کد خبر: 83051 A

مادرانی كه شیر نمی دهند بیشتر دچار اضطراب، استرس، افسردگی، واپسگرایی، خستگی و احساس تقصیر می شوند.

ایلنا: كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند زودتر راه می افتند، زودتر تكلم می كنند، از ضریب هوشی بالاتری نیز برخوردارند.

به گزارش ایلنا، مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا در مورد نقش شیردهی در سلامت جسمی و روانی مادر گفت: شیر دادن علاوه بر انجام یك كار عبادی، تلاشی است در جهت ارتقاء درجات معنوی مادركه مزایای فراوان نیز برای او دارد. تغذیه با شیر مادر آزردگی ناشی از زایمان را بر طرف می كند و احساسات مثبت مادرانه را جلوه گر می سازد.

افزود: تغذیه با شیر مادر تماس بدنی صمیمی و مطلوبی را ایجاد می كند. مادر و كودك از لحاظ روانی احساس یكی بودن می كنند و علاوه بر رفع نیاز شیرخوار، نیازهای روانی مادر نیز برآورده می شود.

وی بیان داشت: مادرانی كه خود به فرزندانشان شیر می دهند او را بهتر درك می كنند و برای آنان محدودیت كمتری قایل می شوند. درجه حساس بودن این مادران به نیاز فرزندانشان بالاست.

به گفته وی این حساسیت به مادر كمك می كند كه نیازهای شیرخوار را سریعتر برآورده كرده، رفتار درست را به موقع از خود نشان دهد. نزدیكی و صمیمیت زیاد ناشی از شیردادن، حس تشخیص و نیروی دریافت سریعتر و مطمئن تر احساسات و احتیاجات كودك و چگونگی تأمین آن را نشان می دهد.

مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: شیردهی كمك می كند تا مادر بودن، آموخته شود و مادر یاد بگیرد كه با نرمی و انعطاف، پاسخگوی نیازهایی از قبیل محبت و مراقبت باشد و توقعات شخصی را موقتاً‌ كنار بگذارد.

مهربانو رهبری افزود: مادران شیرده نسبت به زندگی خانوادگی (Home Life) هوشیارتر هستند و تفكر آزادمنشانه بیشتری دارند. نحوه برخورد و انتظارات آنان از فرندشان نیز متفاوت است. این مادران درك بهتری از كودك خود داشته و زندگی زناشویی شان با مشكلات كمتری همراه است.

وی اظهار داشت: مادرانی كه شیر نمی دهند بیشتر دچار اضطراب، استرس، افسردگی، واپسگرایی، خستگی و احساس تقصیر می شوند.مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند، کمتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند.

رهبری گفت: خانم‌هایی كه خود به فرزندانشان شیر می‌دهند در زمان سالمندی كمتر به استئوپروز و پوكی استخوان مبتلا می‌شوند زیرا ساختمان استخوان مرتب در حال تجدید است. از دست رفتن مواد معدنی استخوان در حاملگی و شیردهی موقتی بوده و مقدار كلسیم و فسفر سرم مادران شیرده بیشتر است.

به گفته وی مادران مبتلا به آرتریت روماتوئید كه شیر می دهند، به درمان بهتر پاسخ داده و مرگ و میر آنان نیز كمتر است.

مدیر گروه سلامت خانواده افزود: مادران مبتلا به فشار خون، در زمان شیردهی به علت ترشح پرولاكتین، از آرامش بیشتری برخوردارند و آمار ابتلاء به عفونت مثانه در این مادران بسیار كمتر است.

رهبری گفت: به علت شیردادن عادت ماهیانه به تأخیر می افتد كه این امر به ذخیره سازی آهن كمك می‌كند اگر هم عادت ماهیانه شروع شود خونریزی كمتر خواهد شد.

وی افزود: برای مادری كه مشكلات قلبی یا فشار خون بالا دارد، شیردهی امتیاز بیشتری محسوب می شود. چون پرولاكتین یا هورمون تولید شیر سبب آرامش مادر می‌شود. شیر دهی هیچ فشار اضافی بر قلب وارد نمی كند.

حفاظت شیرخوار از ابتلا به MS با شیردهی

مدیر گروه سلامت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا افزود: مادر مبتلا به صرع با بكارگیری تمهیداتی می تواند فرزندش را شیر بدهد. بیماری مولتیپل اسكلروزیس (MS) از طریق شیر قابل انتقال نیست حتی شیردهی به مدت بیشتر از 6 ماه موجب حفاظت شیرخوار از ابتلاء به MS می‌شود.

وی گفت: مصرف هورمون تیروئید توسط مادر برای فرزندش كه از شیر مادر استفاده می كند ضرری نداشته و مادر مبتلا به كم كاری تیروئید در صورت مصرف مكمل های تیروئید احساس بهبودی کرده و شیر بیشتری تولید می‌كند.

به گفته وی اگر مادری به دلیل پركاری تیروئید دارو مصرف می كند باید به پزشك كودك اطلاع دهد تا او نیز تحت كنترل دقیق قرار گیرد.

رهبری افزود: تغذیه با شیر مادر علاوه بر ارضاء مادر، موجب تسریع در پیشرفت مراحل مختلف تكامل فرزند هم می شود. عوامل مختلفی در این ارتباط نقش دارند. از جمله اینكه عفونت گوش در نتیجه كاهش شنوایی در بین كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند به مراتب كمتر از دسته ای است كه با شیر مصنوعی تغذیه می‌شوند.

وی افزود: علاوه بر این قدرت بینایی، همچنین حدت بینایی (visual aquity) در كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند بیشتر است. این دسته از كودكان زودتر راه می‌افتند، زودتر تكلم می كنند، از ضریب هوشی بالاتری برخوردار بوده و قدرت فراگیری آنان در همه سطوح تحصیلی و حتی در سالهای آخر دبیرستان بیشتر است.

مدیر گروه سلامت خانواده بیان داشت: مطالعات همچنین نشان می‌دهد كه ثبات عاطفی روانی آن دسته از افراد كه در كودكی از شیر مادر تغذیه كرده اند به مراتب بیشتر است.

رهبری افزود: افزایش ضریب هوشی و تسریع تكامل كودك نه تنها به دلیل اسیدهای چرب با زنجیره های طولانی موجود در شیر مادر است بلكه تماس نزدیك و پوست به پوست فرزند در آغوش مادر نیز عامل بسیار مؤثر دیگری به شمار می آید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر