کد خبر: 19946 A

قالیباف در مراسم رونمایی از کتاب بینش مطهر در تفسیر المیزان:

از غفلت‌های بزرگ ما بعد از انقلاب این بود که احساس کردیم چون ما انقلاب کردیم، نظام اسلامی است می‌توانیم مساجد را‌‌ رها کنیم اما امروز مشکلات بسیاری برایمان رقم خورده است و همچنین حوزه فکر و اندیشه را نیز‌‌ رها کردیم و این بخش امروز جولانگاه افکار الحادی شده است.

ایلنا: شهردار تهران با اشاره به اهمیت وحدت، امید و اطمینان بخشی به آینده اظهار کرد: باید دقت کنیم که وحدت اساس کار است، اما امروز تعابیر مختلفی از آن می‌شود و من بار‌ها گفته‌ام در نظام اسلامی از نگاه سیاسی وحدت حول ولایت موضوعیت دارد و هر وحدتی غیر این بزرگ‌ترین تفرقه است.

به گزارش ایلنا، محمدباقر قالیباف در مراسم رونمایی از کتاب بینش مطهر در تفسیر المیزان با تاکید بر اهمیت برگزاری این مراسم اظهار کرد: انقلاب و حضرت امام (ره) برای ما یک نعمت بود چراکه این مرد جز برای خداوند کلامی نگفت و گامی برنداشت و به برکت او امروز همه ما از رژیم طاغوت نجات یافته و به سمت نور هدایت شدیم.

وی افزود: در رژیم طاغوت زمانی که ۱۲ سال داشتم افرادی مانند شهید هاشمی‌نژاد بودند که دغدغه جوانان و نسل آینده را از شناخت دقیق به معرفت و باورهای دینی داشتند و مراکزی وجود داشت که هرگاه کسی احساس نیاز می‌کرد می‌توانست شبهات خود را دراین جلسات بدون حب و بغض، بدون ترس و بدون برچسب خوردن و بی‌قبیله گرایی مطرح کند و از افراد کاملا چپ الحادی گرفته تا افراد مذهبی در آن حضور می‌یافتند.

قالیباف تصریح کرد: از غفلت‌های بزرگ ما بعد از انقلاب این بود که احساس کردیم چون ما انقلاب کردیم، نظام اسلامی است می‌توانیم مساجد را‌‌ رها کنیم اما امروز مشکلات بسیاری برایمان رقم خورده است و همچنین حوزه فکر و اندیشه را نیز‌‌ رها کردیم و این بخش امروز جولانگاه افکار الحادی شده است.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: احساس کردیم که زیاد به حوزه اندیشه نیاز نداریم تا به این ترتیب از جایی واماندیم و از جایی درماندیم. در تحقق عینی این باور‌ها امروز در حوزه کارآمدی بی‌‌‌نهایت اشکال داریم و در حوزه فکر و اندیشه نیز به خیلی از شبهات پاسخ ندادیم و امروز همه ما نسبت به جوانان که دچار تردید هستند مسئولیم و در گناه آنان شریکیم.

وی افزود: بی‌شک هم حضرت امام (ره) و هم مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند که پایه‌های انقلاب و نظام فکری نظام مقدس جمهوری اسلامی مبتنی بر تفکر شهید مطهری است که آنقدر عمیق است که می‌ِ تواند به پرسش‌های چهاردهه قبل نیز پاسخ داده و امروز جوابگوی ما باشد و این وظیفه ماست که آن را دنبال کنیم.

قالیباف با بیان اینکه مطهری در بیان، قلم، زهد و عرفان و همه ابعاد رفتاری نمونه بود، گفت: وقتی شخصیت ایشان را از زبان بزرگان می‌شنویم می‌بینیم ایشان چه نعمتی بوده‌اند و امروز ما موظف هستیم از این گنجینه که به صورت نظام و سیستم دیده شده است استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه معیار فکری در نظام اسلامی، اندیشه مطهری است که باید در زمینه شناخت آن تلاش کنیم اظهار کرد: امروز در شهرداری نمی‌توانیم بگوییم که به حوزه اندیشه توجه داریم اما به حوزه عمل و تحقق عینی که‌‌ همان اندیشه در جامعه نظام اسلامی است بی‌تفاوت هستیم و این‌‌ همان از جایی واماندن و در جایی درماندن است.

قالیباف تصریح کرد: در شهرداری بر موضوع کارآمدی در نظام اسلامی همواره تاکید داشته‌ام و معتقدم چون در نظام اسلامی هستیم باید مردم ابعاد آن را جاری و ساری در زندگی روزمره خود و در ابعاد مادی و معنوی ببینند.

شهردار تهران با برشمردن آسیب شناسی‌های صورت گرفته توسط شهید مطهری گفت: یکی از خطراتی که ایشان مطرح کرده‌اند، رخنه فرصت طلبان است؛ به این معنا که تا سفره نان است همه هستند، اما زمانی که سفره خون شد و زمان هزینه دادن و کار و زحمت و زمان آبرو دادن و جان و مال دادن در راه اسلام شد عده‌ای نیستند و زمانی نیز که موقع بهره برداری می‌شود همه تلاششان را می‌کنند که کسانی را که در این راه زحمت کشیدند از مدار خارج کنند، اما نه آنهایی که تلاش کردند اگر نیتشان درست بوده حقی دارند که بر جامعه و نظام اسلامی بفروشند و منتی بگذارند و نه آنهایی که نبودند حق دارند فرصت طلبی کنند.

وی، عدم اجرای مطلوب عدالت را از دیگر آسیب شناسی‌های شهید مطهری دانست و گفت: باید بدانیم حکومت کفر پابرجاست، اما حکومت ظلم پابرجانیست و ما نمی‌توانیم بگوییم چون بسیجی و اسلامی هستیم می‌توانیم حق کسی را ضایع کنیم و این برخلاف باورهای دینی و سنت‌های الهی است و هیچکس حق ندارد ظلم کند.

قالیباف افزود: همیشه گفته‌ام باید مدیران تلاش کنند تا معیشت کارکنان را تامین کنند اما اگر کارکنان فقط مصرف کننده باشند و قناعت نکنند هیچگاه به جایی نمی‌رسند و سیری وجود ندارد و همچنین اگر مدیران نیز امکانات بیاورند اما توزیع عدالت را برقرار نکنند موفق نخواهند بود.

شهردار تهران تصریح کرد: یکی دیگر از آسیب شناسی‌های شهید مطهری، ابهام در طرح‌های آینده بوده است و این ضعف‌های بزرگ ماست. ایشان در روزهای اول انقلاب و حتی پیش از آن به این خطر توجه داشتند؛ بی‌شک مواد خام بسیار غنی در فرهنگ اسلامی و اهل بیت داریم اما به روز کردن آن و اینکه مثلا بدانیم در این کشورتولید ثروت خوب است یا بد از موضوعات مهم است.

وی افزود: یکی از بحث‌ها در این زمینه بحث قضاست، به طوری که حکم اعدام از احکام صریح قرآن است اما در اوایل انقلاب شاهد بودیم که چه موضع گیری‌هایی در این زمینه به دلیل بحث‌های حقوق بشر و مکتب‌های انسان ساختی که دنبال می‌کردند پیش آمد که حضرت امام (ره) شخصا موضع گیری کردند.

قالیباف خاطر نشان کرد: زمانی رئیس پلیس بودم و می‌گفتم که فرق من با یک پلیس که در یک کشور غیر اسلامی کار می‌کند چیست که آن را مبنای کار خود قرار دهم. در حوزه علمیه قم هم گفتم که با وجود آنکه مواد خام و غنی زیادی وجود دارد اما نسخه روشن، عملی و مشخصی در این زمینه نیست و از من قالیباف نباید انتظار داشت که آن را خودم تهیه کنم، من باید نسخه عملی داشته باشم تا آن را رعایت کنم و این نسخه باید در حوزه‌های اخلاق اسلامی، اقتصاد، مدیریت و... هم وجود داشته باشد.

وی استهاله معنوی را از دیگر خطرات مطرح شده از سوی شهید مطهری عنوان کرد و گفت: با گذشت زمان فراموش می‌کنیم که نیت‌های قبلیمان چه بوده است، در زمان افتتاح زندان قصر به مکانی که شهید نواب به شهادت رسیده بود رفتیم و این را یاد آوری کردیم که زمانی که در بازجویی‌ها از ایشان پرسیدند که اگر نظام اسلامی شود می‌خواهی چه کنی جواب می‌داد افتخار می‌کنم رفتگر آن نظام باشم. اما امروز نظام اسلامی شده است و من به جای رفتگر شهردار شده‌ام اما چه نیتی دارم؟ نیت من‌‌ همان نیت شهید نواب است؛ امروز نیت‌ها در حوزه کاری متفاوت شده و این‌‌ همان استهاله معنوی است که خطر بزرگی است که می‌بینیم هرجا اتفاق افتاده سر از ناکجا آباد در آوردیم.

قالیباف ادامه داد: کینه ورزی‌ها، ترس‌ها و آبروریزی‌ها را می‌بینیم. اگر قبول داریم که برای خدا کار می‌کنیم چرا اصرار داریم بقیه هم ببینند، کافی است خدا ببیند.

شهردار تهران در ادامه با اشاره به اهمیت وحدت، امید و اطمینان بخشی به آینده اظهار کرد: باید دقت کنیم که وحدت اساس کار است، اما امروز تعابیر مختلفی از آن می‌شود و من بار‌ها گفته‌ام در نظام اسلامی از نگاه سیاسی وحدت حول ولایت موضوعیت دارد و هر وحدتی غیر این بزرگ‌ترین تفرقه است.

وی با اشاره به اهمیت امید در زندگی انسان‌ها افزود: با نگاهی به مجموعه سخنان مقام معظم رهبری در سفر به خراسان شمالی، می‌بینیم اشکالی نیست که در جامعه ما وجود داشته باشد و ایشان به آن نقد و انتقاد و تذکری نداده باشند اما وقتی به آن نگاه می‌کنیم می‌بینیم که هیچ احساس یاس و ناامیدی در آن نیست و تنها با پیدا کردن مشکلات، انسان انگیزه رفع آن را پیدا می‌کند اما ببینید که ما چگونه عمل می‌کنیم و گاهی چنان می‌گوییم که فقط ناامیدی را ایجاد می‌کنیم.

قالیباف افزود: اگر این دنیا خدایی دارد و نظم جهانی هست و او آینده را تضمین کرده، نگران چه هستیم، اگر حول سنت‌های الهی حرکت کنیم و حلال خدا را حرام و حرام او را حلال نکنیم و از اسلام روشن دفاع کنیم، هرکه هر چه می‌خواهد بگوید، چه ضمانتی بالا‌تر از ضمانت خداوند وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت اعتدال و میانه روی گفت: دین ما دین وسط است و افراط و تفریط نباید کرد، از اول انقلاب تا امروز هم می‌بینیم افرادی را که دچار افراط و تفریط شده‌اند الان کجایند و باید از آن درس بگیریم.

قالیباف با بیان اینکه شهید مطهری یک معلم واقعی برای خود و جامعه بود، تصریح کرد: او یک منتظر واقعی و یک صالح مصلح بود و ما امروز باید تلاش کنیم که این اندیشه ناب را در اختیار جوانان گذاشته و فضا را باز کنیم و بسیجیان نیز بدانند که من در این راه لحظه‌ای درنگ نمی‌کنم تا جوانان ما بتوانند از این اندیشه ناب بهره‌مند شوند و آینده انقلاب را تضمین کنند. این را از سال ۷۲ تا کنون بار‌ها به بهانه‌های مختلف در کلام مقام معظم رهبری نیز دیده‌ایم که نیاز به این موضوع حس شده است.

وی افزود: زمانی که مجموعه هفت تیر را راه اندازی کردیم این نیاز را احساس کردیم که باید امکانات اولیه این فضا ایجاد شود تا افرادی که اندیشه ناب انقلاب را دارند در بعد فکری بیایند و این فضا را ایجاد کنند.

قالیباف ادامه داد: در گذشته به دلیل امکانات محدود و با سختی‌های بسیار سعی می‌کردیم تا از این نظام فکری بهره‌مند شویم، اما امروز در نظام اسلامی که این فضا هست آنقدر مشغولیت برای خود ایجاد کردیم که از آن غفلت کرده‌ایم.

شهردار تهران افزود: همانطور که در اعتیاد یک جوان به اشکال مختلف مانند فراهم نکردن فضای کار یا پشت کنکور ماندن و غیره مقصر هستیم، هرچند خود او و خانواده‌اش هم مقصر هستند اما باید بدانیم که افراد با آلودگی فکری هم داریم و باید تلاش کنیم تا این مشکلات حل شود و کار جدی در این زمینه انجام دهیم.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که رزق حلال به بچه خود دهیم خداوند هم کمک می‌کند تا او عاقبت به خیر شود در صورتی که اگر رزق حلال نباشد حتی اگر مدرک دکترا هم بگیرد ممکن است معتاد شود و یا مشکلات دیگری داشته باشد و من مدیر شهر در این مشکلات مقصر هستم که با تصمیم غلطم موجب آن شده‌ام.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر