کد خبر: 8054 A

با ابراز امیدواری برای ثبت جهانی مسجد کبود؛

حسینی گفت: سه کلیسای قدیمیِ متعلق به ارامنه در ایران به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو به ثبت رسیده‌ است. ما امیدواریم مسجد کبود که در کشور ارمنستان قرار دارد، ‌ با همکاری دولت ارمنستان در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت برسد.

ایلنا: سید محمد حسینی؛ وزیر ارشاد بعد از ظهر امروز (یکشنبه ۹ مهرماه) باهرانوش هاکوپیان؛ وزیر جوامع ارمنستان دیدار کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، حسینی در این دیدار گفت: ایرانی‌ها احترام خاصی برای ارامنه ساکن ایران قائل هستند و حتی اقلیت‌هایی مثل ارامنه در مجلس کشور ما نماینده دارند. ارامنهٔ ایران برای انجام آداب مذهبی خود کاملآ آزادند و بر اساس گزارشی که من دارم از ۶۵۰ کلیسای ایرانی، نزدیک ۴۵۰ کلیسا متعلق به ارامنه است.
او ادامه داد: سه کلیسای قدیمیِ متعلق به ارامنه در ایران به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو به ثبت رسیده‌ است. ما امیدواریم مسجد کبود که در کشور ارمنستان قرار دارد، ‌ با همکاری دولت ارمنستان در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت برسد.
وزیر ارشاد به برگزاری هفتهٔ فرهنگی ایران در کشور ارمنستان اشاره کرد و گفت: این هفته در ماه‌های آینده برگزار می‌شود و هرچند مردم دو کشور شناخت تاریخی از هم دارند، برپایی چنین برنامه‌هایی در شناخت بیشتر کمک می‌کند. سال پیشه نمایشگاهی از محصولات هنری دو کشور در نوار مرزی ارمنستان برگزار شد و امسال نیز این نمایشگاه در نوار مرزی ایران برگزار شود.
حسینی بر لزوم گفتگوی پیروان ادیان مختلف تاکید کرد و گفت: مردم ما برای همه ادیان الهی احترام خاصی قائل‌اند و اجازه نمی‌دهند به ساحت مقدس انبیاء الهی مانند حضرت ابراهیم (ع)، حضرت موسی (ع)، حضرت عیسی (ع) و حضرت محمد (ص) جسارتی صورت گیرد، ولی متاسفانه شاهد هستیم که در غرب به اعتقادات دینی مسلمانان و پیروان ادیان دیگر اهانت می‌شود و این تقدس رعایت نمی‌شود. ما انتظار داریم که پیروان ادیان در همه جای دنیا اینگونه اقدامات را محکوم کنند.
او با بیان این‌که ارامنهٔ ساکن در ایران فعالیت‌های فرهنگی و هنری خوبی دارند، آمادگی هرگونه همکاری را در این زمینه‌ها با دولت ارمنستان اعلام کرد.
وزیر ارشاد در پایان به مشکلات دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان اشاره کرد و گفت: بعضی از آن‌ها مشکلاتی در مورد اقامت و حضورشان در این کشور دارند و از این‌که دورهٔ تحصیلیشان به دلیل اینگونه مسائل طولانی می‌شوند، نگرانی دارند که خوب است به این مسائل توجه بیشتری صورت گیرد.
در ادامه هاکوپیان وزیر جوامع ارمنستان هم در این دیدار در سخنانی ابتدا با یادآوری جشنواره هنری ایرانیان در ارمنستان در تابستان گذشته گفت: این حضور نمایانگر هنر ایرانی بود. باشگاه فرهنگی - هنری «آرارات» نمونه‌ای موفق از همکاری مشترک ایرانیان و ارامنه است. ما در سفرهایی که به کشورهای مختلف داریم، از این مسئله به عنوان یک نمونه موفق و یک الگو برای نشان دادن فرصتی که ایران در اختیار ارامنه ایرانی قرار داده، یاد می‌کنیم.
وزیر جوامع ارمنستان با اشاره به ساخت بنای یادبود دوستی دو ملت ایران و ارمنستان در یکی از شهرهای ارمنستان، این اقدام را نشان دهنده روابط گرم و صمیمی دو کشور ارزیابی و ابراز امیدواری کرد، در طرف مقابل هم اقدامی مشابه صورت گیرد.
هاکوپیان همچنین از برگزاری جشن پانصدمین سال انتشار اولین کتاب به زبان ارمنی طی روزهای آتی در این کشور خبر داد و از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست زمینه انتقال حجم انبوهی از کتاب‌های چاپ شده به زبان ارمنی در ایران را به ارمنستان فراهم کند و گفت: امیدوارم مسائل گمرکی هم در این زمینه حل و فصل شود.
وی تحقیقات ایرانیان در زمینه ارمنی‌شناسی را هم در جهت نزدیکی دو ملت مهم توصیف کرد و افزود: ما جوانان خودمان را طوری تربیت می‌کنیم که نسبت به عقاید و فرهنگ‌های دیگر با احترام برخورد کنند و من هم مثل شما (سیدمحمد حسینی) موافقم که گفتگوی ادیان زمینه بسیار خوبی برای نزدیکی فرهنگی ملت‌ها از جمله ایرانیان و ارامنه است.
وزیر جوامع ارمنستان همچنین به نسل‌کشی ارمنیان در نیمه اول قرن بیستم اشاره کرد و گفت: حدود ۷ میلیون ارمنی در کل جهان وجود دارند که ۳ میلیون آن‌ها در کشور ارمنستان ساکن هستند و در واقع یکی از ویژگی‌های ارامنه، پراکندگی آن‌ها در نقاط مختلف جهان است که البته ما ما این را نقطه قوتی برای خودمان می‌دانیم.

سید محمد حسینی هرانوش هاکوپیان مسجد کبود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر