کد خبر: 4876 A

مجهز‌ترین کتابخانه دانشگاهی کشور در دانشکده فنی دانشگاه تهران افتتاح شد/ بزرگ‌ترین منبع علمی مهندسان و فناوران کشور با حضور مسئولان و کار‌شناسان آموزش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی و افتتاح شد.

ایلنا: طی مراسمی رسمی کتابخانه بنیاد علمی آموزشی قلم چی در پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران افتتاح شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از ستاد اطلاع رسانی بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام) فاز اول کتابخانه پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران که به همت بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران احداث شده بود، به طور رسمی با حضور مسئولان و روسای دانشگاه تهران افتتاح شد.

دکتر کمره‌ای رییس پردیس دانشکده فنی تهران در مراسم افتتاحیه کتابخانه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: این کتابخانه در حال حاضر به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران متصل بوده و این شرایط را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا از طریق فضای مجازی به منابع سایر دانشگاه دسترسی یابند.

رییس دانشکده‌های پردیس دانشکده فنی تهران با بیان اینکه امروز کتابخانه‌های دنیا به سمت مجازی شدن پیش می‌روند و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم گفت: با اتصال به شبکه فیبر نوری، امکان دسترسی دانشجویان به منابع خارجی فراهم شده و کلیه کتب و نسخ موجود در کتابخانه دانشگاه تهران به صورت آنلاین از این کتابخانه در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

این کتابخانه به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه دانشگاهی کشور به لحاظ قرارگیری در یک طبقه توسط بنیاد علمی_آموزشی قلم چی افتتاح شد که دسترسی به منابع آموزشی را به صورت یکجا برای مهندسان، نخبگان، اهل فن و تکنولوژی فراهم می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه این کتابخانه با ۳۲ هزار جلد کتاب برای ۶۵۰۰ دانشجو طراحی شده که با توجه به ظرفیت دانشگاه از وسعت زیادی برخوردار نیست ادامه داد: با این حال با اجرای طرح توسعه و افتتاح فاز دوم این کتابخانه در طول سال تحصیلی ۹۱-۹۲ امکان دسترسی کلیه دانشجویان را به این کتابخانه فراهم کنیم.

کمره‌ای با اشاره به این نکته که هر سال برای اجرای طرح‌های عمرانی ردیف بودجه تعریف می‌شود اما به دلایلی این بودجه تعلق نمی‌گیرد گفت: تاکنون از اعتبارات عمرانی سال ۹۱، ریالی برای طرح‌های نیمه تمام اختصاص نیافته و از آنجا که نمی‌توان پروژه‌ها را متوقف کرد از سرمایه گذاران و خیرین برای اجرای آن‌ها یاری می‌گیریم.

دکتر کمره‌ای در مراسم افتتاح این کتابخانه درباره آخرین وضعیت پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران سخنرانی کرده و گفت: در حال حاضر سه سایت دانشگاهی داریم که سایت اصلی در دانشگاه تهران و دو دانشکده فنی در شمال کشور در رضوانشهر و فومن است.

وی با بیان اینکه امسال برای ورودی‌های ۹۱ و ۹۲ در مقطع کار‌شناسی تعداد ۸۰۴نفر، در مقطع کار‌شناسی ارشد ۷۲۶نفر و در مقطع دکتری ۲۲۲نفر پذیرش داشتیم، ابراز داشت: این کتابخانه به همت دکتر قلم چی ساخته شد و در دو فاز اجرا می‌شود که در حدود شش هزار متر مربع است؛ امروز فاز اول کتابخانه که قسمت اصلی آن و در حدود دو هزار و ۸۷۰ متر مربع است افتتاح می‌شود که امیدواریم فاز دوم را بتوانیم تا پایان سال جاری افتاح کنیم.

رییس پردیس دانشکده فنی تهران با بیان اینکه قرار داد کتابخانه قلم چی در سال ۸۸ منعقد شد و خوشبختانه امروز شاهد افتتاح آن هستیم ابراز داشت: دانشکده فنی با بیش از شش هزار و ۵۰۰ نفر دانشجو در این پردیس فعالیت می‌کند که نیاز به کتابخانه مجزا داشت.

وی گفت: خوشبختانه دو نهاد با عنوان کانون مهندسین فارغ التحصیل و بنیاد حامیان دانشکده فنی داریم که بنیادی عام المنفعه محسوب می‌شود و اگر کسانی قصد کمک به دانشکده را دارند می‌توانند از طریق این بنیاد کمک‌های خود را ارسال کنند و امیدواریم طرح‌های نیمه تمام را به اتمام برسانیم.

همچنین دکتر قلم چی در این مراسم بابیان اینکه جرقه ساخت این کتابخانه و ایده اولیه آن در سال ۸۵ زده شد درباره دلایل راه اندازی این کتابخانه گفت: دنیا به سمت آموزش‌های فردی پیش می‌رود و کشورمان هر روز بیشتر از گذشته به لحاظ جایگاه علمی رشد می‌کند و دانشجویان نیز به لحاظ فناوری‌های نوین اینترنتی می‌توانند پیشرفت کنند و بحث دوم موضوع عدالت آموزشی است که در ساخت این کتابخانه مطرح است.

وی با تاکید بر اینکه نیاز به کتابخانه یک نیاز واقعی و ضروری محسوب می‌شود تاکید کرد: تحلیل و اعتقاد شخصی من برای ساختن کتابخانه و کارهایی نظیر آن گسترش علم و دانش و برقراری عدالت آموزشی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تهران اولین دانشگاهی است که در کشور ساخته شده و من نیز در دانشکده فنی درس خواندم گفت: بنیاد قلم چی وقف عام شده و من مالک آن نیستم و فضای دانشگاه سازی باید گسترش یابد و بتوانیم بحث دانشگاه سازی و کمک به گسترش این فضا‌ها را داشته باشم.

همچنین دکتر حافظی رییس جامعه خیرین مدرسه ساز در این مراسم با بیان اینکه امروز شاهد افتتاح کتابخانه عظیم در دانشکده فنی دانشگاه تهران هستیم ابراز داشت: به دانش آموزان توصیه می‌کنم که در راه علم و دانش تلاش و فعالیت کنند چون آینده کشور به دست آنان است و کار دکتر قلم چی را در راستای علم ودانش و گسترش آن، عملی دانست.

وی گفت: در سال گذشته دولت حدود ۵۰میلیارد تومان برای مدرسه سازی ردیف اعتبار در نظر گرفت و این در حالی است که کمک خیرین مدرسه ساز مبلغ یک هزار و ۸۴ میلیراد تومان بود.

در این جلسه اظهار امیدواری شد که برگزاری این جلسه جرقه‌ای برای تاسیس جامعه خیرین دانشگاهی باشد، همچنین در پایان جلسه از مجری و مشاوران پروژه کتابخانه تقدیر شده و لوحی به مناسبت یادبود به آن‌ها اهدا شد و به دکتر قلم چی نیز به مناسبت یادبود تابلویی که تصویر قدیمی دانشکده فنی در آن به تصویر کشیده شده بود اهدا شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر