کد خبر: 40933 A

احتمال خطر وقوع مرحله نهایی بیماری کلیه در زنان مبتلا به پره‌اکلامپه و اکلامپسی بیشتر ازکسانی بوده است که تنها دچار فشارخون حاملگی شده بودند.

ایلنا: زنان مبتلا به اختلال فشارخون در دوران بارداری بیش از بقیه در معرض خطر وقوع نارسایی کلیه قرار می‌گیرند.

به گزارش ایلنا، محققان با انجام مطالعات خود روی ۶۵۱۲۶ زن با اختلالات فشارخون در اولین بارداری و مقایسه آن‌ها با ۲۱۳۳۹۷ زن بدون این اختلال که همگی آن‌ها ۱۹ تا ۴۰ساله بودند و سابقه فشارخون بالا، دیابت و یا بیماری‌های کلیوی نداشتند دریافتند زنان مبتلا به فشارخون بالا در دوران بارداری بیش از بقیه در معرض خطر وقوع نارسایی کلیه یا مرحله نهایی بیماری کلیه قرار می‌گیرند.

براساس این گزارش محققان افزودند: بروز بیماری مزمن کلیه در گروه مبتلا به اختلالات فشارخون بالا در دوران بارداری تقریباً۱۱ برابر بیشتر از زنان بدون این اختلال بوده است و نیز خطر وقوع مرحله نهایی بیماری کلیه در گروه مبتلا به اختلالات فشارخون بالا نسبت به بقیه ۱۴ برابر بیشتر بوده است.

نتایج حاصل از این گزارش همچنین افزود: احتمال خطر وقوع مرحله نهایی بیماری کلیه در زنان مبتلا به پره‌اکلامپه و اکلامپسی بیشتر ازکسانی بوده است که تنها دچار فشارخون حاملگی شده بودند.

نتایج دیگراین مطالعه ضمن اینکه به اهمیت فشارخون بالا در دوران بارداری به عنوان یک شاخص برای وقوع بیماری کلیوی مزمن، بیماری‌های قلبی و حتی دیابت در آینده تأکید می‌کند، می‌‌افزاید باید استراتژی بازدارنده مانند مداخلات دارویی و یا تغییر سبک زندگی برای زنان در معرض خطر درنظر گرفته شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر