کد خبر: 33400 A

رییس پلیس مواد مخدر:

محموله‌ای به وزن ۲ تن هرویین از مرزهای شرقی کشور که در حال ورود بود کشف شد، این محموله به سمت اروپا در حال انتقال بود/ این عیدی ما در آغاز سال ۲۰۱۳ به شهروندان اروپایی است.

ایلنا: رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا از کشف بیش از ۳۵۵ تن موادمخدر خبر داد و گفت: ایران مانع از ورود دو تن هرویین به اروپا شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار علی مویدی در تشریح گزارش عملکرد ۹ ماهه با بیان اینکه در طول این مدت ۳۵۵ تن مواد مخدر کشف شد گفت: تلاش ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر و تلاش‌های اطلاعاتی باعث شد که محموله‌ای به وزن ۲ تن هرویین از مرزهای شرقی کشور که در حال ورود بود کشف شود، این محموله به سمت اروپا در حال انتقال بود.

وی افزود: این عیدی ما در آغاز سال ۲۰۱۳ به شهروندان اروپایی است هرچند دولت مردان اروپایی نسبت به ما کم لطفی‌های بسیاری داشتند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه اعضای این باند در تلاش بودند موادمخدر را از ایران به اروپا ترانزیت کنند، گفت: ارزش هر کیلو هروئین در مرز ترکیه ۳۰میلیون تومان و در اروپای غربی به مرز ۲۰۰میلیون تومان می‌رسد.

مویدی در مورد میزان کشت موادمخدر در افغانستان گفت: پلیس افغانستان مدعی است که سطح زیر کشت موادمخدر در افغانستان کاهش یافته است اما سازمان ملل هنوز نظر قطعی خود را در این زمینه اعلام نکرده و آن طور که از شواهد امر پیداست به نظر می‌رسد کاهش کشت موادمخدر صحت نداشته باشد.

وی به برخورد با خرده‌فروشان و پاکسازی محلات اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات پلیس برخورد با خرده‌فروشان و پاکسازی محلات بود که خوشبختانه توفیقات خوبی در این زمینه به دست آمد.

وی افزود: در این میان شش تن هروئین، ۲ و نیم تن مرفین، ۲۷۰ تن تریاک، ۳۷ و نیم تن حشیش کشف و ضبط شد. ۴۰ تن موادمخدر نیز در حال آنالیز تشخیص نوع مواد در آزمایشگاه‌های این پلیس است.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه کشف موادمخدر در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل هشت درصد افزایش یافته است گفت: ‌در این مدت ۱۰۵۰ عملیات و پاتک برای شناسایی و انهدام باندهای موادمخدر صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش تعداد عملیات‌ها را شاهد هستیم.

مویدی از شناسایی حدود ۷۰۰۰ نقطه‌آلوده به مواد مخدر در کشور اشاره کرد و گفت: تا به امروز ۶۵۰۰ نقطه پاکسازی شده است.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه یکی از اقدامات موثر پلیس در راستای مبارزه موثر با موادمخدر ناامن کردن محلات برای توزیع‌کنندگان موادمخدر است گفت: در این راستا ۵۴ هزار نفر دستگیر شده‌اند و ۱۰۰۰ نقطه‌آلوده توسط پلیس و بنا به دستور مقام قضایی تخریب یا با پلمپ یا سیمان مسدود شده است.

به گفته مویدی انجام این اقدامات در حوزه ماموریت‌های پلیس نبوده است اما از آنجا که مردم درخواست‌های خود را برای برخورد با موادفروشان از پلیس طلب می‌کنند، پلیس نیز در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم این اقدام را انجام داده است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه میانگین زمان دسترسی افراد به موادمخدر در کشور چه میزان است، گفت: تعیین این زمان مستلزم کار علمی و همه جانبه است و باید دستگاه‌های دخیل در این امر تحقیقاتی را انجام دهند اما تاکنون این مهم صورت نگرفته است.

وی در مورد عدم حمایت‌های بین‌المللی از ایران در امر مبارزه با موادمخدر گفت: به کرات اعلام کرده‌ایم که کمترین مساعدت و همکاری از جانب کشورهای مختلف از جمله کشورهای غربی صورت گرفته است، اما با این حال پلیس ایران با تکیه بر آموزه‌های دینی راه موفق مبارزه را ادامه می‌دهد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا افزود: ما معتقدیم موادمخدر یک مسئله جهانی است و باید جدا از دیدگاه‌های سیاسی و حکومتی به آن پرداخته شود.

مویدی با بیان اینکه در این مدت ۱۲ نفر از ماموران پلیس در راستای مبارزه موثر با موادمخدر جان خود را از دست داده و به درجه شهادت نائل آمدند گفت: در این میان ۶۵ نفر از دانه‌درشت‌های موادمخدر نیز به ضرب گلوله ماموران پلیس ایران به هلاکت رسیدند.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از کشفیات پلیس در مرز و جدار مرزی صورت گرفته گفت: کشفیات موادمخدر در استان‌های غیرمرزی و مرکزی نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از کشفیات پلیس مبارزه با موادمخدر بر اساس کار اطلاعاتی کشف شده است، گفت: در این راستا ۲۰۰ هزار نفر دستگیر شدند.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه حدود ۳۰ هزار دستگیر شده در راستای طرح‌های جمع‌آوری معتادان و در راستای سیاست ابلاغی از سوی ستاد مبارزه با موادمخدر بوده است، گفت: در این راستا و در ۹ ماهه سال جاری ۱۷۰۰ باند موادمخدر متلاشی شدند که در این راستا شاهد افزایش پنج درصدی انهدام باند بوده‌ایم. در ۹ ماهه سال جاری، ۱۸۰۰ هزار پرونده در راستای مبارزه با موادمخدر تشکیل شد.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا همچنین با اعلام خبر انهدام ۱۴۰ کارگاه تولید موادمخدر صنعتی در کشور گفت: با تلاش بی‌دریغ ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر در متلاشی‌کردن کانون‌های تولید و تهیه موادمخدر صنعتی در سال جاری شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی انهدام باند‌های موادمخدر صنعتی بوده‌ایم.

مویدی با بیان اینکه در ۹ ماهه سال‌جاری یک و نیم تن موادمخدر صنعتی کشف و ضبط شد، گفت: یگان‌هایی که بیشترین کشفیات را در موادمخدر داشته‌اند، در وهله اول فرماندهی مرزبانی و در مراتب بعدی فرماندهی انتظامی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان بود.

وی با بیان اینکه در راستای افزایش تحرکات ماموران پلیس مبارزه با موادمخدر و ناامن کردن مسیر ترانزیت دریایی و جنوب ایران شاهد افزایش کشفیات موادمخدر در طول یک ماه اخیر بوده‌ایم گفت: خوشبختانه در ۴۸ ساعت گذشته ماموران پلیس در ادامه اقدامات اطلاعاتی و عملیات خود متوجه شدند شبکه‌ای در صدد ورود محموله‌ای به وزن دو تن به داخل کشور است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر