کد خبر: 39864 A

شهردار تهران:

متاسفانه در سال جاری تا به امروز دولت تنها ۲۵ میلیارد تومان از یارانه خود را به ما پرداخت کرده است دو سال است که در خرید اتوبوس ریالی را پرداخت نمی‌کند در حالی که در هزینه‌های جاری سهم ۳۳ درصدی دارد و این بودجه بسیار زیاد است با این حال در پرداخت تعهدات خود به موقع عمل نمی‌کند.

ایلنا: شهردار تهران با انتقاد از عدم پرداخت بودجه قانونی شهرداری تهران که جزو درآمدهای پایدار محسوب می‌شود گفت: ناچاریم در بودجه نویسی سال آینده به این موضوع توجه کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی امروز شورای شهر حضور یافت و ضمن ارایه لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری تهران برای سال ۹۲ به مبلغ ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اظهار کرد‌: این بودجه در بخش نقدی؛ ۶ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان، و در بخش غیر نقدی ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است‌. ‌

وی با بیان اینکه براساس کار کار‌شناسی اعضای شورای که در بودجه سال ۹۱انجام شد خوشبختانه در سال جاری، بودجه براساس برنامه در تمامی ابعاد به صورت منطبق بر برنامه حرکت کرد و هیچ مشکلی در این زمینه نداشتیم که این از نگاه واقع نگر و منطقی در بودجه نشات می‌گیرد‌. ‌ از این رو به دنبال آن هستیم تا در سال آینده نیز بودجه با رویکرد سال جاری ارایه شود‌. ‌

شهردارتهران با بیان اینکه تصمیم نهایی در بودجه سال ۹۲ توجه شورای شهر گرفته می‌شود درباره ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۹۲ تاکید کرد‌: اساسا بودجه شهرداری تهران به سمت بودجه عملیاتی پیش می‌رود و بودجه ریزی بر مبنای عملکردی تنظیم شده است و امیدواریم در پایان سال ۹۲ بتوانیم بگوییم مجموعه مدیریت شهری به توفیق برنامه ریزی بر مبنای عملکرد عملیاتی پیش رفت و در تمامی ابعاد آن تحقق یافت‌. ‌

قالیباف با اشاره به شرایط اقتصادی و سخت و حاکم بر کشور تصریح کرد ‌: این شرایط طبیعتا توجه ما را به صرفه جویی و اولویت بندی و کاهش هزینه‌های جاری سوق داده است‌. ‌ خوشبختانه در سال جاری با وجود مشکلات موجود در کشور چالش جدی نداشتیم که ریشه آن برنامه ریزی دقیق و کار‌شناسی است البته این بدین معنا نبوده است که ما با چالش و مشکل مواجه نبودیم، ما نیز به سهم خودمان مشکلات داشتیم اما به جرات می‌گویم به دلیل برنامه ریزی همه چیز در کنترل مدیریت شهری است‌. ‌

شهردار تهران با اشاره به اینکه در اتمام پروژه صدر و نیایش براساس زمانبندی کار جلو می‌رود افزود‌: پس از بررسی متوجه شدیم به دلیل برخی مشکلات از قبیل، گشایش ال سی ساخت تجهیزات در خارج از کشور و انتقال آن به کشور از برنامه زمانبندی خود ۱۲۰ روز عقب هستیم اگرچه با تلاش دوستان آن را به نصف کاهش داده‌ایم اما هیچ کدام از مشکلات از قبیل افزایش مسایل مورد نیاز در پروژه‌ها از قبیل افزایش ابزارهایی از قبیل می‌له گرد ما را از برنامه پروژه‌ها مانند میلگرد از مدیریت شهری را از برنامه خود غافل نکرد‌. ‌

شهردار تهران با اشاره به اینکه هرگز سرعت کار پروژه کیفیت و سلامت زیر سوال نرفته است تصریح کرد‌: در شرایط صرفه جویی با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی حاکم است تلاش کردیم تا اعداد و ارقام به گونه‌ای باشد که مشکلی برای ما بوجود نیاید برای نمونه در بودجه پیشنهادی سال ۹۲، ۶۳ درصد کل بودجه برای فعالیت زیر بنایی و عمرانی و توسعه‌ای اختصاص یافته و همچنین برای نگهداشت شهر ۱۸ درصد و برای هزینه‌های جاری نیز ۱۹ درصد بودجه پیش بینی شده است‌. ‌

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه بودجه شهرداری کاملا هدفمند، ‏معنا دار و اثرگذار پیش بینی شده است گفت: اگر این اعداد و ارقام را با سایر بخش‌های دیگر در کشور مقایسه کنیم متوجه می‌شوید که چقدر رویکرد شهرداری درست بوده است ما تلاش کرده‌ایم تا هزینه‌های جاری را کاهش دهیم و هنوز هم معتقدیم که می‌توان با تلاش بیشتر این هزینه‌ها را کاهش داد اما باید بگوییم برخی از این هزینه‌ها در دست ما نیست و از سوی دیگر سازمان‌های دولتی به شهر تحمیل می‌شود برای نمونه در کمتر از ۷ ماه از افتتاح بزرگراه شهید یاسنی ناچار شدیم به منظور عبور لوله گاز علاوه بر بستن یک لاین از بزرگراه، مجددا آن را ترمیم و آسفالت کنیم این هزینه‌هایی است که مردم در ‌‌نهایت آن را به مدیریت شهرداری نسبت می‌دهد در حالی که در این کندوکاو مجدد، مدیریت شهری هیچ نقشی نداشته است‌. ‌

وی خواستار اصلاح ساختار در مدیریت کلان شهری شد و خواستار صرفه جویی در هزینه‌ها شد و گفت‌: نگاه مجموعه شهری کنونی به درآمدهای پایداری شهری به گونه‌ای شده است که سهم درآمد از بودجه از ۱۵ درصد به ۳۶ درصد افزایش یابد که در واقع با رشد دو برابری همراه بوده است باید بگویم زمانی که من در سال ۸۴ به مدیریت شهر تهران آمده‌ام مجموعه بودجه آن زمان با بودجه درآمدهای پایداری کنونی‌ برابری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه میزان انحراف بودجه شهرداری تهران به قدری اندک است که در مقایسه با انحراف بودجه سایر بخش‌ها و نهاد‌ها و حتی مجموع کل کشور قابل قیاس نیست تاکید کرد‌: همواره به دنبال آن بودم تا فاصله میان جنوب با شمال و شرق و غرب را کاهش دهیم چرا که جنوب و شرق تهران به نسبت شمال و غرب محروم ترند اما امروز ادعا نمی‌کنم که شرایط جنوب و شرق با شمال و غرب برابر شده است و مدعی هستم که این فاصله را کاهش داده‌ام البته باید بگویم بودجه ۱۰ منطقه محروم شهر تهران ۴۰ درصد بودجه کل را به خود اختصاص داده است.

شهردار تهران در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه اولویت ما اتمام پروژه‌های نیمه تمام است و حتی از آغاز پروژه‌های ضروری شهر جلوگیری می‌کنیم.

وی همچنین درباره پرداخت دیون شهرداری تهران نیز گفت: به شخصه خودم این مساله را پیگیری می‌کنم و اعلام می‌کنم که شهرداری تهران در پرداخت تعهدات خود به پیمانکاران به روز است و حتی از سایر وزارتخانه و مجموعه‌های دیگر نیز در این مساله در موقعیت بهتری قرار دارد چرا که معتقد است باید حقوق مردم پرداخت شود نمونه این مساله تملک ۷ هزار ملک در مسیر ساخت بزرگراه امام علی است که با وجود افزایش نرخ املاک کمتر از یک درصد از مردم نسبت به این مورد اعتراض دارند و ما در تملک املاک انحراف کمی داشتیم.

شهردار تهران همچنین در ادامه به عدم پرداخت تعهدات دولت شهر تهران اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سال جاری تا به امروز دولت تنها ۲۵ میلیارد تومان از یارانه خود را به ما پرداخت کرده است دو سال است که در خرید اتوبوس ریالی را پرداخت نمی‌کند در حالی که در هزینه‌های جاری سهم ۳۳ درصدی دارد و این بودجه بسیار زیاد است با این حال در پرداخت تعهدات خود به موقع عمل نمی‌کند.

وی ادامه داد: در مجموع در بودجه عمرانی نیز ۴۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری واریز شده است، آن هم بدین صورت خود مستقیم وارد کار شده و بودجه را به پیمانکار پرداخت کرده است.

شهردار تهران با انتقاد از عدم پرداخت بودجه قانونی گفت: پرداخت عوارض مربوط به سوخت و جرایم راهنمایی و رانندگی با وجود اینکه به صورت نقد به حساب جاری دولت پرداخت می‌شود اما متاسفانه دولت در پرداخت آن به شهرداری تهران که از درآمدهای پایدار شهر است خودداری می‌کند. این عوارض در حالی که به صورت قانونی تصویب شده است و باید به مدیریت شهری پرداخت شود متاسفانه پرداخت نمی‌شود این در حالی است که ما نمی‌تونیم توسعه حمل ونقل عمومی خود را معطل پرداخت سهم دولت کنیم و ناچاریم در بودجه سال آینده به این مساله توجه کنیم.

قالیباف تاکید کرد: اگر امروز وضعیت بودجه شهرداری تهران در شرایط مطلوب قرار گرفته است و بسیار شفاف است به این دلیل است که شورای شهر همکاری مناسبی با ما داشته است.

شهردار تهران در پایان از تهیه سند و چشم انداز پنج ساله شهرداری تهران ازسال ۹۳ تا سال ۹۷ خبرداد و گفت: این سند در سه ماهه اول سال آینده به شورا ارایه می‌شود و اما ما اصراری به تصویب آن نداریم اما امیدواریم شهر تهران براساس برنامه در سال‌های آتی اداره شود.

لایحه بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر