کد خبر: 3218 A

عضومرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی:

شیر مادر در مادران مختلف با رژیم‌های غذایی متفاوت تقریبا ثابت است اما حجم شیر مادر در بعضی از مادران بیشتر و در بعضی مادران کمتر است.

عضومرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ‌ نوع تغذیه مادر به طور کلی در شیردهی تاثیری ندارد.

به گزارش ایلنا، رضا سعیدی افزود: استثناهایی پیرامون تاثیر نوع تغذیه مادر در شیردهی وجود دارد، به طوریکه مادرانی که سوء تغذیه شدید دارند و یا رژیم‌های غذایی پرچرب دارند، ممکن است در ترشح شیر با مشکل مواجه شوند.

این پزشک فوق تخصص بیماریهای نوزادان اظهار داشت: یکی از اجزای شیر مادر تری گلیسرید‌ها و چربی‌های خاص هستند که در شیر وجود دارند و رژیم‌های غذایی پرچرب نیز حاوی تری گلیسرید است و می‌تواند باعث پرچرب شدن شیر مادر و افزایش کالری و در نتیجه احساس سیری بیشتر در کودک شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه گفت: به طور کلی کیفیت شیر مادر در مادران مختلف با رژیم‌های غذایی متفاوت تقریبا ثابت است اما حجم شیر مادر در بعضی از مادران بیشتر و در بعضی مادران کمتر است.

سعیدی با بیان اینکه شیر دادن نوعی جریان عرضه و تقاضا است، افزود: شیر مادر در صورتی تولید می‌شود که کودک شیر بخورد و میزان شیری که کودک می‌خورد به بدن مادر می‌فهماند که باید چه مقدار شیر تولید کند.

وی تکرار و تداوم تغذیه کودک با شیر مادر و همچنین زمان بندی مناسب برای شیردادن را مهم‌ترین فاکتور افزایش شیر مادر عنوان کرد و افزود: اگر کودک کمتر شیر بخورد بدن مادر هم شیر کمتری تولید خواهد.

به گفته وی در دوران شیر دهی به مادران توصیه می‌شود روزانه چهار تا هشت لیوان مایعات شامل شیر، دوغ، چای و آب میوه بنوشند و مواد غذایی آبدار را مصرف کنند.

وی عوامل موثر بر کاهش ترشح شیر مادر را شامل استرس، اضطراب و نگرانی، عدم تکرار و تداوم شیردهی به نوزاد، رژیم غذایی نامناسب مادر و مصرف بعضی از دارو‌ها عنوان کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر