ به میزبانی این فرهنگسرا برگزار شود.

جشنواره تک نفره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر