کد خبر: 7922 A

عواملی که سبب بیماری قلبی و سکته مغزی می‌شوند شامل فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، قند خون بالا، مصرف سیگار، مصرف کم میوه و سبزی، اضافه وزن، چاقی و کم تحرکی هستند.

ایلنا: بیماری‌های قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا هستند و پیش‌بینی می‌شود هم‌چنان در این رتبه باقی بماند.

به گزارش ایلنا، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشکده علوم ‌پزشکی نیشابور گفت شعار روز جهانی قلب در سالجاری، قلبی سالم، خانه‌ای سالم و دنیایی سالم با تاکید بر سلامت قلب زنان و کودکان است.

محمد آذینی بیان داشت: این شعار خانوادگی به یک تعامل جهانی واقعی می‌انجامد که با هر اقدام فرد تشدید می‌شود و اهمیتی ندارد که این فرد در کجای دنیا زندگی می‌کند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشکده علوم‌پزشکی نیشابورگفت: طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت ۵/۱۷ میلیون نفر به‌علت بیماری قلبی عروقی در سال ۲۰۰۵ فوت کردند که ۳۰ درصد مرگ‌های جهانی را شامل می‌شود.

آذینی اظهار داشت: همه فکر می‌کنند بیماری قلبی عروقی، بیماری سالمندان و مردان است در حالی که بیماری قلبی عروقی در زنان به اندازه مردان خطر ایجاد می‌کند و کودکان نیز به‌طور خاص در معرض خطر هستند، زیرا در مورد کنترل محیط خود و انتخاب شیوه‌های زندگی برای قلب سالم تصمیم گیرنده نیستند.

وی با اشاره به هدف این نامگذاری بیان کرد: تشویق گروه‌های هدف و قادرسازی آن‌ها برای اقدام در جهت سلامت قلب، جلب آگاهی همگانی به روز جهانی قلب از طریق رسانه‌ها، قادرسازی اعضاء برای تامین دسترسی به رسانه‌های همگانی در سطح ملی است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشکده بیان کرد: عواملی که سبب بیماری قلبی و سکته مغزی می‌شوند شامل فشارخون بالا، کلسترول خون بالا، قند خون بالا، مصرف سیگار، مصرف کم میوه و سبزی، اضافه وزن، چاقی و کم تحرکی هستند.

آذینی با اشاره به راهبردهای پیشگیری این بیماری عنوان کرد: برگزاری غربالگری‌های سلامتی، پیاده‌روی سازماندهی شده، برگزاری برنامه‌های دو و آمادگی جسمانی، برگزاری گفتگوهای عمومی در مورد قلب، داستان‌ها و تجربیات واقعی از افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی و نحوه درمان و کنترل آن، نمایش‌های روی صحنه، برگزاری فوروم‌های علمی، نمایشگاه، کنسرت، کارناوال و مسابقات ورزشی از جمله برنامه‌های راهبردی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر