کد خبر: 39925 A

توسط رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا؛

در قانون جدید کسر خدمت مربوط به جانبازی زیر ۲۵ درصد و سابقه حضور در جبهه‌ها زیر ۳۰ ماه حذف شده اما کماکان کسر خدمت از طریق عضویت در بسیج تا حداکثر شش ماه و نخبه بودن تا حداکثر کل مدت سربازی پابرجا است.

ایلنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا مفاد قانون جدید وظیفه عمومی را تشریح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار سیدحمید صدرالسادات، پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اعلام این مطلب که آمار‌ها حاکی از آن است که مشمولین غایب تمایلی بیشتری پیدا کردند تا به سربازی بروند گفت: دلیل این تمایل این است که براساس قانون جدید تبعات و بازتابهایی که متوجه سربازان فراری می‌شود پیش‌تر است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا اظهار داشت: آمار ما نشان می‌دهد کسانی که تأخیر در حضور خود در سربازی داشتند اکنون با میل و اشتیاق بیشتری به خدمت وظیفه روی آورده‌اند.

وی تصریح کرد: البته ما هم در سازمان وظیفه عمومی تلاش کردیم تا شرایط ویژه‌تری را برای این افراد در نظر بگیریم نظیر آنکه عموماً یگان‌های محل خدمت و محل آموزش آن‌ها نزدیک به محل سکونتشان انتخاب شود.

وی در بخش دیگری از نشست خبری خود با اشاره به این مطلب که در قانون جدید کسانی که پدرشان سابقه حضور ۳۰ ماه و بیشتر در جبهه دارد و یا ۲۵ و بیشتر درصد جانبازی دارند می‌توانند از خدمت سربازی معاف شوند گفت: با توجه به اینکه در قانون قبلی نظام وظیفه کسانی که ۵۰ درصد جانبازی داشته و یا ۶۰ ماه سابقه حضور در جبهه را داشتند می‌توانستند از معافیت استفاده کنند حال براساس قانون جدید می‌توانند یک فرزند دیگر خود را هم معاف کنند.

وی درباره شرایط جدید کسر از خدمت مشمولان نیز گفت: تا پیش از تصویب قانون جدید تنها سه راه برای کسر خدمت وجود داشت که عبارت بود از حضور کمتر از ۳۰ ماه در جبهه‌ها، جانبازی کمتر از ۲۵ درصد، عضویت در بسیج و نخبه بودند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا افزود: در قانون جدید کسر خدمت مربوط به جانبازی زیر ۲۵ درصد و سابقه حضور در جبهه‌ها زیر ۳۰ ماه حذف شده اما کماکان کسر خدمت از طریق عضویت در بسیج تا حداکثر شش ماه و نخبه بودن تا حداکثر کل مدت سربازی پابرجا است.

وی همچنین درباره معافیت سه برادری و حذف آن از قوانین سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: تا پایان شهریور ماه امسال زمان در نظر گرفته بودیم که اگر فردی مشمول این قانون تا پایان سال ۹۰ بوده است بیاید و از این معافیت استفاده کند و البته این مدت دیگر تمدید نشده است.

سردار صدرالسادات درباره وثیقه مالی برای خروج مشمولان از کشور نیز گفت: در حال حاضر برای سفرهای غیر علمی مشمولان ۱۵ میلیون وجه نقد یا وثیقه ملکی اخذ می‌شود و این در حالی است که در سفرهای علمی این رقم ۵ میلیون یا ضمانت بانکی، در سفرهای نیمه علمی ۸ میلیون نقدی یا ضمانت بانکی و در سفرهای زیارتی این رقم ۵۰۰ هزار تومان ودیعه نقدی و تعهد محضری به مبلغ ۵۰میلیون ریال یا ضمانت بانکی برای اشخاصی که در مهلت یک‌ساله پس از فراغت از تحصیل، ترک تحصیل و یا انصراف و اخراج هستند و یا برگه اعزام بدون غیبت دارند.

وی خاطرنشان کرد: سفرهای زیارتی شامل سفر به عراق و عربستان بوده و سفر به کشور سوریه مشمول سفرهای زیارتی نیست.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره جعل کارت‌های پایان خدمت و یا معافیت کسر از خدمت گفت: جعل خود کارت اکنون به صفر رسیده است اما بعضاً این اتفاق می‌افتاد که در مسیر استفاده از معافیت از خدمت تقلب‌هایی صورت می‌گیرد که مدتی است بررسی این موضوع نیز در دستور کار قرار گرفته و تلاش می‌کنیم تا جعل در این بخش را به صفر برسد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از وی درباره نوعی از جعل کارت پایان خدمت در مسیر تعویض کارت‌های دستی به کارت‌های هوشمند گفت: این موردی که شما به آن اشاره کردید را هم بنده‌‌ همان ابتدای پروسه تعویض کارت‌ها از چندین منبع شنیدم اما پس از بررسی‌های مفصل مشخص شد که این مسیر امکان وقوع ندارد زیرا اطلاعات ما با مجموعه سازمان صدور گذرنامه مرتبط شده است.

وی خطاب به سردار صدرالسادات گفت: شما فرمودید که هر ۲۵ درصد جانبازی امکان معافیت یک فرزند را به وجود می‌آورد و این در حالی است که طی سال‌های متفاوت دیده شده که جانبازان از کاهش درصد جانبازی خود از سوی کمیسیون‌های بنیاد جانبازان و ایثارگران گلایه‌مند بودند ملاک عمل شما کدام درصد جانبازی است.

وی تصریح کرد: ما هم نسبت به این تغییرات واقف هستیم اما ملاک تصمیم‌گیری ما برای معافیت فرزندان جانبازان برگه استعلامی است که بنیاد جانبازان برای متقاضی صادر کرده است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا همچنین درباره علم معافیت فرزندان ذکور خانواده‌ها نیز گفت: اصل قانون بر این موضوع استوار شده است که یگانه فرزند ذکور یک فرد در صورت نیاز به مراقبت پدر معاف می‌شود.
وی گفت: پدر می‌تواند سن ۴۰ سال داشته باشد اما با توجه به تشخیص ضرورت مراقبت از وی فرزندش از خدمت سربازی معاف شود.

سردار صدرالسادات گفت: البته در صورتی که پدر نیاز به مراقبت نداشته باشد اما سن وی به ۶۵ سال رسیده باشد یگانه فرزند ذکور می‌تواند از معافی خدمت بهره‌مند شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر