کد خبر: 21396 A

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران:‌

یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های بهداشتی شهر قم توسط یکی از آیات عظام این شهر وقف شده است و حتی نام او در بالای سرویس بهداشتی حک شده است /در طراحی سرویس‌های بهداشتی موجود، معلولان و سالمندان و کسانی که بچه‌های کوچک دارند مورد توجه نبوده‌اند.

ایلنا: مدیرعامل سازمان زیباسازی گفت:‌ وقف، در سرویس بهداشتی اهمیت كمتری از وقف برای مدرسه سازی و مسجدسازی ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید محمدجواد شوشتری، در دومین نشست تخصصی سرویس‌های بهداشتی شهری، با بیان اینکه سرویس‌های بهداشتی موضوعی مناسبی برای دانشجویان رشته‌های مختلف است، گفت: سرویس‌های بهداشتی باید از حیث طراحی صنعتی مورد توجه قرا ربگیرد.

وی با اشاره به خلاء‌های موجود در طراحی، جانمایی و احداث سرویس‌های بهداشتی در تهران، ادامه داد: از نظر جانمایی، سرویس‌های بهداشتی مربوط به شهرسازی می‌شود و بحث چگونگی تهویه هوا، نظافت آن به شکل اتوماتیک حتی سیفون‌های دستی و ورودی‌های آن‌ها مربوط به بخش معماری می‌شود.

شوشتری، طراحی و ساخت تاسیسات سرویس‌های بهداشتی به شکلی که پدیده وندالیسم نتواند آن‌ها را تخریب کند، مهم دانست و گفت: مسایل بسیاری در بحث سرویس‌های بهداشتی وجود دارد که بسیاری از دانشجویان رشته‌های مختلف دانشگاهی را در گیر می‌کند.

وی با بیان اینکه سازمان زیباسازی آمادگی دارد با برگزاری مسابقه در این زمینه طراحی و تخصصی، مشارکت دانشجویان را جذب کند، ادامه داد: طراحی سرویس‌های بهداشتی باید به گونه‌ای باشد که مهم است، کاری فضا‌ها، محل امنی برای معتادان و کارتن خواب‌ها نباشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی با تاکید بر اینکه نحوه نشانه گذاری سرویس‌های بهداشتی برای دسترسی آسان و راحت‌تر مردم موضوع بسیار مهمی است، افزود: بسیاری از این سرویس‌ها در وسط پارک‌ها احداث شده‌اند که شب و یا زمانی که پارک‌ها خلوت هستند بسیاری از مردم به ویژه خانم‌ها نمی‌تواننداز آن‌ها استفاده کنند.

به گفته شوشتری، در طراحی سرویس‌های بهداشتی موجود، معلولان و سالمندان و کسانی که بچه‌های کوچک دارند مورد توجه نبوده‌اند. 

رنگ و نور سرویس‌های بهداشتی شهری، موضوع دیگری بود که مدیرعامل سازمان زیباسازی به آن اشاره کرد و افزود: رنگ و نور در طراحی‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد چون سرویس‌های بهداشتی یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مبلمان‌های شهری است.

شوشتری با بیان اینکه مساله نگهداری از سرویس‌های بهداشتی از موضوعاتی است که در دنیا برای بخش خصوصی درآمدزایی کرده و سود آوری است، گفت: ما آمادگی خود را برای حمایت از بخش خصوصی در احداث و نگهداری از سرویس‌های بهداشتی اعلام می‌کنیم.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی، بخش‌های خصوصی داوطلب در احداث و نگهداری این اماکن، خواستار کیوسک‌هایی برای ارائه محصولات بهداشتی و یا دیگر محصولات هستند که در جانمایی برخی از این اماکن، امکان این موضوع وجود ندارد.

موضوع وقف، موضوع دیگری بود که شوشتری اهمیت آن را در حد وقف برای مدرسه سازی و مسجدسازی ارزیابی کرد و گفت: یکی از قدیمی‌ترین سرویس‌های بهداشتی شهر قم توسط یکی از آیات عظام این شهر وقف شده است و حتی نام او در بالای سرویس بهداشتی حک شده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد‌: تغییر نگاه مردم به ویژه کسانی که ادعای روشنفکری دارند و مدعی هستند که دنیا را بهتر از دیگران می‌شناسند یا کسانی که به مسایل محیط زیست حساس هستند در این موضوع بسیار مهم است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی با تاکید بر ضرورت قرار گرفتن موضوع سرویس‌های بهداشتی در دستور کار مدیریت شهری، گفت: مدیریت شهری حتما به صورت جدی به این موضوع خواهد پرداخت و به زودی مناطق مختلف شهرداری تهران با احداث سرویس‌های جدید، به شکل ویژه وارد این موضوع می‌شوند.

شوشتری با بیان اینکه سرویس‌های بهداشتی یکی از اولویت دار‌ترین مسایل شهر است، ادامه داد: در حال حاضر در حوزه سرویس‌های بهداشتی در مرحله گذار هستیم و باید تدابیری بیندیشیم که این موضوع بین همه جا بیفتد چون در این موضوع حتی با رسانه‌ها هم مشکل داشتیم.

معاون شهردار تهران سید جواد شوشتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر