کد خبر: 24690 A

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر:

روش درمانی نگهدارنده با متادون موفق‌ترین روش‌ در کنترل شیوع HIV در کشور و زندان به شمار می‌رود به‌گونه‌ای که براساس آمار سازمان زندان‌ها، نرخ شیوع HIV با این روش درمانی از ۶/۳ به ۱/۴ رسیده است.

ایلنا:‌ معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر در دیدار با رییس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، گفت: با وجود کشت ۹۰ درصدی تریاک در افغانستان، جامعه جهانی سکوت معناداری را در قبال کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در آن کشور اختیار کرده است.

به گزارش ایلنا، بابک دین پرست در این دیدار که به‌منظور گسترش همکاری‌های فی‌مابین در حوزه کاهش تقاضا در محل ستاد برگزار شد، با بیان اینکه توسعه همکاری با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل (UNODC) به‌عنوان یک اصل پذیرفته شده در حوزه‌های ستاد مورد تاکید است، گفت: این انگیزه همکاری، به خاطر جایگاه و نگاه غیر سیاسی و بی‌طرفانه آن دفتر به فعالیت‌ کشورهای مختلف در حوزه مبارزه با مواد مخدر است و ستاد همواره شاهد مواضع شفاف دفتر UNODC در انعکاس واقعیت‌ها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر به جامعه بین‌المللی است.

وی تصریح کرد: البته این همکاری، ارتباطی با کمک‌های دفتر UNODC به حوزه مبارزه با مواد مخدر ندارد، زیرا مجموع کمک‌های سازمان ملل در مقایسه با هزینه‌هایی که دولت ایران در این حوزه و برای حمایت از مردم آن سوی مرز‌ها می‌کند، بسیار ناچیز است.

معاون کاهش تقاضا ستاد اظهار داشت: متاسفانه جامعه جهانی با وجود کشت ۹۰ درصد تریاک جهان در افغانستان، سکوت معناداری را در قبال کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در آن کشور دارد و اگر در سال ۲۰۱۰ و همچنین سال‌جاری میلادی شیوع آفت فوزاریوم در مزارع افغانستان رخ نمی‌داد، اکنون وضعیت تولید تریاک در جهان بسیار اسف‌ناک‌تر از حال حاضر بود.

دین‌پرست در ادامه، فعالیت‌ در بخش‌های مختلف فرهنگی و پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی و توسعه مشارکت‌های مردمی را از وظایف معاونت کاهش تقاضا در ستاد ذکر کرد و گفت: در بخش پیشگیری، در سال دوم سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد، ۸ درصد جامعه مورد نظر تحت پوشش برنامه‌های این سند قرار خواهند گرفت و همچنین در پایان‌‌ همان سال دوم، بررسی میزان اثربخشی برنامه‌های این سند و ارزیابی و پایش آن آغاز خواهد شد.

وی، همچنین نهایی شدن سند جامع درمان معتادان، بازتوانی و حمایت‌های اجتماعی تا پایان امسال، توسعه مراکز درمان معتادان و کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد مطابق با استانداردهای لازم و برخورد قانونی با مراکز غیر مجاز را از برنامه‌های جدی بخش درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد.

این مقام مسوول در ستاد اظهار داشت: تهیه سندی جامع به‌منظور فراهم کردن زمینه قانونی فعالیت بخش NGO‌ها در عرصه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر اعم از فرهنگی و پیشگیری، درمان و کاهش آسیب، تسهیل در روند صدور مجوز برای فعالیت‌ NGO‌ها و حمایت‌های ستاد از بخش غیر دولتی در امسال و سال آتی و اشتغالزایی بهبودیافتگان از مهم‌ترین برنامه‌های بخش توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد به شمار می‌روند.

دین‌پرست در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کشورهای غربی به بهانه تحریم، ایران را از تامین تجهیزات کنترلی مورد نیاز برای جلوگیری از ورود و خروج مواد مخدر محروم کرده‌اند و این در حالی است که آن‌ها در حقیقت خودشان را تحریم کرده‌اند؛ زیرا این تجهیزات برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به کشورهای آنان است.

وی در پایان آمادگی ایران را برای همکاری با دفتر UNODC به‌عنوان دفتری مسوول و بی‌طرف در انعکاس اقدامات ایران و هماهنگی‌های منطقه، اعلام و بر ضرورت گسترش همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد و گفت: ایران در حوزه‌های پیشگیری و درمان اعتیاد از خیلی از کشورهای جهان جلو‌تر است و لذا آمادگی انتقال تجربیات خود را در این حوزه‌ها به کشورهای منطقه دارد.
اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر قابل ستایش و در راستای حقوق بشر است

آنتونینو دلئو، رییس دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در این دیدار با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پیش‌رو‌ترین کشور جهان در گسترش درمان اعتیاد به‌ویژه اجرای روش درمانی نگهدارنده با متادون است، گفت: این روش از بهترین رویه‌های مهم در جهان و موفق‌ترین روش‌ در کنترل شیوع HIV در کشور و زندان به شمار می‌رود به‌گونه‌ای که براساس آمار سازمان زندان‌ها، نرخ شیوع HIV با این روش درمانی از ۶/۳ به ۱/۴ رسیده است.

وی در ادامه، اجرای برنامه‌های درمانی اعتیاد، حضور گسترده و منسجم سازمان‌های غیر دولتی فعال در حوزه درمان اعتیاد، اجرای سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد و بهره‌گیری از ورزش در بازتوانی اعتیاد را از اقدامات خوب جمهوری اسلامی ایران در درمان و پیشگیری از اعتیاد برشمرد و آن‌ها را قابل ستایش و در راستای حقوق بشر خواند.

رییس دفتر UNODC، با تاکید بر اینکه ایران در زمینه کاهش تقاضای مواد مخدر می‌تواند الگوی بسیاری از کشورهای جهان باشد، گفت: دفتر UNODC تصمیم دارد با کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر و سمن‌های فعال، شبکه‌ای از سازمان‌های غیر دولتی در منطقه ایجاد کند تا گروه‌هایی از سایر کشور‌ها با اقدامات ایران آشنا و این آموخته‌ها را در کشور‌هایشان به کار گیرند.

دلئو با اشاره به برنامه‌های دفتر UNODC افزود: این دفتر یک برنامه کشوری دارد و آن شامل یک زیر برنامه در ارتباط با کاهش تقاضای مواد، پیشگیری و درمان اعتیاد و کنترل HIVمی‌باشد که در واقع از برنامه‌ها و اولویت‌های ملی ایران در خصوص کاهش تقاضای مواد حمایت می‌کند و مبتنی بر برنامه‌های سلامت‌محور است.

وی همچنین حمایت از برنامه‌های ایران و کمک به ارتقاء ظرفیت‌ها در بخش‌های پیشگیری و درمان اعتیاد و کنترل HIV،، تدوین و اجرای راهنماهای آموزشی به‌منظور پیشگیری از مصرف مواد در محیط‌های کاری، دانش‌آموزان در معرض خطر و گروه‌های آسیب‌پذیر، کمک به ظرفیت‌افزایی مدیریتی و فنی سازمان‌‌‌های مردم‌نهاد فعال حوزه مبارزه، تقویت همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه بین‌المللی و انتقال تجارب کشور‌ها را از دیگر برنامه‌های دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در ایران برشمرد و بر گسترش روابط دو جانبه در زمینه کاهش تقاضای مواد مخدر تاکید کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر