کد خبر: 39947 A

درب‌های حرم حسینی در ایام تعویض ضریح باز است؛

درب‌های حرم حسینی در ایام تعویض ضریح مطهر باز است و در این ایام زائران می‌توانند از فیض حضور در حرم بهره‌مند شوند.

درب‌های حرم حسینی در ایام تعویض ضریح مطهر باز است و در این ایام زائران می‌توانند از فیض حضور در حرم بهره‌مند شوند.

به گزارش ایلنا، در مراسمی با حضور نماینده مراجع تقلید در كشور عراق و همچنین نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق، مراسم تعویض ضریح جدید حرم حضرت سیدالشهدا علیه السلام در كربلای معلی به صورت رسمی آغاز شد.

با انتقال قطعات ضریح جدید امام حسین به حرم مطهر حسینی و برپایی كارگاه عملیات اجرایی تعویض به صورت غیر رسمی از سی‌دی ماه آغاز شده بود، اما از روز گذشته این مراسم شكل رسمی به خود گرفت.

گر چه زائران حرم سیدالشهدا از زیارت تحت قبه در ایام تعویض ضریح محروم هستند اما درب حرم حسینی باز است و مردم می‌توانند از فیض حضور در حرم بهره‌مند شوند.

همچنین در این ایام مسجد پشت سر حضرت رواق‌های بالای سر(مرقد ابراهیم مجاب)، پیش رو (قتل‌گاه، مرقد حبیب و مرقد شهدا) و پایین پا در اختیار زائران حرم حسینی قرار دارد.

روز گذشته طی مراسمی رسما عملیات تعویض ضریح اباعبدالله با حضور علما و مسئولان عراق و خادمان عتبیه حسینی آغاز شد.

كار ساخت ضریح امام حسین در قم از خرداد ماه سال 87 آغاز شد و ششم مهرماه در مراسم باشكوهی با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از كشورهای عراق، عربستان، بحرین، لبنان و... از این ضریح مطهر رونمایی شد.

طراحی این ضریح مطهر توسط استاد محمود فرشچیان و خطاطیِ متون منقوش بر ضریح مقدس توسط استاد سید محمد حسینی موحد كه از خطاطان به نام جهان اسلام است، انجام شده است.
وزن كلی این ضریح 12 تن است كه در ساخت آن 4 هزار و 600 كیلو نقره و بیش از 118 كیلو طلا به كار رفته است.

بیش از 14 میلیارد تومان صرف اجرای این پروژه شده است كه از این مبلغ 5 میلیارد و 800 میلیون تومان به صورت نقدی و مابقی به صورت غیر نقدی در قالب طلا و جواهرات و سایر اقلام ارزشمند توسط عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) از سرتاسر ایران و جهان اهدا شده است.

ضریح مطهر اباعبدالله الحسین آبان و آذر سال جاری طی دو مرحله به كربلای معلی انتقال یافت كه مرحله این انتقال به صورت غیر علنی و مرحله دوم با بدرقه با شكوه و تاریخی مردم ایران صورت پذیرفت.

مدت زمان تعویض ضریح حدود 45 روز در نظر گرفته شده است كه از این مدت 10 روز به عملیات انتقال ضریح فعلی و مابقی به جایگزینی ضریح جدید اختصاص دارد.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر