کد خبر: 40073 A

ساجدی نیا:

پلیس ۳۶ مطالبه اصلی مردم را با انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی احصا کرده است که ۲۷ موضوع آن باید به صورت علنی اجرا شود.

ایلنا: فرمانده انتظامی تهران‌بزرگ گفت: بحث امنیت‌اخلاقی و پوشاک نیز یکی از دغدغه‌های مردم است.

به گزارش ایلنا، سردار ساجدی‌نیا در مورد امنیت اجتماعی و حقوق شهروندی با بیان اینکه امنیت‌اجتماعی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: از منظر پلیس امنیت‌اجتماعی، ایجاد فضایی عاری از مشکلات و خطرات و برخورد با مجرمان و بزهکاران است.

وی با بیان اینکه این امنیت در حوزه جان، مال و حتی اخلاق می‌تواند باشد، گفت: دستگاه‌های مختلف نیز در برقراری امنیت وظایفی برعهده دارند اما ماموریت پلیس برخورد با بزهکاران و مجرمان در راستای ایجاد امنیت اجتماعی است.

فرمانده انتظامی تهران‌بزرگ با بیان اینکه تمام ماموریت‌های پلیس براساس مطالبات مردم طرح‌ریزی می‌شود، گفت: پلیس ۳۶ مطالبه اصلی مردم را با انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی احصا کرده است که ۲۷ موضوع آن باید به صورت علنی اجرا شود.

وی با بیان اینکه برخورد با ارازل و اوباش و فروشندگان موادمخدر، سارقان و زورگیران در اولویت اول تا سوم مطالبات مردمی است، گفت: بحث امنیت‌اخلاقی و پوشاک نیز یکی از دغدغه‌های مردم است.

فرمانده انتظامی تهران‌بزرگ در ادامه از ارائه نمره به عملکرد ماموران پلیس پایتخت خودداری کرد و گفت: باید اجازه دهیم مردم به پلیس نمره دهند چراکه مردم ارزیابان اصلی عملکرد پلیس هستند.

ساجدی‌نیا با بیان اینکه ماموریت‌های پلیس امروزه براساس تحقیق، پژوهش و در راستای همکاری با مراکز علمی صورت می‌گیرد، در مورد هماهنگی پلیس با سایر سازمان‌ها در راستای اجرای امنیت اجتماعی در پایتخت گفت: باید تعامل و همکاری در این زمینه بیشتر شود چراکه ارتباطات با سایر دستگاه‌ها لازم است.

وی هماهنگی فی‌مابین پلیس و قوه قضاییه را خوب عنوان کرد و گفت: اما ارتباط با برخی سازمان‌ها بنا به نوع موقعیتشان کم است و حتی پلیس از برخی سازمان‌ها توقع کمک بیشتری دارد.

فرمانده انتظامی تهران‌بزرگ مردم را تکیه‌گاه اصلی پلیس عنوان کرد و گفت: تا به امروز تعامل مردم و پلیس در این سطح بالا نبوده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۹ مرحله طرح برخورد با اراذل و اوباش در تهران برگزار شد، گفت: در پی محارب نامیدن زورگیری با سلاح‌سرد، شاهد کاهش ۵۰ درصدی جرایم زورگیری و خفت‌گیری در تهران بوده‌ایم.

فرمانده انتظامی تهران‌بزرگ با بیان اینکه تعدادی کمتر از ۱۰ تن زورگیرهستند و مابقی در زندان به سر می‌برند، گفت: جرایم خشن همچون قتل، زورگیری، ایجاد رعب و وحشت و... در سال جاری به یک‌دوم کاهش یافته است.

ساجدی‌نیا در مورد خلا قانون در برخی از طرح‌ها در برنامه تلویزیونی گفت: قوانین خوبی داریم، اما گاهی با توجه به موقعیت و جرایم خاص، خلاءهای قانونی دیده می‌شود که مراتب سریعا به مراجع‌قضایی و تصمیم‌گیرنده اعلام می‌شود اما باید عنوان کمک که با همین قوانین نیز برخوردهای خوبی صورت گرفته است.

همچنین ساجدی‌نیا در مورد بحث احساس امنیت با بیان اینکه در انعکاس احساس امنیت رسانه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند، گفت: رسانه‌های نوشتاری و دیداری با انعکاس عملکرد قوه‌قضاییه و پلیس احساس امید و امنیت را در سطح جامع بالا می‌برند.

وی با بیان اینکه تحقق احساس امنیت به عنوان یکی از اهداف پلیس تهران‌بزرگ پیگیری می‌شود، گفت: پلیس در حوزه فرهنگ‌سازی و ارائه خدمات عمومی در راستای ایجاد نظم و امنیت اجتماعی فعالیت بسیاری داشته است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با بیان اینکه پلیس تهران در زمینه فرهنگ سازی به خوبی عمل کرده است گفت: به عنوان مثال پلیس راهنمایی و رانندگی در حوزه فرهنگی به خوبی عمل کرده به گونه‌ای که ۹۵ درصد از این رانندگان تهرانی از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند و این در نتیجه اقدامات فرهنگی است که از سوی پلیس راهور صورت گرفته است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ماموران نیروی انتظامی پیش از انجام طرح‌های امنیت اجتماعی، آموزش‌های لازم را در بحث رعایت حقوق شهروندی می‌بینند گفت: بحث آموزش همکاران و تعالی رفتار ماموران پلیس همواره مورد توجه قرار داشته و قبل از انجام ماموریت، ماموران پلیس آموزش‌های لازم را در این حوزه می‌بینند.

ساجدی‌نیا با بیان اینکه به پیوست همه دستورالعمل‌های عملیات‌ها، نسخه مسائل حقوقی نیز ابلاغ می‌شود، گفت: هنگامی که دستورالعمل عملیات‌ها و طرح‌ها ابلاغ می‌شود حتما نسخه‌ای از مسائل حقوقی موردنظر نیز ابلاغ می‌شود تا ضمن آموزش همکاران از غفلت‌ها نیز جلوگیری شود.

وی با اشاره به سختی کار ماموران پلیس در هنگام اجرای طرح‌ها گفت: برای دستگیری هر اراذل و اوباش پنج نیروی پلیس به صورت شبانه‌روزی درگیر می‌شوند و امیدواریم با افزایش تعداد نیروهای پلیس این سختی کار برطرف شود هرچند که با وجود این کمبودهای نیروی انسانی ماموران پلیس با احساس مسئولیت به صورت شبانه‌روزی به انجام وظیفه می‌پردازند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر