کد خبر: 101174 A

معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی در گفتگو با ایلنا:

کمبود منابع آبی، پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی و در نتیجه سرازیر شدن سفره‌های شور به آب‌های زیرزمینی شیرین موجود، فاجعه‌ای غیرقابل کنترل را به بار خواهد آورد و موجب نابودی آثار تاریخی و باستانی منطقه کاشان خواهد شد.

ایلنا: کمبود منابع آبی، پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی و در نتیجه سرازیر شدن سفره‌های شور به آب‌های زیرزمینی شیرین موجود، فاجعه‌ای غیرقابل کنترل را به بار خواهد آورد و موجب نابودی آثار تاریخی و باستانی منطقه کاشان خواهد شد.

 «سیف الله امینیان» در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این مطلب، بحران آب در دشت کاشان را موجب نابودی آثار تاریخی و باستانی این منطقه مهم تاریخی کشور دانست و گفت: اگر مسئولین کشوری فکری اساسی برای جلوگیری از روند فعلی بحران آب در دشت کاشان نکنند، به زودی بناهای تاریخی و هویت شهرستان کاشان نابود خواهد شد.

این کار‌شناس میراث فرهنگی کشور، آب را موجب بقای بناهای تاریخی شهرستان کاشان دانست و گفت: آب چیزی نیست که بتوان با مخلوط کردن اجزا، ملکول و یا نیتروژن تولید کرد، بلکه آب یک ماده حیاتی است که خداوند برای بقای بندگانش آفریده که روز به روز نیز در حال کاهش است.

معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی شاخصه مهم معماری و زندگی گذشتگان را متناسب با اقلیم هر منطقه‌ای دانست و گفت: پایه‌های بعضی از بناهای تاریخی کاشان از مصالحی مخلوط از ساروج، آجر و آهک ساخته شده که با رطوبت سازگاری دارد. لذا اگر رطوبت از مصالح در این بنا‌ها برداشته شود، این بناهای تاریخی استحکام خود را به مرور زمان از دست خواهند داد و نابود می‌شوند.

امینیان همچنین فرونشست آب‌های زیرزمینی را موجب شکستگی پایه‌های ساختمان‌ها و بناهای تاریخی کاشان دانست و گفت: پایین آمدن سطح آب‌های زیرزمینی کاشان و خالی شدن حفره‌ها از آب، موجب سست شدن زمین می‌شود و در نتیجه خرابی آثار تاریخی را در پی دارد. لذا مسئولین کشوری برای جلوگیری از این خطر جدی و حفظ هویت کاشان باید یک کارگروه ویژه را تشکیل دهند تا مانع مصرف بی‌رویه آب و حفر چاه‌های غیرمجاز در اینگونه مناطق شوند.


نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر