کد خبر: 4618 A

۴ و نیم درصد دانش‌آموزان اصفهانی در نوبت عصر تحصیل می‌کنند/ کمبود‌ نیروی انسانی در تمام مدارس استان برطرف شده است/ ۹۳ مدرسه راهنمایی در سطح استان دو نوبته اند/ کتابهای دوم و شش ابتدایی از کتب جدید التالیف است.

اصفهان – ایلنا: مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان از ادامه تعطیلی مدارس در روزهای پنج شنبه همانند سال گذشته خبر داد و گفت: آموزش اجباری دانش‌آموزان در این روز‌ها ممنوع و برگزاری کلاس‌های فوق برنامه اختیاری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید مجید عاملیان عصر سه‌شنبه در نشستی خبری که مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید برگزاری شد، دروه ابتدایی را تأثیر‌گذار‌ترین مقطع تحصیلی برای دانش‌آموزان دانست و خاطرنشان کرد: به همین دلیل متولیان نظام آموزشی به این نتیجه رسیدند که پنج سال برای آموزش دانش‌آموزان دوره ابتدایی کافی نیست.

وی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را نقشه راه نظام آموزشی کشور توصیف کرد و گفت: با اجرای این سند، مقطع پیش دانشگاهی حذف شده همچنین سال تحصیلی جدید هیچ دانش‌آموزی در پایه نخست راهنمایی تحصیل نمی‌کند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان تغییراتی که در محتوا، ابزار، مکان و فضای آموزشی ایجاد شده را زمینه ساز اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست و افزود: از آنجا که در آموزش و پرورش تفاوتی بین محتوا و ساختار وجود ندارد، اضافه شدن موضوعاتی با عنوان تفکر، پژوهش، کار و فناوری به کتب درسی از جمله تغییرات و تحولات محتوایی است.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای اجرای نظام ۶-۳-۳ در مدارس استان وجود داشت، گفت: یکی از این چالش‌ها، اضافه کردن ۲ هزار و ۲۲۱ کلاس درس جدید بود که خوشبختانه برطرف شده، همچنین در دو سال گذشته ۴۸ درصد دانش آموزان اصفهانی در مدارس دو نوبته تحصیل می‌کردند اما امسال فقط 5/4درصد از دانش‌آموزان هر سه دوره تحصیلی، در مدارس دونوبته تحصیل می‌کنند.

عاملیان تعداد مدارس دو نوبته در دوره راهنمایی و متوسطه را به ترتیب ۹۳ و ۲۷ مرکز اعلام کرد و افزود: از نظر کمبود نیروی انسانی نیز، اصفهان یکی از مشکل‌دار‌ترین استان‌ها در کشور بود که علاوه بر کمبود هزار معلم در مدارس ابتدایی که سال گذشته مشهود بود، برای برگزاری کلاس‌های پایه ششم، نیاز به ۲ هزار و ۲۲۱ معلم در این مقطع داشتیم.

وی از رفع تمام کمبودهای نیروی انسانی در مدارس خبر داد و تصریح کرد: سال تحصیلی گذشته، کتاب پایه نخست دوره ابتدایی تغییر یافت و امسال، بر اساس سند درس ملی، کتاب پایه دوم دبستان تغییر کرده علاوه بر این، کتاب‌های دوم و ششم ابتدایی از کتاب‌های جدید‌التألیف هستند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان با اشاره به توزیع تمام کتب درسی در تمام پایه‌های تحصیلی و آموزش محتوای کتب جدید به معلمان گفت: در سال تحصیلی جدید ۴۰۰ هزار دانش‌آموز اصفهانی در دوره ابتدایی تحصیل می‌کنند و قرار است در سالهای آینده نیز نظام آموزشی ۳-۳-۳-۳ در سطح کشور اجرا شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر