کد خبر: 41712 A

با وجود اینکه طرح توسعه مسجدالنبی نیز در سال جاری آغاز شده؛ اما خوشبختانه درعملیات توسعه هیچ مشکلی برای زائران وجود ندارد.

ایلنا: باتوجه به آغاز طرح توسعه و تخریب صحن‌های داخل مسجدالحرام و ضیق شدن صحن اصلی، بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه توصیه‌های مهمی را به روحانیان و زائران عزیز مسقر در مکه مکرمه تذکر داد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام محمدحسین عسکری، مسوول امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه، اعلام کرد: روحانیون معزز و عوامل کاروان‌های که در منطقه عزیزیه، معابده و محبس الجن مستقر هستند، ‌ توجه داشته باشند که برای تشرف زائران به مسجدالحرام، تنها از طریق ایستگاه غزه به مسجدالحرام اقدام نمایندو زائران را پس از ورود به ایستگاه غزه از باب مروه وارد صحن اصلی مسجدالحرام کنند.

وی در ادامه افزود: زائران عزیز که از این بخش وارد می‌شوند، توجه کنند که پس از ورود به ابواب مروه وارد مسعی شده و به طرف صفا رفته و سی متر مانده به چراغ سبز‌ها (محل هروله) از دست راست ورودی ویژه‌ای که برای مسجدالحرام تهیه کرده‌اند، به صحن مسجد وارد شوند که این ورودی حدود ده مترعرض داردو به صورت دالان تور منتهی به ورودی مطاف است.

حجت الاسلام عسکری خاطر نشان کرد: راه بازگشت این گروه از زائران تنها ازطریق مسعی وخروجی ابواب مروه انتخاب شده است، امیدواریم زائران به این نکته دقت بیشتری داشته باشند تا خدای نکرده در زمان بازگشت با مشکلی روبرو نشوند.

وی یادآور شد: قسمت شرقی مسجدالحرام یعنی ازحدفاصل صفا تا مروه، تمامی گنبدهای عثمانی تخریب و مابقی رواق‌ها در حال جمع آوری است و صحن مسجدالحرام (مطاف) دیوار به دیوار مسعی شده وتمامی پله هاجمع آوری ومسطح شده است.

این کار‌شناس فرهنگی گفت: زائرانی که در غرب مسجدالحرام اسکان دارند، مانند زائران استقرار یافته در هتل ابراج التیسیر؛ اینان تنها باید از ایستگاه مقبره البنات به مسجدالحرام رفته و از ورودی باب عمره به صحن مسجدالحرام وارد شوند، البته ابواب عبدالعزیز و ملک فهد نیز برای ورود این گروه از زائران تدارک دیده شده است.

وی یادآور شد: این گروه از زائران، پس از طواف و نماز طواف برای ورود به مسعی از محاذات باب السلام وارد مسعی شده و به طرف صفا رفته و اعمال را آغاز کنند، البته این گروه از زائران باید از‌‌ همان ابوابی که وارد مسجدالحرام شده‌اند، دوباره به محل اقامت خود بازگردند.

حجت الاسلام عسکری خاطر نشان کرد: باتوجه به طرح توسعه و تخریب صحن‌های مسجدالحرام و ضیق شدن محدوده صحن بیت‌الله الحرام، از همه زائران عزیز تقاضا می‌کنیم که پس از انجام طواف و نماز، پشت مقام ابراهیم را ترک کنند و توقف غیرضروری نداشته باشند، تا امکان انجام اعمال برای سایر زائران نیز فراهم شود.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه طرح توسعه مسجدالنبی نیز در سال جاری آغاز شده؛ اما خوشبختانه درعملیات توسعه هیچ مشکلی برای زائران وجود ندارد.

این کار‌شناس فرهنگی تاکید کرد: در مسجدالحرام گرچه توسعه به صورت وسیع در حال انجام است؛ اما اگر زائران به توصیه‌های مدیران و روحانیان کاروان‌ها توجه کنند و در انجام اعمال بابرنامه وهماهنگی لازم عازم مسجدالحرام شوند، به یقین برای آنان مشکلی ایجاد نخواهد شد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر