کد خبر: 19861 A

وزیر ارشاد در پاسخ به ایلنا:

حسینی: ما هیچ محدودیتی در فضای رسانه‌ها نداریم تا آن را برطرف کنیم. بحث انتخابات و اهمیت آن و این‌که فضایی در کشور ایجاد شود که شاهد حضور حداکثری باشیم مسائل مهمی است، اما الان در زمینه‌ی فضای رسانه‌ها مشكلی وجود ندارد.

ایلنا: سیدمحمد حسینی (وزیر ارشاد) در حاشیهٔ مراسم اختتامیهٔ ششمین جشنوارهٔ فصلی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

حسینی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا که با توجه به در پیش بودن انتخابات، فضای رسانه‌ای کشور تغییری خواهد کرد و آیا این فضا باز‌تر خواهد شد، گفت: ما هیچ محدودیتی در فضای رسانه‌ها نداریم تا آن را برطرف کنیم. توصیه‌هایی است که توسط مسئولان کشور انجام شده كه روی مصادیق خیلی بحث نشود و این بخش برجسته نشود. بحث انتخابات و اهمیت آن و این‌که فضایی در کشور ایجاد شود که شاهد حضور حداکثری باشیم مسائل مهمی است، اما الان در زمینه‌ی فضای رسانه‌ها مشكلی وجود ندارد.

او در مورد تحریم وزارت ارشاد توضیح داد: این مساله واقعآ شگفت انگیز است. وزارت ارشاد با کتاب و مطبوعات و محصولات فرهنگی و هنری در ارتباط است. در غرب ادعا می‌کنند که چند صدایی وجود دارد و با توجه به این ادعا‌ها، تحریم وزارت فرهنگ تعجب‌برانگیز است.

حسینی ادامه داد: ممکن است دستگاهی را که امنیتی و یا در ارتباط با تکنولوژی‌های روز فضایی باشد، به بهانه‌های مختلف تحریم کنند (گرچه این اقدامات هم نادرست است، زیرا ما بر اساس موازین و مقررات عمل می‌کنیم) اما تحریم وزارت ارشاد با توجه به شعارهای خود آن‌ها مبنی بر طرفداری از آزدی بیان واقعآ تعجب‌برانگیز است. همین‌طور که شبکه‌های تلوزیونی ما را قطع کردند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگذاشتند تا صدای ما به غربی‌ها برسد، گویی نمی‌خواهند محصولات فرهنگی ما به دست دیگران برسد. قبلآ هم این بحث‌ها مطرح بوده و نام وزیر فرهنگ را در لیست تحریم‌ها قرار داده بودند و نتیجه‌ای هم از آن نگرفتند. به نظر می‌رسد این مسائل بیشتر جنبهٔ سیاسی و کاربرد داخلی را در خود آمریکا دارد.

وزیر ارشاد در خصوص مسالهٔ کاغذ گفت: یک سردرگمی اولیه در این زمینه وجود داشت که باعث شده بود قیمتی کاذب در بازار ایجاد شود. ما این مساله را دنبال کردیم و الان محموله‌های کاغذ وارد می‌شود و چیزی در انبار‌ها نگهداری نمی‌شود و ارز مبادله‌ای هم در اختیار وارد کنندگان قرار می‌گیرد. زمانی بود که نه ارز مرجع وجود داشت و نه ارز آزاد قابل تهیه بود. الان این وضعیت روشن شده است، البته ما فکر می‌کنیم قیمت باز هم باید کاهش داشته باشد و با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد به قیمت واقعی برسیم. البته با توجه به دو برابر شدن قیمت ارز، بخشی از این افزایش قیمت طبیعی است، اما ما به دنبال این هستیم که بخش حبابی و بی‌دلیل این قیمت روشن شود و ناشران بتوانند کاغذ مورد نیاز خود را با سهولت تهیه کنند.

حسینی با اشاره به پرداخت شدن یارانه مطبوعات شهرستانی به صورت کامل ادامه داد: ۵۰ درصد یارانهٔ مطبوعات غیرشهرستانی هم برای ۳ ماههٔ دوم پرداخت شده است و پرداخت بقیه مبلغ به زمان تخصیص اعتبار مربوط می‌شود.

انتخابات وزیر ارشاد تحریم وزارت ارشاد جشنوارهٔ فصلی مطبوعات و خبرگزاری‌ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر