کد خبر: 23045 A

سیدمهدی احمدپناه با «برهوت تنهایی» به جشنواره تئاترفجر می‌آید؛

احمدپناه می‌گوید: از عواملی كه موجب تردید كارگردانان می‌شود همین است كه حتی اگر در جشنواره اجرای خوبی داشته باشیم تضمینی برای دریافت امكان اجرای عمومی نمایش نمی‌شود.

ایلنا: گروه تئاتر «اِآ» نمایش «برهوت تنهایی» را به کارگردانی سید مهدی احمدپناه با حضور هوشنگ قوانلو، گلچهره سجادیه و فرهاد جم برای حضور در سی‌ویكمین جشنواره بین‌المللی تئاترفجر آماده می‌كند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، كارگردان نمایش درخصوص متن نمایشی كه برای اجرا آماده می‌شود، گفت: متن این اثر توسط خانم «دوریس لسینگ» نویسنده بریتانیایی نوشته شده كه من و خانم سارا ابراهیمی طی یك‌سال گذشته روی آن كار كردیم تا ترجمه و بازنویسی خوبی به زبان فارسی داشته باشد.

وی ضمن اشاره به این مطلب كه از وقتی تصمیم به اجرای اثر در قالب جشنواره فجر گرفتیم متن نیاز به تغییراتی پیدا كرد، ادامه داد: به همین دلیل متن بازنویسی و با فضای ایران هماهنگ شد كه به محض انتخاب بازیگران مورد نظر تمرینات را شروع كردیم.

احمدپناه همچنین درخصوص داستان نمایش برهوت تنهایی، اظهار كرد: حال و هوای متن یك جور درام خانوادگی است كه ابعاد سیاسی و اجتماعی هم در دل خود دارد و به نوعی روابط انسانی و فاصله میان نسل‌ها را بیان می‌كند.

وی افزود: داستان نمایش ما به روایت رابطه میان مادر و پسری می‌پردازد كه وقتی فرزند از سربازی به خانه بازمی‌گردد پس از گذشت 48ساعت با فضایی مواجه می‌شویم كه بیان كننده تناقض و تضاد شدید موجود میان این دو نسل است.

كارگردان نمایش «این منم ایسمن» درباره اینكه چه عاملی موجب اهمیت یافتن چنین موضوعی برای تولید اثر جدید گروه شده است، اظهار داشت: با توجه به مسائلی كه در تاریخ بشر وجود داشته است می‌توان گفت، چنین چیزی همواره در طول تاریخ وجود داشته است. البته نكته جالب درباره نویسنده اثر این است كه خود ایشان متولد ایران و كرامانشاه هستند اما به هرحال اثر از انگلستان می‌آید.

وی افزود: با توجه به اتفاقاتی كه درسطح كلان جهانی و مسائل ناشی از فاصله و تضاد میان نسل‌ها دیده می‌شود و همچنین دیدگاه ضدجنگی كه در اثر وجود دارد موجب شد این متن را برای اجرا درنظر بگیریم.

این هنرمند درباره شرایط انتخاب بازیگران نمایش برهوت تنهایی، اضافه كرد: در این ارتباط تلاش كردیم مانند خود متن عمل كنیم و دونسل از بازیگران هم‌زمان در اثر حضور داشته باشند. به همین دلیل افرادی مانند آقای هوشنگ قوانلو، گلچهره سجادیه و آقای فرهادجم از نسل بازیگران باتجربه وهنرمندان با استعدادی مانند فاطمه سرلك، مهدی فریضه، امیرحسین متین‌فر و فرانک کلانتر از نسل جوان برای ایفای نقش در این نمایش انتخاب شدند.

وی درخصوص تجربه همكاری با هوشنگ قوانلو، تصریح كرد: كار كردن با هریك از عوامل این نمایش تجربه‌ای شیرین است، اما یكی از خاص‌ترین این افراد آقای قوانلو است كه به شهادت همه یكی از دوست داشتنی‌ترین هنرمندانی است كه در تئاتر ما فعالیت می‌كند. ایشان انسانی بسیار دقیق هستند و با جدیت كار را دنبال می‌كنند، ما جوانترها باید از ایشان درس بگیریم.

احمدپناه ضمن اشاره به این مطلب كه گروه ابتدا تصمیم داشت نمایش را برای اجرای عمومی آماده كند، درباره میزان امیدواری برای دریافت امكان اجرای عموم، گفت: با توجه به رویكردی كه درمتن داریم امیدوار هستیم امكان اجرا پس از جشنواره فراهم شود. درحالیكه اثر رئالیستی است اما خلاقیت‌های زیادی در زمینه طراحی دكور، لباس و همچنین موسیقی كار داشته‌ایم، همینطور با توجه به جنس بازی‌ها بسیار امیدوار هستم كار مورد توجه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: گرایش عمده ما برای اجرا در بلك‌باكس است كه بهتر می‌شود كار در تالار اصلی مولوی، یا سالن استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر روی صحنه برود. سالن‌های تئاترشهر هم خوب هستند اما شاید برای این هجم از طراحی دكور و تعداد بازیگر كوچك باشد.

كارگردان نمایش برهوت تنهایی ضمن بیان اینكه امیدوار است گروه اجرای خوبی در جشنواره و برای عموم را تجربه كند، گفت: امیدوارهستم مسئولان هم درایت كنند و سالن مناسبی برای اجرا بگیریم اما هیچ چیز مشخص نیست. یكی از عواملی كه موجب تردید كارگردانان می‌شود همین است كه حتی اگر در جشنواره اجرای خوبی داشته باشیم تضمینی برای دریافت امكان اجرای عمومی نمایش نمی‌شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر