کد خبر: 4822 A

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران:

یکی از ماموریت‌های اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران است و بر این اساس مجموعه اسناد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو ثبت ملی شد.

ایلنا: مجموعه اسناد شهدای انقلاب اسلامی و شهدای دفاع مقدس با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی و کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو ثبت ملی شد.

به گزارش ایلنا، سردار انصاری قائم مقام بنیاد و سرپرست معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی گفت: گردآوری، محافظت، نگهداری و احیا اسناد و آثار فرهنگی ایثارگران به عنوان حافظه تاریخی و میراث معنوی ارزشمند دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، یکی از ماموریت‌های اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران است و در بند ۱۲ سیاستهای کلی نظام برای ترویج فرهنگ ایثار و جهاد تاکید ویژه‌ای در حفظ و نگهداری اسناد ایثارگران شده است.

انصاری با تاکید بر اهمیت اسناد شهدا بعنوان حافظه هویت بخش دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: بدون تردید اسناد شهدا بعنوان میراث معنوی بجا مانده از ایثارگران آن دوران تبیین کننده حقایق تاریخی این برهه حساس از تاریخ ایران می‌باشد و ضرورت دارد به درستی ثبت و ضبط و به آیندگان منتقل شود.

وی با اشاره به ضرورت ثبت اسناد شهدا در حافظه ملی گفت: در ضرورت این موضوع‌‌ همان طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند: منشور معنوی انقلاب، هم وصیت نامه امام و هم وصیت نامه‌ها شهداست.

انصاری در خصوص وضعیت فعلی مرکز اسناد ایثارگران اعلام کرد: تا کنون برای حدود ۲۷۰هزار ایثارگر پرونده فرهنگی، حاوی وصیت نامه، مناجاتنامه، دستخط، یادداشت، نامه، کتاب، مقاله، شعر، عکس و سایر اسناد مکتوب تشکیل شده است که این پرونده‌ها بیش از هشت میلیون برگ سند را در خود جای داده‌اند و در مرکز اسناد ایثارگران به شیوه‌های علمی، ساماندهی، بازسازی، مرمت و برای بهره برداری‌های بعدی آماده می‌شوند.

وی درباره مزایایی ثبت این اسناد در فهرست حافظه ملی یاد آور شد: بدون شک پس از ثبت در فهرست حافظه ملی، ضمن حمایت و حفاظت بیشتر امکان بهره برداری بیشتر از این گنجینه معنوی برای عمومی مردم، بویژه پژوهشگران و علاقمندان ترویج فرهنگ ایثار وپایداری فر اهم خواهد شد.

انصاری همچنین تسهیل محافظت از اسناد ایثارگران با استفاده از مناسب‌ترین تکنیک‌ها، افزایش آگاهی ملی وجهانی نسبت به وجود و اهمیت میراث مستند ایثار و شهادت و افزایش میزان دسترسی به میراث مستند ایثار و شهادت را از دیگر فواید ثبت در فهرست حافظه ملی دانست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر