کد خبر: 102986 A

احسان محمد حسنی:

سازمان هنری رسانه‌ای اوج تشکلی مردم نهاد است

سازمان هنری رسانه‌ای اوج تشکل مردم نهاد و تخصصی مردمی است که توسط NGO‌ها تشکیل شده است که هزینه آن و اعتبارات تولیدات خود را با حمایت همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی تامین می‌کند و مسئولیتی برای پشتیبانی شدن از هیچ نهادی ندارد.

سازمان هنری رسانه‌ای اوج تشکلی مردم نهاد است

 ایلنا:نشست مطبوعاتی فیلم مستند پزونده‌های ks با حضور نادر طالب‌زاده و احسان محمد حسنی در موسسه فرهنگی رسانه‌ای اوج برگزار شد.


 به گزارش خبرنگار ایلنا، در این نشست یزدان عشیری گفت: این فیلم خاص است زیرا حدیث نفس از یک مامورآمریکایی است و از همه شما عزیزان دعوت می‌کنیم تا فردا ساعت ۲۰: ۰۰ در مراسم زونمایی از این مستند در تالار ایوان شمس حضور بهم رسانید.
در ادامه نشست احسان محمد حسنی مدیرعامل موسسه فرهنگی اوج گفت: این جلسه در آستانه واقعه ۱۱ سپتامبر برگزار می‌شود ضمن اینکه همزمان با سالروز ملتهب منطقه به ویژه وقایعی که در ارتباط با ملت سوریه در حال رقم خوردن است، برگزار شده است.


وی در ادامه افزود: این جلسه در حقیقت برای پرده برداری و افشای اسنادی است که صاحبان و پدیدآورندگان این اثر به دلیل خفقان و ترس از جان خود و خانواده خود از امنیت خانواده‌هایشان اثری خلق کردند که هیچ نام و نشان و تیتراژی ندارد.
محمد حسنی همچنین افزود: پدیدآورندگان این اثر که برای حقوق بشر نقشه می‌کشند دوست ندارند تا سرنوشتشان مانند کرت ساننفلد شود زیرا او به واسطه ساخت این مستند همسرش کشته شد و خودش نیز در آرژانتین پناهنده شد. لذا به سازمان فرهنگی و هنری اوج به عنوان یک نهاد مردمی و تخصصی اعتماد کردند و این اثر سینمایی مستند خود را با حمایت این سازمان اکران خواهند کرد.


وی افزود: در ارتباط با محتویات و تحلیل اثری که امروز کنفرانس آن برگزار می‌شود نادر طالب‌زاده به نکات مهمی اشاره خواهد کرد.
مدیرعامل موسسه هنری رسانه‌ای اوج خاطرنشان کرد:‌‌ همان طور که استحضار دارید ایران یکی از قربانیان استفاده از سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی است ضمن آنکه موضوع سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی یکی از دغدغه‌های اصحاب رسانه بوده است. آنهایی که امروز خود را آماده می‌کنند برای حمله و بمباران یک ملت و از سلاح شیمیایی استفاده می‌کنند که امروز آنرا به صورت مستند خواهید دید و خواهید شنید که خودشان بزرگ‌ترین تولید کننده و فروشنده سلاح‌های شیمیایی هستند.


وی با بیان اینکه با نمایش این مستند حجت بر ما تمام خواهد شد افزود: کسی که دشمنان کشور ما را به سلاح شیمیایی مسلح کرد کشوری جز آمریکا نیست. کرت ساننفلد امروز فراری است در آرژانتین پناهنده شده ضمن اینکه خطرات زیادی زندگی او را تهدید می‌کند و مخالفان این اثر به این دلیل که می‌خواهند به فعالیت‌های آزادانه خود ادامه دهند این اثر را بدون تیتراژ به نمایش در می‌آورند زیرا نمی‌خواهند هویت آن‌ها افشا شود. امروز با افتخار می‌گویم سازمان فرهنگی رسانه‌ای اوج با عنوان تشکل مردمی علاوه بر ظرفیت‌های هنری و رسانه‌ای داخل کشور، اصحاب رسانه‌ای خلاق، هنرمندان پیشکسوت و علاوه بر پرورش نیروهای جوان در عرصه رسانه از همه هنرمندان و اصحاب رسانه در خارج از کشور که منشی آزاد و استقلال دارند به طور جدی حمایت خواهند کرد.


محمد حسنی خبر داد: حداقل چندین پروژه از جنس پرونده‌های KS توسط این سازمان در حال حمایت است ما از این نشست استفاده می‌کنیم برای دادن فراخوان و اعلام آمادگی به همه هنرمندانی که به خاطر خفقان و مشکلاتی که در خارج از کشور برای آن‌ها به وجود آمده حمایت خواهیم کرد و تا تولید و اکران اثر پای آن‌ها خواهیم ایستاد.


وی یادآور شد: حدود ۴۰ شبکه تلویزیونی با زبان‌های مختلف عربی، انگلیسی، اسژانیایی و ترکی درخواست پخش این مستند را دادند که در سه قسمت ۵۲ دقیقه‌ای پخش شود اما چون تولید این مستند همزمان با واقعه ۱۱ سپتامبر و حوادث اخیر سوریه است در حال بررسی این درخواست‌ها هستیم ضمن اینکه این اثر به صورت ویژه از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

 نادر طالب‌زاده نیز گفت: کشور ما هر چه جلو می‌رود در عرصه رسانه در سطح جهان بهتر دیده می‌شود ضمن اینکه در مقوله سینما تک هم دارای رتبه هستسم.


وی در ادامه افزود: این مستند بسیار پیشتاز است و در سه قسمت ماجرای یکی از شاهدین واقعه ۱۱ سپتامبر را به تصویر می‌کشد و تمامی این تصاویر واقعی است در حالیکه اگر کارگردان دیگری به جز کرت ساننفلد این مستند را می‌ساخت آن را تحلیف می‌کرد. بسیاری از مدارک ۱۱ سپتامبر را از بین برده‌اند اما در این فیلم به این مدارک اشاره شده است.


طالب‌زاده همچنین گفت: کرت ساننفلد تنها کسی بود که با مجوز سیما توانست در آن‌جا فیلمبرداری کند و آن‌چه برای مامهم است انبار کردن سلاح‌های شیمایی آمریکا است که در این فیلم آورده شده است سوال من این است از کجا معلوم گازهایی که عراق علیه ایران استفاده کرده است در همین انبار‌ها نبوده باشد؟ آیا دور از ذهن است که تصور کنیم آمریکا هر روز اطلاعات ماهواره‌ای خود را به صدام می‌داد آن‌ها وام‌های کلانی به صدام می‌دادند از کجا معلوم که این گاز‌ها توسط آمریکا به آن‌ها داده نشده باشد؟


وی همچنین خاطرنشان کرد: در این فیلم مستند انبارهایی در یوتا فیلمبرداری شده است که در داخل تونل‌ها و انبار‌ها این گاز‌ها وجود داشت و با سیستم‌های مختلفی از بیرون حفاظت می‌شد. یکی از جالب‌ترین کارهای این کارگردان این است که انبارهای سلاح شیمیایی را نشان دهد.


طالب‌زاده گفت: بعید نیست در آن زمان این گاز‌ها آماده شده بود یادم می‌آید در سال ۶۴ در جزیزه مجنون گازهای عصبی زده شد که بوی سیر و سبزی می‌داد. این فیلم انبارهای شیمیایی آمریکا را افشا می‌کند از کل فیلم ۳۰ درصد شخصی است که خود کرت ساننفلد گرفته است است.


وی یاداور شد: کرت ساننفلد در سال ۲۰۰۲ بعد از این حادثه شروع به جمع اوری اطلاعاتی درباره ۱۱ سپتامبر کرد و فیلم مستندی می‌سازد به همین دلیل زیر نظر می‌رود و چندی بعد فیلم‌هایش را از او می‌گیرد ضمن اینکه در این فیلم مدارک و اسنادی وجود دارد که استفاده از مواد نانوترما وجود داشته که این مواد باعث می‌شد ۲۱ روز پس از ماجرای ۱۱ سپتامبر مواد فلزی ذوب شوند.


این کار‌شناس فرهنگی همچمین گفت: در این فیلم اسناد بسیار مهمی درباره دولت آمریکا نشان داده می‌شود به همین دلیل او مجبور شد در آرژانتین پناهنده شود. در مورد ماجرای ۱۱ سپتامبر فیلم‌های زیادی ساخته شده است ابه عنوان مثال، فیلم پول خرد که فیلم ۶۰دقیقه‌ای بود اما فیلم پرونده‌های KS متفاوت‌تر است. این فیلم نشان می‌دهد تنها بازمانده از آن حادثه زنده است و حوادث را افشا کرده است.


وی با بیان اینکه این مستند بسیار خوش ساخت است، گفت: این مستند ماجراهای آمریکا و رویکردی که امروز سوریه را تهدید می‌کند را به تصویر می‌کشد.


طالب‌زاده توضیح داد: زبان فیلم انگلیسی است که ما آن را دوبله کرده‌ایم. کرت ساننفلد کارگردانی است که اگر از او حمایت نمی‌شد این مستند هم ساخته و او شناخته نمی‌شد ضمن اینکه آن‌ها فیلم‌های زیادی از جمله آرگو و سنگسار ثریا را علیه ایران ساختند که واقعیت نداشته اما این مستند درباره قصه‌ای است که اتفاق افتاده است.


وی در ادامه افزود: من می‌خواستم در ماه مبارک رمضان با کرت ساننفلد در برنامه راز مصاحبه‌ای داشته با شم که با او تماس گرفتم اما همسراو گفت به دلیل اینکه این روز‌ها روزهای انتخابات آرژانتین است بهتر است این مصاحبه الان انجام نشود. در فیلمی که مشاهده می‌کنید ابعاد مختلفی را خواهید دید زیرا در این فیلم انبار سلاح‌های شیمیایی آمریکا به تصویر کشیده شده است امروز در موقعیتی قرارداریم که این جور کار‌ها نشان می‌دهد که این‌ها دستشان خونی است و سلاح‌های شیمایی پیچیده‌ای دارند در این فیلم به متن دقت کنید زیرا از انبارهای سلاح‌های شیمیایی آمریکا چیزهایی را می‌گوید که به واسطه آنچهره واقعی آمریکا برملا خواهد شد.

لذا امروز ایران فرصت بسیار خوبی دارد که از نهادهای فعال برای نمایش این گونه فیلم‌ها کمک بگیرد و حالا که ما آن‌ها را به دادگاه نکشانده‌ایم باید توسط رسانه‌ها و با حمایت نهاد‌ها این کار آن‌ها را جبران کنیم.


طالب‌زاده همچنین گفت: جشنواره فیلم مستقل (افق نو) قرار بود ۱۲ تا ۱۶ سپتامبر برگزار شود که با توجه به حوادثی که در سوریه رخ داده زمان مناسبی بود اما متاسفانه به دلایلی این کنفرانس عقب افتاد.


این کار‌شناس فرهنگی یادآور شد: به طور به طور قاطع می‌توان گفت این مستند بسته فرهنگی و رسانه‌ای است که ته دل انسان‌های حقیقت جو را محکم می‌کند. بسیار خوشحالم از اینکه خانم کوتام وکیل فرانسوی ما در رابطه با پرونده آرگو و دسون از نویسنده‌های مطرح فرانسوی در این جلسه حضور دارند. امروز ماجرای ایران حامیان جدی در غرب دارد.


طالب‌زاده با بیان اینکه این فیلم در مسیر سیاست‌های دولت است گفت: صحبت‌های محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که در کتاب جدید او به تازگی منتشر شده است در همین راستا است ضمن اینکه نمایش این فیلم ابتکار عمل است و ما باید با این مقابله شدت دهیم.


در ادامه این نشست احسان محمد حسنی در پاسخ به این سوال که هزینه‌های موسسه فرهنگی رسانه‌ای اوج را چه کسی تقبل می‌کند و از کجا تامین می‌شود پاسخ داد: سازمان هنری رسانه‌ای اوج تشکل مردم نهاد و تخصصی مردمی است که توسط NGO‌ها تشکیل شده است که هزینه آن و اعتبارات تولیدات خود را با حمایت همه دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی تامین می‌کند و مسئولیتی برای پشتیبانی شدن از هیچ نهادی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اشخاص سیاسی و نمایندگان مجلس به مراسم رونمایی از فیلم مستند پرونده‌های KS دعوت شده است پاسخ داد: ما از همه نمایندگان رسانه‌ها، دستگاه‌های دولتی، سازمان‌های فرهنگی هنری، نمایندگان مجلس، رئیس مجلس و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این مراسم دعوت کرده‌ایم ضمن اینکه ما هیچ محدودیتی برای دعوت از هیچ کدام از جریان‌های سیاسی نداشتیم.


طالب‌زاده در پاسخ به این سوال که تصاویر این مستند چگونه به ایران رسیده است، گفت: کرت ساننفلد متقاضی ارتباط با ایران نبود زیرا او آسیب دیده بود همسرش کشته شده بود و در آرژانتین هم پناهنده شده اما سازندگان این اثر به دلیل جهت گیری که ایران نسبت به آمریکا داشت بهترین نکته برای نمایش این فیلم را ایران دانستند.


طالب‌زاده با بیان اینکه کسی نمی‌گوید حکومت سوریه  پاک است، توضیح داد: جبهه‌ای به نام مقاومت است که دارد در آن اتفاقاتی می‌افتد خبرگزاری‌های بزرگ آمریکا نحوه یک سویه سوال کردن استفاده می‌کند و این امر نشان دهنده یک بازی است. از نظر رسانه‌ای تهدید می‌کنند که رسانه‌های اصیل آمریکا ظالمانه موضوع را مطرح می‌کنند بحث اصلی این است که آن‌ها می‌خواهند جنگی را شروع کنند اما نمی‌دانند که این جنگ دامن همه کشور‌ها را می‌گیرد.


مدیرعامل موسسه فرهنگی رسانه‌ای اوج درباره شکل گیری این موسسه توضیح داد: سازمان‌هایی در وزارت کشور ثبت می‌شوند سازمان‌هایی هستند که بخش اعظم آن‌ها تشکل‌های سیاسی است. این سازمان به عنوان یک تشکل مردم نهاد با رزمه بین المللی که دو سال از عمر آن می‌گذرد. مجموعه است که با کنار هم قرار گرفتن موسسات فعال در حوزه هنر و رسانه شکل گرفته است. این موسسه شبیه به یک اتحادیه است و کار آن حمایت از اشخاصی است که در این حوزه کار می‌کنند.

سارمان رسانه ای اوج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر