کد خبر: 20399 A

انتقاد چمران از عدم ارائه آمار مقاوم سازی روستاها توسط دولت:

ایران جزو ۱۰ کشور زلزله خیز جهان است و متاسفانه روستاها اولین قربانیان حوادث طبیعی از جمله زلزله هستند چراکه روستا‌ها بافت‌های ناپایدار دارند.

ایلنا: رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه دولت زمانی خوب آمار می‌داد که چه تعداد از روستا‌ها آباد شده‌ است و اصرار به آبادانی داشت گفت: نمی‌دانم چرا الان این آمار ارائه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا مهدی چمران در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک شورای عالی استان‌ها با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه آبادانی شهر‌ها از روستا‌ها می‌گذرد، گفت: اگر روستا‌ها به درستی آباد نشوند مشکلات زیادی برای شهر ایجادمی شود در واقع آنچه امروز شاهد هستیم فاصله گرفتن آبادانی از روستا‌ها است.

وی با اشاره به اینکه اگر روستا‌ها را آباد کنیم خدمت بزرگی کرده‌ایم، اظهار کرد: ایران جزو ۱۰ کشور زلزله خیز جهان است و متاسفانه روستاها اولین قربانیان حوادث طبیعی از جمله زلزله هستند چراکه روستا‌ها بافت‌های ناپایداری دارند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه نوسازی خانه‌های روستایی کار سختی نیست، اظهار کرد: خانه‌های روستایی عموما یک طبقه هستند و مقاوم سازی آن‌ها کار سختی نیست و می‌توان به سرعت این کار انجام شود.

چمران با بیان اینکه پیش از این دولت در ارائه آمارهای مقاوم سازی خانه‌های روستایی پیش گام بود، تصریح کرد: نمی‌دانم چرا الان دولت آماری در این بخش ارائه نمی‌دهد چرا که زمانی علاوه بر ارائه آمار اصرار به اتمام آبادانی و مقاوم سازی روستا‌ها داشت.

وی با اشاره به اینکه بدون همکاری مردم نمی‌توان کاری را انجام داد، تاکید کرد: شورا‌ها در روستا‌ها به همراه بنیاد مسکن در کنار مردم برای آبادانی روستا‌ها تلاش کنند تا هر چه زود‌تر مانع از آن شود که خانه بر سر مردم خراب شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها با تاکید بر اینکه خانه‌هایی که بنیاد مسکن در روستا‌ها ساخته است در برابر زلزله مقاوم است و در آخرین زلزله آذربایجان نیز ویران نشدند، تاکید کرد: باید در ساختن خانه‌های روستایی و مقاوم سازی آن‌ها تلاش کرد.

چمران با انتقاد از معماران ظاهر ساز تهرانی تاکید کرد: این معماران نما را کامپوزیت یا شیشه می‌کنند متاسفانه هنوز حادثه‌ای یا زلزله‌ای در تهران رخ نداده این نما‌ها بلای جان مردم شده است که نمونه آن در خیابان ملاصدرا است که منجر به فوت یک شهروند نیز شده است.

به گفته رئیس شورای عالی استان‌ها شهرداری‌ها مشورتی با شورا‌ها نمی‌کنند و بدون اطلاع شورا‌ها ساختمان ۳ طبقه را۵ طبقه می‌کنند.

وی گفت: در روستا‌ها وضعیت ساخت و ساز‌ها و رعایت قوانین بهتر است و امیدواریم با اجرایی طرح‌های هادی ساختمان‌های آن‌ها ساماندهی شود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر