کد خبر: 49732 A

صبح امروز در دانش سرای رشت؛

این ساختمان تاریخی 120 ساله كه منزل یكی از بزرگ مردان شهر رشت بود به همراه كتابخانه و آثار ارزشمند و نادری كه در آن نگهداری می شد در آتش سوخت.

ایلنا- رشت: صبح جمعه 4 اسفند منزل استاد جعفر خمامی­‌زاده که از اساتید و پژوهشگران برجسته گیلان محسوب می‌شود ­با­بیش ­از۱۲۰سال­ قدمت­ و نیز کتابخانه نفیس در دانش سرای رشت آتش گرفت و ۵ ایستگاه آتش نشانی را به محل حادثه کشاند.

به گزارش ایلنا از گیلان، مدیر عامل سازمان آتش نشانی رشت پس از اطفای حریق منزل استاد خمامی‌زاده، اظهار کرد: در ساعت 8:45 صبح به دنبال تماس تلفنی شهروندان با سازمان آتش­ نشانی و خدمات ایمنی رشت خبری مبنی بر وقوع آتش­ سوزی در منزل دکتر خمامی‌زاده واقع در دانشسرای رشت داده شد.

وی ادامه داد: بلافاصله ماموران ۵ ایستگاه­ آتش نشانی به محل اعزام و پس از ۳ دقیقه در محل حاضر و با دامنه­ حریق که منزل مسکونی دکتر خمامی‌زاده را به کام خود کشیده بود مواجه شدند.

این مسئول، اذعان کرد: متاسفانه به دلیل وسعت حریق و یک­ پارچگی منازل مسکونی در کوچه‌های تنگ باریک و نبود دیوارهای آتش­ بُر در سربندی­ و سفالی بودن سقف این منزل مسکونی که بیش از ۱۲۰ سال قدمت داشت و نیز به علت عدم حضور مالک و ساکنین منزل، حریق به سرعت گسترش و به سربندی منزل مجاور سرایت کرده بود.

محمد علی رفیعی، تصریح کرد: کلیه­ خودروهای اطفاییه سازمان به همراه ۵۷ تن آتش نشان در محل حادثه حضور یافتند و به­ منظور جلوگیری از سرایت آتش به مکان­ های هم­ جوار، اقدامات گسترده­ای را انجام و حریق را پس از ۲۵ دقیقه مهار کردند.

وی تاکید کرد: آتش نشانان تمام تلاش خود را در خاموش کردن آتش به کار گرفتند اما متاسفانه این ساختمان تاریخی ۱۲۰ ساله که منزل یکی از بزرگ مردان شهر رشت بود به همراه کتابخانه و آثار ارزشمند ونادری که در آن نگهداری می‌شد در آتش سوخت.

مدیر عامل آتش نشانی رشت در پایان، ابراز کرد: علت بروز این حادثه و میزان خسارت توسط کار‌شناسان سازمان در دست بررسی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر