کد خبر: 19906 A

اختتامیهٔ جشنواره فصلی مطبوعات و خبرگزاری ها/۱

حسینی: مطبوعات باید همانطور که مسئولان را نقد می‌کنند خودشان را هم در این زمینه رصد کنند؛ درست است که مطبوعات آیینه یک جامعه هستند و باید به سمت خودشان هم بتابند. البته منظور از نقد، تخریب نیست.

ایلنا: مراسم اختتامیهٔ ششمین جشنوارهٔ فصلی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، صبح امروز (یکشنبه ۲۱ آبان‌ماه) با حضور سیدمحمد حسینی (وزیر ارشاد) و محمدجعفر محمدزاده (معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد) در سرای روزنامه‌نگاران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید محمد حسینی در این مراسم گفت: این جشنواره با سایر جشنواره‌ها تفاوت دارد. در بقیهٔ جضنواره‌ها معمولآ روال کار به این صورت است که آثار از طریق فراخاون تهیه می‌شوند و سپس مراحل انتخاب و داوری روی آن‌ها انجام می‌شود، اما در این جشنواره آثار منتشر شده در مطبوعات به صورت خودکار از سوی مسئولان معاونت مطبوعاتی و جشنواره رصد و توسط داوران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.

او به مسالهٔ روزنامه نگاری در ایران اشاره کرد و گفت: کار مطبوعات در کشور با فرهنگ اصیل ما گره خورده است، پس باید در زمینهٔ کار مطبوعاتی هم در سطح معیارهای جهانی باشیم و حتی از دیگران بالا‌تر هم برویم، البته شرطش این است که همه دست به دست هم دهیم. در این زمینه، رسالت اصلی بر عهدهٔ خود اهالی رسانه است.

حسینی سپس با اشاره به نقش رسانه‌ها در تحولات اجتماعی گفت: باید بین مردم و رسانه‌ها یک تعامل دوسویه برقرار باشد. الان که ما در دههٔ پیشرفت و عدالت هستیم به هر حال ممکن است امور با موانعی روبرو شود، ولی باید برنامه‌ها آنقدر انعطاف داشته باشد که متوقف نشوند. رسانه‌ها هم باید در این زمینه به کشور یاری برسانند.

وزیر ارشاد افزود: مقام معظم رهبری همواره در مورد لزوم تبیین سبک زندگی ایرانی- اسلامی تاکید دارند و رسانه‌ها در این زمینه نقش‌آفرین هستند. مطبوعات باید همانطور که مسئولان را نقد می‌کنند خودشان را هم در این زمینه رصد کنند؛ درست است که مطبوعات آیینه یک جامعه هستند و باید به سمت خودشان هم بتابند. البته منظور از نقد، تخریب نیست.

او مجددآ به توانایی رسانه‌های داخلی برای رقابت در سطح اول جهان اشاره کرد و ادامه داد: البته منظور این نیست که در همهٔ جهات مانند آن‌ها شویم. رسانه‌های غربی به عنوان ابزاری برای اعمال سلطه و نفوذ سیاستمداران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سید محمد حسینی در ادامه به تحریم وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: آن‌ها منافقین را از لیست ترور خارج می‌کنند، گروهی که برای ما یادآور ترور و شهید کردن افراد خدمتگزاری چون شهید رجایی است. آن وقت وزارت ارشاد را در فهرست تحریم قرار می‌دهند. البته این از یک جهت خوب است، چون ماهیت آن‌ها را نشان می‌دهد. نبرد اصلی ما با آن‌‌ها، نبرد فکری است و رویایرویی ما، تقابل حق و باطل است.

حسینی به نقش رسانه‌ها در پرداختن به امر مطالعه و کتابخوانی اشاره و تاکید کرد: رسانه‌ها باید به جای اینکه نقدهای تخریبی بکنند که فایده‌ای هم ندارد، به کمک مسئولان سرانه مطالعه را بالا ببرند. فقط کافی نیست که بگوییم سرانه مطالعه پایین است و یا اینکه بگوییم برنامه‌ها تکراری است؛ هر کار تکراری که بد نیست، مثلآ مگر می‌توان گفت که نمایشگاه کتابی که هر سال برگزار می‌شود، نتیجه خوبی ندارد؟

سیدمحمد حسینی تحریم ارشاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر