کد خبر: 41775 A

در صورت ادامه آلودگی نفتی دریای خزر؛

افزایش مواد نفتی در محیط‌های دریایی باعث افزایش میزان مواد آلی و در نتیجه آن مصرف اکسیژن برای سوخت و ساز آنها می‌گردد و بنابر این میزان اکسیژن آب دریای خزر رو به کاهش است که موجب مرگ و میر آبزیان می‌شود.

ایلنا:‌ معاون محیط زیست دریای سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در صورت ادامه آلودگی نفتی در دریای خزر سازمان حفاظت محیط زیست از شرکت BP در عرصه بین المللی شکایت می‌کند.

به گزارش ایلنا، عبدالرضا کرباسی با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به اهمیت زیست محیطی بزرگترین دریاچه دنیا و روند افزایشی آلودگی نفتی در این پهنه آبی امیدی به حفظ حیات آبزیان باقی نمانده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته به‌ صورت مکرر سواحل جنوبی دریای خزر توسط گلوله‌های نفتی پوشانده شده است و در آخرین حادثه که حدود 4 ماه قبل رخ داد حدود 25 تن گلوله نفتی از سواحل ایران جمع آوری شد.

کرباسی خاطرنشان کرد: افزایش مواد نفتی در محیط‌های دریایی باعث افزایش میزان مواد آلی و در نتیجه آن مصرف اکسیژن برای سوخت و ساز آنها می‌گردد و بنابر این میزان اکسیژن آب دریای خزر رو به کاهش است که موجب مرگ و میر آبزیان می‌شود.

وی تصریح کرد:‌ از طرفی پس از تبخیر هیدروکربورهای سبک، بخش سنگین هیدروکربورها در سطح رسوبات بستر ترسیب یافته که مانع تبادل آب و رسوب می‌شود. ضمن آنکه زیستگاه‌های موجود در رسوبات را از بین می برد و در دراز مدت این امر موجب خواهد شد تا آبزیان از دسترسی به بنتوزها باز مانده و عملا با مرگ و میر بیشتری مواجه شویم.

وی گفت:‌ بر اساس گزارش روزنامه نیو باکو پست «آبهای آلوده به مواد نفتی، 64 بار بیشتر از استاندارد تعیین شده جهانی به اکسیژن نیاز دارد، و این نیز نشان می دهد که آبهای آلوده‌ای که کنسرسیوم AİOC به رهبری شرکت بی.پی به دریای خزر می ریزد، موجب نابودی ماهیان و سایر جانداران خزر می شود». بدون شک اگر روند آلودگی نفتی به همین منوال پیش برود جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شکایت از کشورهای آلوده کننده علیه شرکت بی پی نیز طرح دعوی خواهد کرد.

معاون محیط زیست دریایی کشور گفت: ‌شرکت BP در سال‌های اخیر سعی کرده است تا از فناوری‌های ارزان‌تر در سکوهای نفتی بهره گیری نماید و به‌ همین دلیل تاکنون حوادث متعددی را در محیط های آبی از این شرکت شاهد بوده‌ایم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر