کد خبر: 7992 A

حبیب‌الله صادقی در نامه‌ای در حاشیه كاریكاتور هادی حیدری نوشت:

قطعا هنرمند عزیز و گرامی جناب آقای هادی حیدری از ارادتمندان دین و ولایت و عشق و غیرت دینی هستند. فرصت تحلیل و تجلی و دیدار و ارائه آثار هنری برای ایشان می‌تواند بزرگی عظمت فداكاری یاران خوشنام و با حقیقت دین را در جلوه‌ای دیگر به معرفی درآورد.

ایلنا: حبیب الله صادقی در نامه‌ای برای هادی حیدری؛ سوءتفاهم به وجود آمده در حاشیه كاریكاتور منتشر شده در روزنامه شرق را به صلاح ندانسته و از حیدری به عنوان یكی از مدافعان دفاع مقدس یاد می‌كند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ متن نامه صادقی به این شرح است:
برادران عزیز و دوستان گرامی، بنده كم‌ترین حبیب‌الله صادقی عضو هیأت علمی دانشگاه و مدرس دانشكده هنر و از هنرمندان انقلاب اسلامی كه توفیق همراهی و ارادت و همكاری با اندیشه انقلاب اسلامی و ارادت به حضرت امام خمینی (ره) و شهدا از افتخارات زندگی اینجانبت هست، اعلام می‌دارم كه انقلاب بزرگ‌، رشید و مظلوم اسلامی ایران از بدو تولد تا كنون همواره با فداكاری و رشادت سلحشوران جبهه‌ی جنگ همراه بوده است. سرود مقدس جمهوری اسلامی و لحظه لحظه‌ مردی و جوانمردی و فتوت و ارجمندی انقلاب اسلامی با یاد و نام امام و شهدای نازنین همراه بوده است. در لحظه‌های سختی كه 32 كشور متخاصم به سرزمین نور و ولایت ما حمله‌ور شدند، كدامین امكان نظامی‌، لجستیكی، هوایی و دریایی به دفاع از این حقیقت نورانی یعنی دین و انقلاب ما پرداخت جز غیرت، شرف و فداكاری امام و شهدا در گردان پنجاه‌نفره مناطق جنگی؟ كدام عقل معاش‌گر و طبقه‌بندی‌شده خویشتن‌فرمایی و غیرت و سلحشور نازنین‌یاران مرا در دوران دفاع مقدس یاری كرد كه در ازای 50 نفر 11 ماسك شیمیایی؟ با دست خالی، برنو و كتانی و قلبی سرشار از عشق ولایت و ایمان حضرت اباعبدالله (ع)، این امكان یعنی دفاع آیا میسر بود؟ نام‌ها و شهدا آن‌قدر بسیارند كه گونه‌گونگی و تنوع و كثرت آرا، طریق شهادت آن‌ها، شعر و ادبیات و فرهنگ و هنر این سرزمین را تا پایان تاریخ می‌تواند گواه و شاهد باشد. عزیزانم ارادتمند این معنا یعنی كسی كه می‌توان آرا و تنوع خدمات عاشقانه و باورمندانه‌اش را به شهدا و فداكاران انقلاب‌ در آثار و آرای تصویری از قبل و بعد از پیروزی انقلاب مقدس اسلامی دید و تحلیل كرد. برادرانم نقد به روزنامه شرق و یا تحلیل درباره آرا و آثار هنرمند دلیل راه متفاوت و دیگری می‌طلبد. طرح ارائه‌شده به نظر و باور اینجانب با شناختی كه از خانواده هنرمند و پدر ارجمندشان و این‌كه ایشان دوره‌ای نزد بنده به امر طراحی و آموزش آن پرداخته‌اند و زندگی عاطفی و معنوی این هنرمند را از نزدیك شاهد بوده‌ام، دلیل مدعایی كه اعلام شده، به نظرم دور از ذهن است. نشانه‌شناسی و ویژگی‌های تصویری كاریكاتور امری پیچیده و چندزبانه است. ما در كشوری زندگی می‌كنیم كه ادبیات و نقاشی و نگاه و اشارت‌ها از امثال و حكم گرفته تا آرا و باورهای شاعرانه و رمزی دارای پیچیدگی‌ها و ویژگی‌های خاص است.

با احترامی كه به همه غیرتمندان و دلسوزان صحنه فرهنگ و اندیشه ناب انقلاب اسلامی دارم، به حفظ حرمت فرزندان سلحشور و عزیز ما در جبهه‌ها، گونه‌ای دیگر ـ نه وجه مصالحه ـ در عین هوشمندی و غیرتمندی یاران و دشمنان دین و شهدا و امام و رهبری را باید خوب تشخیص دهیم. قطعا هنرمند عزیز و گرامی جناب آقای هادی حیدری از ارادتمندان دین و ولایت و عشق و غیرت دینی هستند. فرصت تحلیل و تجلی و دیدار و ارائه آثار هنری برای ایشان می‌تواند بزرگی عظمت فداكاری یاران خوشنام و با حقیقت دین را در جلوه‌ای دیگر به معرفی درآورد. انقلاب ما انقلاب عشق و سلوك و بزرگی است. یاران انقلاب منتظر آقای‌شان حضرت بقیه‌الهد هستند. در ركاب و ملازمت ایشان خواهیم جنگید. عزیزان در خاتمه در مجموع عرض می‌كنم این طرح با معنای تصویری كه ترجمه شده، متفاوت است و به نظر كارشناسی اینجانب، طرح فوق چون طرح مجرد و آزادی در صفحه بود و تنها دلیلی كه منتقدان به این معنا اشاره روا داشته‌اند، این است كه هم‌زمان با روزهای بزرگ غیرت و شرف و عزت ما یعنی هفته دفاع مقدس منتشر شده و این دلیل‌، دلیل محكم و قابلی نیست كه بتوان از این زاویه به هنرمند دین‌باوری چون هادی حیدری این معنا را اعلام كنیم كه خدای ناخواسته این طرح معنای دیگری می‌دهد. رمز، ایماژ و چندواژگی بیان‌ها در شعر و ادبیات ما گاهی مضامینی را در اذهان ایجاد می‌كند، ولی كدام شرف و غیرتی حاضر است بزرگ‌ترین میراث فرهنگی و عزت‌خواهی و شرافت را خدای ناخواسته نشانه برود؟

ارادتمند همه عزیزان و عاشقان امام و رهبری و شهدای انقلاب اسلامی

رقم كم‌ترین

حبیب‌الله صادقی"

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر