کد خبر: 49928 A

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق خبر داد؛

تا سال گذشته نزدیک به یک میلیون ۴۰۰ هزار زائر از طریق سازمان حج و زیارت و حدود۴۰۰ هزار زائر نیز به صورت آزاد به عراق اعزام می‌شدند.

ایلنا: نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق از سفر سالانه نزدیک به ۲ میلیون زائر ایرانی برای زیارت عتبات به کشور عراق خبر داد و گفت: تا سال گذشته بیش از یک میلیون زائر از طریق سازمان حج و زیارت به عراق اعزام می‌شدند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام رضا اسکندری با بیان این مطلب اظهار داشت: موضوع زیارت در بعد سیاسی و استراتژیک آن هم در سرزمین عراق بسیار مهم و اثر گذار است. سرزمین عراق از زمان حضرت آدم (ع) مورد توجه همه انبیاء الهی و ائمه معصومین (ع) بوده است و بسیاری از انبیاء الهی مرکز ثقل فعالیت خود را در این سرزمین قرار داده بودند و حرکت امام حسین (ع) در حادثه عاشورا به این سرزمین نیز خود دارای نکات استراتژیک است.

وی با اشاره به اینکه امروز ارتباطات ما با علماء، سیاستمداران، اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی و حتی با علمای اهل سنت این کشور ارتباط خوبی است، اظهار داشت: باید بیش از این در عراق سرمایه گذاری کنیم و زمینه را برای تسهیل تشرف زائران ایرانی به عراق و هم زائران عراقی به ایران فراهم کنیم.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق از سفر سالانه نزدیک به ۲ میلیون زائر ایرانی برای زیارت عتبات به کشور عراق خبر داد و گفت: تا سال گذشته نزدیک به یک میلیون ۴۰۰ هزار زائر از طریق سازمان حج و زیارت و حدود۴۰۰ هزار زائر نیز به صورت آزاد به عراق اعزام می‌شدند.

اسکندری افزود: همچنین تا سال قبل نزدیک به ۸۵۰ هزار زائر عراقی سالانه به برای زیارت قم و مشهد به ایران سفر می‌کردند که امسال به علت کاهش ارزش ریال ایران و افزایش ارزش دینار عراق، هزینه سفرشان کم شده و امسال تقریبا ۳ برابر سال قبل زائر عراقی در ایران داشتیم که جهت زیارت به مشهد و قم مشرف شده بودند و این برای ما بسیار ارزشمند است.

وی تصریح کرد: امیدواریم که با فراهم شدن مقدمات و زمینه‌ها با همکاری بیشتر مسئولان دستگاه‌های اجرایی کشور و مجلس شورای اسلامی درآینده نزدیک شاهد تشرف ۱۰ میلیون زائر ایرانی به عتبات و ۱۰ میلیون زائر عراقی به مشهد و قم باشیم.

نماینده بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به عمده‌ترین هزینه‌های عملیات اعزام زائران به عتبات، گفت: هم اکنون نزدیک به ۶۰ درصد هزینه‌هایی که برای زائران می‌شود، در زمینه مسکن و حدود ۲۰ درصد برای حمل و نقل زائران و ۲۰ درصد هم برای غذا و درمان و سایر امورات صرف می‌شود که نشان می‌دهد هزینه اصلی برای مسکن و هزینه دوم برای حمل و نقل زائران است.

اسکندری به اعزام قریب ۳۵ هزار مبلغ و مداح به عتبات در سال اشاره کرد و گفت: تعاملات خوبی نیز در بعد رسانه‌ای و صدا و سیما شروع کردیم که فعالیت رسانه ملی در عتبات نسبت به سال گذشته ۱۸۰ درصد افزایش داشته است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر