کد خبر: 19834 A

توسط محققان دانشگاه شهرکرد صورت گرفت؛

تب برفکی مهم‌ترین عامل تهدید کننده سرمایه دامی، تولیدات دامی و اولین بیماری دامی جدول مبارزه با بیماری‌های دامی محسوب می‌شود.

ایلنا:دانش پژوهان دانشگاه شهرکرد به دانش فنی تولید ترکیب دارویی نیمه سنتتیک درمان ضایعات بیماری تب برفکی دام دست یافتند.

به گزارش ایلنا، بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی بسیار عفونی و به شدت مسری در بین دام‌های زوج سُم است. تب برفکی در دام‌ها موجب خسارات اقتصادی زیادی شده و موجب کاهش شدید تولید می‌گردد و تقریباً تمام حیوانات اهلی نشخوارکننده مورد هدف این ویروس هستند.

همچنین این بیماری مهم‌ترین عامل تهدید کننده سرمایه دامی، تولیدات دامی و اولین بیماری دامی جدول مبارزه با بیماری‌های دامی محسوب می‌شود و در حال حاضر درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و معمولا بهترین راه مقابله با آن پیشگیری است.

داروی مذکور که دارای اثرات ضد باکتری، التیام دهندگی و کاهش ضایعات ناشی از این بیماریست به شکل نیمه سنتتیک پس از ارزیابی در آزمایشگاه ملی تب برفکی ایران با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه شهید بهشتی در دست تولید قرارگرفته و به عنوان یک ماده درمانی درعلم دامپزشکی با نام تجاری آریا اورال در سازمان ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی ایران به ثبت رسیده و مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان استان چهار محال وبختیاری نیز قرار گرفته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر