کد خبر: 18766 A

هادی عامل هاشمی:

عامل: نمایش‌هایی كه در تالار سنگلج اجرا می‌شوند همواره مظلوم واقع‌ شده و متاسفانه از سوی مسئولان حمایت خوبی از آن‌ها به عمل نمی‌آید.

ایلنا: گروه پاپتی‌ها كه این روزها نمایش «جا‌به‌جا» را برای اجرا در تالار سنگلج آماده می‌كند همچنان در انتظار پاسخ شورای حمایت از آثار نمایشی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی عامل هاشمی یكی از اعضای این گروه كه كارگردانی آثار را نیز برعهده دارد ضمن اعلام این خبر، گفت: فرم اجرا به صورت تخت‌حوضی و شیوه اجرای سنتی ایرانی خواهد بود كه در حال حاضر همراه اعضای گروه روی متن نمایش‌نامه كار می‌كنیم.

وی با بیان اینكه طرح اولیه اثر توسط هدایت هاشمی ارائه شده است، اظهار داشت: متن تركیب و كلاژی از چند قصه‌ شكسپیر است كه در یكدیگر تركیب می‌شود.

كارگردان نمایش «آخ اگه بارون بزنه» درباره عوامل و بازیگران این نمایش،‌تصریح كرد: عوامل این كار مثل آثار قبلی‌ اعضای گروه پاپتی‌ها هستند و فعلا با سینا رازانی،‌ علی عامل، نگار عابدی و جواد پورزند برای بازی در این نمایش صحبت شده است.

وی با اشاره به اینكه پویان غفاری درحال بازنویسی متن است و نوشتن آن مراحل پایانی را طی می‌كند،‌ گفت: تاكید ما در اجرای این نمایش روی بدل‌پوشی در نمایش‌های تخت‌حوضی است و به نوعی می‌توان گفت ادامه نمایشی است به نام «بدل» كه پنج‌سال قبل در تالار «سنگلج» روی صحنه برده بودم كه كاری پژوهشی بود راستش شخصا خیلی از كار راضی نبودم اما به لحاظ علمی بار زیادی برای من داشت.

هادی عامل با تاكید بر اینكه سعی گروه این است كه به فرم‌های سنتی اجرای نمایش ایرانی مثل تخت‌حوضی علمی‌تر نگاه كند، بیان كرد: تلاش می‌كنیم كار تنها تقلید از گذشتگان نباشد و نگاه به روزتری به فرم‌های سنتی ایرانی داشته باشیم.

این هنرمند با اشاره به اینكه درحال حاضر منتظر پاسخ شورای حمایت مركزهنرهای نمایشی هستیم تا ببینیم به چه شكل با ما قرارداد می‌بندند،‌ گفت: متاسفانه نمایش‌هایی كه در تالار سنگلج اجرا می‌شوند همواره مظلوم واقع‌ شده و متاسفانه از سوی مسئولان حمایت خوبی از آن‌ها به عمل نمی‌آید، در حالی كه این‌ آثار لایق نگاه ویژه‌ای هستند به این دلیل كه گونه نمایشی سنتی و جزو داشته‌های فرهنگی ما محسوب می‌شود.

وی در انتها ضمن اشاره به اینكه درحال حاضر نمایش‌ها و فرم‌ اجراهای غیر وطنی و خارجی حمایت بیشتری از مسئولان دریافت می‌كنند، بیان كرد: نمایش‌های آئینی و سنتی ما مانند جشنواره‌اش كه هر دوسال یك بار برگزار می‌شود همواره مهجور واقع شده و سنگلج به عنوان پایگاه اجرای این آثار چون دیده نمی‌شود با بی‌مهری كارگردانان روبرو است، ‌درحالی كه اگر حمایت درست مالی صورت بگیرد بسیاری از افراد تمام وقت روی آن تحقیق و پژوهش خواهند كرد. ولی درحال حاضر برای تامین هزینه‌های زندگی و امرارمعاش نمی‌توانند خیلی به این گونه نمایشی امیدوار باشند.

گروه «پاپتی‌ها» چندی پیش با اجرای نمایش «حساب پرداخت نمی‌شه» اثر داریوفو نویسنده شهیر ایتالیایی میهمان سالن انتظامی خانه‌هنرمندان ایران بود كه اجرای این اثر با استقبال مخاطبان مواجه شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر