کد خبر: 78057 A

از سوی معاون فرهنگی بعثه؛

برای اینکه به میزان کاروان موجود در هر شهر و استان روحانی معرفی شود، سازمان روحانیونی که واجد شرایط بوده‌اند دعوت کرده‌اند. یکی از شروط سازمان دارا بودن شرط سنی کمتر از ۶۵ سال است. شرط دوم قبولی در آزمون تکمیلی مناسک است.

ایلنا: معاون فرهنگی بعثه گفت: ملاک اصلی تخصیص روحانی کاروان در حج تمتع سال ۹۲ ساکن بودن و ملاک بعدی بومی بودن است ولی طبعا هم زبان بودن مهم‌ترین مسئله‌ است که بعثه به آن توجه دارد چرا که هم زبان نبودن باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام مظلومی معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در همایش روحانیون کاروان‌های حج تمتع گفت: در حج تمتع سال ۹۲ سه گروه از روحانیون در اولویت اول اعزام می‌شوند که گروه اول اعزام شده‌های سال ۸۹ هستند و گروه دوم کسانی هستند که در سال گذشته به موقع انصراف دادند و گروه سوم روحانیونی که در سال قبل اعلام شده بودند و کاروانی برای اعزام پیدا نکرده بودند. البته اگر با این اولویت‌ها ظرفیت تکمیل نشد اولویت‌های بعدی را اعلام خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای اینکه به میزان کاروان موجود در هر شهر و استان روحانی معرفی شود، سازمان روحانیونی که واجد شرایط بوده‌اند دعوت کرده‌اند. یکی از شروط سازمان دارا بودن شرط سنی کمتر از ۶۵ سال است. شرط دوم قبولی در آزمون تکمیلی مناسک است.

مظلومی افزود: اولین ملاک برای تخصیص با توجه به حدود ده تا دوازده جلسه آموزشی و توجیهی که روحانیون باید با زائرین داشته باشند، سکونت در استان بود، بنابراین همه روحانیونی که در استانی ساکن بودند از‌‌ همان استان دعوت شده‌اند به غیر از قم و تهران. روحانیون ساکن این دو استان بیشتر از تعداد کاروان‌های اعلام شده این دو استان بودند؛ بنابراین امکان این وجود نداشت که همه روحانیون ساکن در این استان از همین دو استان اعزام شوند.

معاون فرهنگی بعثه گفت: برای روحانیونی که ساکن قم یا تهران بودند و قرار است استان‌های دیگر اعزام شوند هم چند ملاک وجود دارد. اولین ملاک بومی بودن است که البته قبل از بومی بودن هم زبانی با استان مورد نظر بود چرا که هم زبان نبودند در سال‌های گذشته باعث ایجاد مشکل شده است. بنابراین بیشتر کسانی که تسلط به زبان آذری و عربی داشتند را از استان‌های آذری زبان و عرب زبان اعزام خواهیم کرد.

وی افزود: ملاک دوم سابقه اعزام حجشان از استان بود. یعنی اینکه هر روحانی کاروان به چند بار حج تمتع و در مرحله بعد حج عمره از یک استان خاص اعزام شده است. طبعا اگر روحانی از یک استان بیشترین اعزام به حج را داشته باشد از‌‌ همان استان اعزام خواهد شد.

مظلومی در خصوص اعلام معین و معینه بیان کرد: اعلام تعداد معین و معینه‌های حج تمتع ۹۲ منوط به اعلام ظرفیت‌هاست. با توجه به اینکه متوسط تعداد زائران هر کاروان نسبت به سال گذشته از حدود ۱۵۵ نفر به ۱۳۰ نفر کاهش پیدا کرده است طبعا تعداد کاروان‌ها و همچنین روحانی کاروان بیشتر شده است اما با توجه به حذف نفر سوم در کاروان‌های ۱۷۵ نفره تعداد معین و معینه‌های اعزامی حج تمتع ۹۲ کمتر شده است.

وی ادامه داد: بنابراین بر اساس برنامه‌ریزهای انجام شده تا به حال امسال ۱۳۶ معین یا معینه خواهیم داشت. این در حالی است که در حج تمتع سال ۸۹ حدود ۷۵۶ معین و معینه اعزام شده بودند. البته رایزنی‌هایی در حال انجام است که اگر موفقیت آمیز باشد و مورد موافقت قرار بگیرد احتمال افزایش تعداد معین و معینه به ۲۵۶ نفر وجود دارد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر