کد خبر: 16561 A

دبیر ستاد احیای زکات کشور:

در ۹سال گذشته، ۲۷۰میلیارد تومان زکات در کشور جمع‌آوری شد/ هزینه زکات نیز با کمیته امداد است و باید به تایید نمایندگان ولی‌فقیه استان‌ها برسد/ بیش از ۵ هزار مسجد از محل جمع آوری زکات در کشور ساخته شد.

ایلنا – قم: دبیر ستاد احیای زکات کشور گفت: مقام معظم رهبری بر نقش محوری کمیته امداد امام خمینی (ره) در جمع آوری زکات در کشور تأکید دارند و همچنین هیچ یک از مراجع تقلید نیز، از اینکه مسئولیت جمع‌آوری زکات با کمیته امداد امام خمینی (ره) باشد، مخالف نیستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، حسین نبی‌لو عصر یکشنبه در همایش آموزشی - توجیهی روحانیون مسئول احیای زکات سراسر کشور که در سالن اجتماعات مجتمع یاوران مهدی‌ (عج) قم برگزار شد، اظهار داشت: دبیرخانه شورای زکات در سطح ملی، استانی، شهرستان و روستا در کمیته امداد امام خمینی‌ (ره) مستقر است و مقام معظم رهبری هم بر آن تاکید دارند.

وی افزود: هیچ یک از مراجع تقلید نیز، از اینکه مسئولیت جمع‌آوری زکات با کمیته امداد امام خمینی (ره) باشد، مخالف نیستند.

دبیر ستاد احیای زکات کشور به چگونگی تشکیل ستاد احیای زکات در کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۷۵ و با حکم مقام معظم رهبری، ستاد احیای زکات کشور شکل گرفت که اعضای آن متشکل از ۴ وزارتخانه، معاون رییس جمهور، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، کمیته امداد، رییس سازمان صدا و سیما و رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه می‌باشد.

وی با اشاره به آیین‌نامه این ستاد در خصوص جمع‌آوری و هزینه زکات، گفت: مقام معظم رهبری در مسایل اجرایی زکات، تاکید دارند که زکات در هر محلی که جمع‌آوری شود، باید در‌‌ همان محل هزینه شود.

نبی لو خاطرنشان کرد: در آیین‌نامه ستاد زکات، سهمی از زکات برای امامان جمعه، برای هزینه در امور فرهنگی دیده شده است که ۱۵ درصد این سهم باید در‌‌ همان محلی که زکات جمع‌آوری شده، مصرف شود.

وی یادآور شد: کار اجرایی زکات کشور تا سال ۸۲ به سازمان برنامه و بودجه سپرده شده بود، اما از سال ۸۳ که کارهای اجرایی زکات، به ستاد احیای زکات کشور واگذار شد، بیش از ده‌ها هزار پروژه انجام شد که اکثر آن‌ها ساخت مسجد است.

دبیرستاد احیای زکات کشور از ساخت ۵هزار و ۵۶۵ مسجد از طریق جمع‌آوری زکات در سراسر کشور خبر داد و ادامه داد: همچنین پروژه‌هایی که دولت انجام نمی‌دهد و یا در اولویت دولت قرار ندارد و مردم به آن نیاز دارند مانند، راه‌سازی، آبرسانی و... نیز، ما از طریق زکات آن‌ها را انجام می‌دهیم.

وی در ادامه سخنان خود، تصریح کرد: هیچ سازمان و یا نهادی بدون هماهنگی با شورای زکات کشور، حق جمع‌آوری هیچ گونه زکاتی را ندارد و اگر هم جمع‌آوری کند باید آن را به حساب ستاد احیای زکات واریز نماید.

نبی لو خاطرنشان کرد: ‌ مسئولیت هزینه زکات نیز با کمیته امداد امام خمینی‌ (ره) است که باید به تایید نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها برسد.

وی خاطرنشان کرد: علمای اهل‌سنت نیز فتوا داده‌اند که زکات باید به کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت شود و اگر کسی زکات خود را به سایت‌های اینترنتی پرداخت کند، حرام است.

دبیر ستاد احیای زکات کشور یادآور شد: از سال ۷۵ تا ۸۲ که متولی زکات کشور، سازمان برنامه و بودجه بود، تنها ۲۷۰ میلیون تومان زکات جمع‌آوری شد، اما از سال ۸۲ به بعد که این امر به ستاد احیای زکات کشور واگذار شد مبلغی حدود ۲۷۰ میلیارد تومان زکات در سراسر کشور جمع‌آوری شده است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر