کد خبر: 41051 A

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت خبر داد؛

طبق توسعه سازمان بهداشت جهانی کشورهای با منابع محدود باید در عرصه پیشگیری فعالیت کنند به طوری که در ۱۰ سال اخیر روندی که در زمینه سرطان دنبال شده راه‌اندازی سامانه ثبت سرطان در کشور است.

ایلنا: رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت اعلام کرد: در سامانه ثبت سرطان، تمام اطلاعات ۱۰ ساله بیماران در سایت سرطان کشور به صورت گزارش‌های کشوری موجود است و گزارش‌های کشوری آن به صورت دوره‌ای چاپ می‌شود.

به گزارش ایلنا، رشید رمضانی امروز در همایش سرطان و پیشگیری که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد افزود: سازمان‌های مرتبط با بحث سرطان مانند بنیاد امور بیماران خاص در سال‌های اخیر تلاش زیادی کرده و وزارت بهداشت نیز اقدامات فراوانی را برای کنترل و پیشگیری از سرطان انجام داده است.

وی ادامه داد: اما متأسفانه خیلی‌ها جرئت نمی‌کنند که در مورد سرطان و پیشگیری از آن وارد عمل شوند.

رمضانی گفت: طبق توسعه سازمان بهداشت جهانی کشورهای با منابع محدود باید در عرصه پیشگیری فعالیت کنند به طوری که در ۱۰ سال اخیر روندی که در زمینه سرطان دنبال شده راه‌اندازی سامانه ثبت سرطان در کشور است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت تصریح کرد: طبق سامانه ثبت سرطان تمام اطلاعات ۱۰ ساله بیماران در سایت سرطان کشور به صورت گزارش‌های کشوری سرطان موجود است.

رمضانی تصریح کرد: مهم‌ترین برنامه مبارزه با سرطان در کشور ایجاد سامانه ثبت سرطان بوده است و کشور‌ها نمی‌توانند در مورد پیشگیری موفق باشند مگر اینکه سامانه ثبت سرطان را مستقر کرده باشند.

وی با اشاره به اینکه گزارش‌های کشوری سرطان به صورت دوره‌ای چاپ می‌شود و در اختیار سازمان‌های مربوطه قرار می‌گیرد افرود: برای کنترل سرطان باید برنامه مدون داشته باشیم و براساس ۴ محور موردنظر سازمان بهداشت جهانی اقدامات را عملیاتی کنیم.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت افزود: یکی از این محور‌ها پیشگیری است که هدف آن این است که جامعه را نسبت به عوامل خطر آگاه کنیم اما محور دوم غربالگری است که در حال حاضر در سرطان پستان و کلورکتال انجام شده است.

رمضانی محور سوم کنترل سرطان را پروتکل درمانی آن دانست و گفت: برای انواع سرطان‌ها سیاست درمانی در حال انجام است. محور چهارم کنترل سرطان نیز راه‌اندازی مراکز طب تسکینی است که هم اکنون در ۱۳ استان کشور عملیاتی شده است.

وی اظهار کرد: تمام این محور‌ها و عملیاتی کردن آن‌ها نیاز کشور است و یقین داریم که تمام سرطان‌ها قابل تشخیص زودرس و درمان هستند به شرط آنکه با وحدت و کمک همه‌جانبه موانع را از میان برداریم و منسجم عمل کنیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر