کد خبر: 100825 A

معاون رئیس جمهور در گفت‌وگو با ایلنا:‌

بازگرداندن برخی از اشیای میراث فرهنگی به كشور از توان اجرایی قدرت ما خارج است اما در برخی از اشیای نفیس راهكارهای بین‌المللی وجود دارد.

ایلنا:‌معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گفت:‌ با واژه‌هایی همچون مافیای میراث فرهنگی كه ادبیات مدیریت قبلی كشور بود موافق نیستم.

محمدعلی نجفی در گفت و گو با ایلنا، در پاسخ به اینكه برای مافیای میراث فرهنگی چه برنامه‌ای دارید، گفت: من از این الفاظ زیاد خوشم نمی‌آید، مافیای میراث فرهنگ مافیای اقتصادی؛ این الفاظ و ادبیات مدیریت قبلی كشور بود و من با این ادبیات مخالفم.

وی با بیان اینكه اگر در مواردی احساس كنیم كه افرادی به میراث فرهنگی كشور خسارت می‌زنند، حتما مانع آنها می‌شویم، تصریح كرد: در مورد قاچاق اشیای میراث فرهنگی و موارد دیگر بی شک در حد توان سازمان میراث و نیروهایی که ملزم به همكاری با سازمان هستند مقابل آنها ایستادگی می‌كنیم و مانع این كار می‌شویم اما من با مافیا موافق نیستم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در مورد بازگشت اشیای خارج شده از كشور نیز، گفت: رسیدگی به این موارد و بازگشت برخی از آنها بستگی به شرایط دارد، برخی از این اشیا از توان اجرایی و قدرت ما خارج است اما در برخی از اشیای نفیس راهكارهای بین‌المللی وجود دارد.

نجفی اظهار كرد:‌ برای بازگرداندن این اشیای نفیس به كشور راهكارهای بین المللی حقوقی وجود دارد و ما از جنبه حقوقی كار را دنبال می كنیم.

 

محمدعلی نجفی معاون رئیس جمهور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر