کد خبر: 4778 A

رئیس پلیس راهور خبر داد؛

ورود یک میلیون ۴۰۰ هزار خودرو به چرخه حمل و نقل از مهر گذشته / احصای ۲۰ تخلف در قانون جدید راهنمایی و رانندگی/ به ازای هر ده هزار خودرو ۱/ ۸ کشته در سال ۹۰ / ۴۶ درصد کشته‌ در مسیر انتقال به بیمارستان / ثبت ۵ هزار نمره منفی از ابتدای امسال/ اولتیماتوم پلیس به خودروسازی سایپا

ایلنا: رئیس پلیس راهور گفت: در مهرماه امسال با توجه به افزایش تولید خودرو و تردد آن‌ها در سطح کشور شاهد افزایش ۱۵ درصدی ترافیک در مهر خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سردار مومنی در نشست خبری بازگشایی مدارس و آغاز فصل پاییز گفت: مهرماه یک نقطه عطف در زندگی افراد است چرا که بیش از ده میلیون دانش آموز و حدود یک میلیون معلم در مدارس حاضر خواهد شد و همه فعالیت‌ها رنگ و بوی آموزش می‌گیرند.

وی افزود: در حوزه حمل و نقل برنامه ریزی ویژه‌ای داشتیم و همانطور که نوروز نقطه عطف سفرهای برون شهری است مهرماه نقطه عطف سفرهای درون شهری است.

ورود یک میلیون ۴۰۰ هزار خودرو از مهرماه گذشته به چرخه حمل و نقل

سردار مومنی ادامه داد: از مهر سال گذشته تاکنون یک میلیون ۴۰۰ هزار خودرو و حدود ۵۰۰ هزار موتورسیکلت وارد چرخه حمل و نقل شدند و این به خودی خود بر حجم ترافیک تردد افزوده است.

وی اضافه کرد: در شش ماهه نخست سال به دلیل طولانی بودن روز فعالیت‌ها در ساعات بیشتر پخش می‌شد اما با آغاز فصل پاییز و کاهش ساعات روز حجم ترافیک افزایش خواهد یافت.

رئیس پلیس راهور با اشاره به افزایش سفرهای برون شهری تاکید کرد: آمار نشان می‌دهد که گرایش مردم به سفرهای برون شهری افزایش داشته چرا که میانگین مصرف سوخت در نیمه اول امسال افزایش داشت.

افزایش۳۰ درصدی حجم ترافیک مهرماه

وی افزود: در مهرماه نسبت به شهریور ۳۰ درصد به حجم ترافیک افزوده خواهد شد و نسبت به مهرماه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش ترافیک خواهیم داشت و این افزایش ترافیک به دلیل افزایش تولید خودرو است.

مومنی تصریح کرد: نیروی انتظامی طرحی ویژه برای کنترل ترافیک مهرماه دارد تا بتوانیم ترافیک مهرماه را به ویژه در هفته اول مهر را ساماندهی کنیم و پلیس مهر تشکیل شده است و در کلان شهر‌ها با استفاده از بالگرد ترافیک راه‌ها را کنترل می‌کنیم.

به گفته رئیس پلیس راهور جلسات هماهنگی با شهرداری، آموزش و پرورش و دستگاه‌های مرتبط با آغاز سال تحصیلی برگزار شد و نیاز به هماهنگی بیشتر احساس می‌شود تا با آمادگی لازم همه مسائل مدیریت شود.

سردار مومنی با اشاره به این مطلب که کلیه سرویس‌های مدارس باید معاینه فنی داشته باشند اظهار داشت: با هماهنگی‌های صورت گرفته همه سرویس‌های مدارس هم باید معاینه فنی داشته باشند و هم برچسب را بر خودرو نصب کرده باشند خودروهایی که معاینه فنی ندارند صلاحیت سرویس مدرسه را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: ما با خودروهایی که سرویس مدرسه هستند هماهنگی‌های لازم و آموزش‌های لازم را داشته‌ایم و از خانواده‌ها می‌خواهیم از سرویس‌هایی استفاده کنند که معاینه فنی دارد و به هیچ وجه از خودروهای فاقد معاینه فنی استفاده نکنند.

وی افزود: پیرامون همه مدارس کنترل می‌شود و در سراسر کشور این نظارت انجام خواهد شد و امسال طرح پلیس مدرسه را اجرا خواهیم کرد.

احصای ۲۰ تخلف در قانون جدید راهنمایی و رانندگی

مومنی ادامه داد: در قانون جدید راهنمایی و رانندگی ۲۰ تخلف احصا شده است که علاوه بر جریمه، نمره منفی هم تعلق خواهد گرفت. عدم توجه به فرمان ایست پلیس مدرسه و مراقبین مدارس ۳ تا ۵ نمره منفی خواهیم داد و این قانون به دلیل اهمیت سلامتی و جان دانش آموزان وضع شده است و بی‌توجهی به فرمان پلیس با برخورد جدی مواجه خواهد شد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما در مهرماه امسال رونمایی از پلاک ملی است و کلیه پلاک‌ها در کشور ملی خواهد شد طی دو سال گذشته پلاک معلولین و پلاک خودروی تشریفات که در شهریور ماه جاری بود رونمایی شد و در ماه جاری از پلاک خودروهای کلاسیک و تاریخی رونمایی می‌شود.

وی افزود: یکسان سازی پلاک خودروی نیروهای مسلح در هفته ناجا رونمایی می‌شود و در بدو امر کلیه خودروهای نیروی انتظامی به این پلاک مجهز می‌شوند و در آینده‌ای نزدیک کلیه خودروهای نیروهای مسلح از این پلاک استفاده خواهند کرد.

مومنی در ارتباط با کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش ۱۵ درصدی سفر‌ها در ۵ ماه نخست امسال شاهد کاهش شش درصدی تلفات بودیم و امیدواریم با اطلاع رسانی بیشتر کاهش بیشتر تلفات را شاهد باشیم چراکه معتقدیم حتی یک کشته هم نباید داشته باشیم.

به ازای هر ده هزار خودرو ۱/ ۸ کشته در سال ۹۰
رئیس پلیس راهور کشور گفت: در سال ۸۵، ۲۷ هزار کشته در جاده‌ها داشته‌ایم که در سال ۹۰ با توجه به افزایش خودرو‌ها شاهد ۲۰ هزار کشته بوده‌ایم و شاخصی که در دنیا وجود دارد که به ازای هر ده وسیله نقلیه آمار کشته‌ها محاسبه می‌شود در کشور ما به ازای هر ده هزار خودرو ۱/ ۸ کشته داشته‌ایم البته در سال ۸۵ به ازای هر ده هزار خودرو ۲۳ نفر کشته داشتیم و میانگین دنیا ۷ کشته در هر ده هزار وسیله نقلیه است و میانگین آسیا ۱۱ کشته به ازای هر ده هزار وسیله نقلیه است و ما وضع بهتری نسبت به آسیا داریم و فاصله کمی تا میانگین جهانی است امیدواریم با اطلاع رسانی کامل و رعایت قوانین و مقررات رانندگی شاهد کاهش تصادفات و تلفات باشیم.

۴۶ درصد کشته‌ در مسیر انتقال به بیمارستان

مومنی ادامه داد: این ظرفیت وجود دارد که با توسعه ۴ عامل انسانی، ایمنی راه، ایمنی خودرو و سیستم امداد و نجات و درمان شاهد بهبود وضعیت راه‌ها و سفر‌ها باشیم و متاسفانه ۴۶ درصد کشته‌ها در مسیر و در راه انتقال به بیمارستان هستند؛ خواهش ما از تمام هموطنانمان این است که به هیچ وجه در شرایط خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند.

مومنی با بیان این مطلب که روزهای پایانی شهریور حجم ترافیک افزایش خواهد یافت تصریح کرد: در روزهای پایانی هفته آخر شهریور پرحجم‌ترین تردد‌ها را در راه‌ها و جاده‌های کشور داریم و اگر در سال گذشته تخلف سرعت غیر مجاز رتبه اول را داشت امسال سبقت غیر مجاز، انحراف به چپ و خواب آلودگی بیشتری آمار تصادفات را به خود اختصاص می‌داد.

مومنی با اشاره به تغییر نظام صدور گواهی نامه‌ها گفت: امسال یکی از اولویت‌های ما نظام جدید گواهینامه‌ها بود که در نیمه دوم سال جاری نظام جدید اعمال خواهد شد که از اعتبار گواهی نامه‌ها گرفته تا مراحل و شیوه آموزش و اقدامات لازم از مهرماه آغاز می‌شود.

ثبت ۵ هزار نمره منفی از ابتدای امسال

مومنی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵ هزار خودرو نمره منفی گرفته‌اند و گواهی نامه آن‌ها به مدت ۳ ماه ضبط شده است و این آمار تا ابتدای شهریور است.

سردار مومنی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در ارتباط با کیفیت جاده‌ها گفت: جاده شمال به ویژه جاده چالوس بسیار قدیمی هستند و جاده چالوس قدمت ۸۰ ساله دارد و لذا ما هیچ گزینه‌ای جز اینکه بخواهیم محدودیت‌هایی را برای تردد درجاده‌های شمال اعمال کنیم نداریم و جاده‌های شمال علاوه بر تعطیلات در پنجشنبه و جمعه‌های آخرهفته نیز پرترافیک هستند و این ترافیک زندگی عادی مردم شمال را هم مختل کرده است اما چاره‌ای جز اعمال محدودیت‌ها نداریم.

وی گفت: ما قبول داریم که ایمنی خودرو‌ها ممکن است پایین باشد اما با رعایت قوانین و پرهیز از تخلفات حادثه ساز می‌توانیم جلوی بسیاری از حوادث را هم بگیریم و معتقدم رعایت قوانین در کاهش تصادفات و تلفات بسیار موثر است.

مومنی با اشاره به کنترل وسایل حمل و نقل عمومی در جاده‌ها گفت: مامورین ما صلاحیت راننده را با تست مواد مخدر و تست الکل تائید می‌کنند تا صلاحیت لازم را برای تردد در جاده‌ها داشته باشیم و همچنین معاینه فنی و سلامت خودرو نیز تست می‌شود و بنده با گزارش هر تصادفی در جاده‌ها دستور می‌دهم که معاینه فنی و ساعات تردد وسیله حمل و نقل عمومی و سایر مسائل فردی بررسی شود تا اگر پلیس هم تخلفی داشت با آن برخورد شود.

اولتیماتوم به خودروسازی سایپا

رئیس پلیس راهور در ارتباط با اولتیماتوم به خودروسازی سایپا برای ایمن کردن پراید گفت: التیماتوم را پلیس نمی‌دهد بلکه این قانون است که به خودرو ساز ما التیماتوم می‌دهد چرا که اگر موضوعی به قانون تبدیل شد توسط موسسه استاندارد و سازمان محیط زیست و همچنین گمرک دولت و مجلس پیگیری می‌شود و پلیس نیز مجری قانون است و اما این التیماتوم را برای رعایت قانون به سایپا داده‌ایم تا خودروی پراید را مجهز به کیسه هوا کند.

وی تاکید کرد: هر موردی که قانون گذار وضع می‌کند قطعا باید اجرا شود و براساس این مصوبه ما آن را نیز اعلام کردیم و خودروساز هم این را اعلام کرد که ما صد در صد به قانون عمل خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: دو تخلف پی در پی همزمان سه روز توقیف خودرو را در پی خواهد داشت، ما ۵ هزار خودرو را از ابتدای امسال متوقف کردیم و در ارتباط با شکایت از نمایشگاه بین المللی باید بگویم که برگزاری نمایشگاه به هیچ وجه در روزهای پرترافیک قابل توجیه نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر