کد خبر: 53304 A

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خبر داد:

برای رونمایی از ضریح جدید امام حسین (ع) از حضور آیت الله جنتی عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت الاسلام محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و سایر مسئولین دعوت شده است که در این مراسم حضور خواهند داشت.

ایلنا: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: بعد از ظهر فردا مراسم رونمایی از ضریح جدید امام حسین (ع) برگزار می‌شود.

حسن پلارک اظهار داشت: با توجه به اینکه ضریح قبلی حضرت سیدالشهداء ۵۰ سال قبل نصب شده و دچار آسیب‌های اساسی شده بود، با عنایت حق تعالی، لطف اهل بیت (ع) و با مدد مردم عزیز و با هزینه هموطنان ولایتمدار و محب اهل بیت (ع) ساخته شد که با استقبال و بدرقه مردم چند استان با شور و شوق خاصی در کشور عراق به تولیت محترم حرم حسینی تحویل شد و بحمدالله مراسم رونمایی از ضریح جدید امام حسین (ع) فردا سه‌شنبه ساعت ۱۵ به وقت ایران با حضور جمعی از مقامات عراقی و ایرانی برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: برای رونمایی از ضریح جدید امام حسین (ع) از حضور آیت الله جنتی عضو مجلس خبرگان رهبری، حجت الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت الاسلام محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و سایر مسئولین دعوت شده است که در این مراسم حضور خواهند داشت.

پلارک افزود: مراسم رونمایی از ضریح جدید امام حسین (ع) در داخل حرم برگزار می‌شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در ادامه تصریح کرد: ضریح جدید امام حسین (ع) که در شهر مقدس قم ساخته شد، ششم شهریورماه سال جاری با حضور مسئولان کشوری و مدعوینی از چند کشور اسلامی در محل ساخت کارگاه این ضریح در مدرسه علمیه معصومه قم رونمایی شد. عملیات جابجایی ضریح جدید امام حسین (ع) به کربلای معلی از اوایل بهمن ماه سال جاری آغاز شد که پس از گذشتن از چند استان کشور در میان استقبال و بدرقه پرشور هموطنان و محبان اهل بیت (ع) به کشور عراق و شهر کربلا منتقل شد.

وی افزود: در ساخت این ضریح که دارای وزنی بالغ بر ۱۲ هزار کیلوگرم است و در آن از پنج هزار و ۳۰۰ کیلوگرم چوب، چهار هزار و ۶۰۰ کیلوگرم نقره، ۱۱۸ کیلو و ۶۵۰ گرم طلا، ۷۰۰ کیلوگرم مس، ۴۵۰ کیلوگرم تسمه و پولت‌های استیل، ۷۰۰ کیلوگرم چوب تزیینی و ۱۰۰ کیلوگرم آهن آلات استفاده شده است، مهندسان و هنرمندان سعادتمندی نام خود را ثبت کردند که می‌توان از استاد محمود فرشچیان نگارگر نام آشنای دنیا برای طراحی ضریح، استاد سید محمد حسینی موحد خطاط معروف و برجسته جهانی در کار خطاطی ضریح، مهندسی عبدالحمید توکلی بینا و مهندس مهدی خوش‌نژاد و همکارانشان در کار مهندسی ضریح مطهر نام برد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات همچنین اظهار کرد: جنس سازه اصلی که پذیرای قطعات نقره، طلا و... است، ‌از چوب ساج است. این چوب از درختی به همین نام در جنگل‌های شبه قاره هند و قاره آفریقا بدست می‌آید. مقاومت و استحکام این چوب سرآمد انواع دیگر چوب‌هاست و به دلیل فشردگی بسیار زیاد و چرب بودن نسوج آن، ‌در برابر حشرات و رطوبت بسیار مقاوم است. متخصصین، عمر این چوب را تا هزار سال برآورد کرده‌اند. چراکه بناهایی که از این چوب از صد‌ها سال قبل در کشورهای هند، چین و... ساخته شده، ‌ هنوز پابرجا است. چوبی که در ضریح مطهر به کار رفته است، به گواه شناسنامه آن در سال ۱۹۹۳ از جنگل‌های برمه استحصال گردیده است، وزن چوب‌های بکار رفته حدودا ۵۳۵۰ کیلو گرم است.

پلارک افزود: سازه ضریح مطهر به مساحت پلان ۸۶ /۳۳ متر مربع، در ابعاد ۳۴ / ۷ × ۰۴ / ۵ به ارتفاع ۴۹ / ۴ متر و با تعداد ‌۲۰پنجره می‌باشد که مقاومت این سازه در برابر فشار عمودی ‌ ۸ / ۱۲ تن بار زنده و مرده و مقاومت در برابر فشارهای جانبی نیز ۶۰۰ کیلو بر هر متر مربع می‌باشد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در پایان به اجرای پروژه‌های متعدد در اعتاب مقدسه اشاره کرده و اظهار داشت: از دیگر برنامه‌ها در این ایام بازدید رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشورمان از پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات خواهد بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر