کد خبر: 18820 A

مدیرعامل مرکز میادین و میوه تره بار ‌:

از مجموع ۱۸ میلیون هکتار زمین زراعتی تنها ۴۲ هزار هکتار زیر کشت محصولات ارگانیک قرار می‌گیرد / در پی انعقاد قرارداد با موسسه بازرسی دارای صلاحیت رسمی از موسسه استاندارد، تمامی میادین تره بار شهر تهران تا مهرماه ۹۲ مورد ممیزی قرار گرفته و شرایط استاندارد را احراز می‌کنند.

ایلنا‌: مدیرعامل مرکز میادین و میوه تره بار گفت‌: در حالی که عرضه تخم‌مرغ بدون شناسنامه در پایتخت بلامانع است، این محصول از چرخه میادین تره بار حذف شده است و به این ترتیب تخم مرغ بدون تاریخ و مکان تولید در میادین تره بار عرضه نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین صفایی مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار، پس از ارایه گزارش کامل از عملکرد سازمانش است در پاسخ به برخی از ابهامات اعضای شورای شهر در بخش آزمایشگاهی، گفت‌: هزینه آزمایش محصولات کشاورزی بسیار سنگین است و سازمان میادین میوه و تره بار تنها در چند مورد از فلزات سنگین را که تاثیرات مخریب تری بر انسان دارند از جمله نیترات و سرب محصولات را آزمایش می‌کند‌. ‌

وی درباره اعمال جرایم برای تولید کنندگانی که محصولات عادی را با نام محصولات ارگانیک به مردم توزیع می‌کند، گفت‌: این مورد که از سوی عضو شورای شهر تهران مطرح شده است تذکر بجایی است و قطعا بررسی می‌کنیم تا تولید کنندگان و توزیع کنندگان متخلف در این بخش علاوه بر شناسایی ممنوعیت سنگینی بر آن‌ها اعمال شود‌. ‌

مدیرعامل سازمان میادین و میوه تربار در ادامه درباره افزایش قیمت مرغ بسته بندی شده در میادین با سایر مراکز، افزود: مرغی که به عنوان مرغ «سبز» از آن یاد می‌شود فاقد هر گونه آنتی بیوتیک است و حداکثر ۵۰ درصد قیمت آن متفاوت است اینکه اعلام می‌شود قیمت این مرغ‌ها دو و نیم برابر مرغ‌های عادی است را قبول ندارم اما لازم به یادآوری است که بگویم مرغداری‌هایی تولید کننده مرغ سبز باید جوجه ریزی کمتری داشته باشند و هزینه‌های تولید آن‌ها افزایش می‌یابد‌. ‌

وی گفت‌: اگر قیمت این نوع مرغ با مرغ‌های عادی تفاوت دارد به دلیل هزینه‌های آن است که کاملا طبیعی است اما هیچ فرد عاقلی با تفاوت دو و نیم برابری این مرغ را تهیه نمی‌کند‌. ‌

صفایی با اشاره به اینکه از مجموع ۱۸ میلیون هکتار زمین زراعی و محصولات کشاورزی تنها ۴۲ هزار هکتار زیر کشت محصولات ارگانیک قرار دارد، گفت‌: تا چند سال پیش تنها ۱۰ شرکت اروپایی و آمریکایی کنترل‌هایی به محصولات کشاورزی داشتند اما خوشبختانه هم اکنون شهرداری تهران ورود مناسبی در این بخش کرده است‌. ‌

صفایی در ادامه درباره واردات گوشت گرم از کشور استرالیا نیز گفت‌: به یقین می‌گویم کشور استرالیا محصولات سالمی را صادر می‌کنند با این حال ما در زمان ورود، آن را کنترل و نظارت می‌کنیم تا مشکلی پیش نیاید‌. ‌

وی با بیان اینکه این واردات با دلار ارز مرجع انجام می‌شود و با نظر ستاد تنظیم بازار کشور تنها در میادین میوه و تره بار تهران و فروشگاه‌های شهروند عرضه می‌شود، خاطر نشان کرد: کنترل‌هایی که صورت می‌دهیم بسیار دقیق است و جای نگرانی ندارد‌. ‌

وی ادامه داد‌: اگر دام از کشور پاکستان وارد کشور شود جای مشکل دارد ما با کنترل‌های صورت گرفته مانع از آن می‌شویم که این نوع دام وارد کشور شود اما می‌دانیم که استرالیا استانداردهای لازم را رعایت می‌کند ‌. ‌

صفایی در ادامه درباره تولید ظروف یکبار مصرف با پایه گیاهی نیز گفت‌: این کارخانه به دلیل تامین نبودن برق مورد نیاز هنوز راه اندازی نشده است اما با صدور مجوز آن به زودی ژنراتورهایی برای این مورد تامین شده است تا کارخانه راه اندازی شود‌. ‌

مدیرعامل سازمان میادین میوه وتره بار درباره کارخانه تامین خوراک دام تصریح کرد: زوائد سبزی و برخی میوه‌های مرکزی در این کارخانه به خوراک دام تبدیل می‌شود که در یک سال گذشته به دلیل افزایش قیمت سبزی و میوه این زوائد کاهش یافته از سویی قیمت علوفه دام نیز در این مدت رشد چشمگیری داشته است و بسیاری از دامداران به صورت مستقیم زوائد سبزی و محصولات کشاورزی را از میدان مرکزی تهیه می‌کنند.

صفایی درباره حسن اجرای مصوبه ساماندهی و ارتقاء کیفیت محصولات قابل عرضه از طریق سازمان مبادین، اظهارکرد: یکی از پروژه‌های اجرا شده در سازمان پایش آفت کش‌ها در میوه‌جات عرضه شده در میادین بوده است که مجری آن موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور است.

صفایی با بیان اینکه در قالب این پروژه هزار و ۴۱۵ نمونه میوه از ۲۵ محصول برداشت شد، افزود: ۲۰ نوع از سموم پرمصرف و پرخطر در این پایش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و گزارش نتایج این پایش منتشر شده است.

وی در ادامه با اشاره به پایش هورمون‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها در مرغ اظهار کرد: از بین مواد پروتئینی، اولویت را به مرغ دادیم چرا که بیشترین مصرف را در بین مردم دارد و به این ترتیب آزمایشگاه سازمان دامپزشکی کشور ۲۰ نوع باقی مانده آنتی‌بیوتیک و فلزات سنگین را در محصول مرغ پایش کرد.

مدیر عامل سازمان میادین میوه‌و تره‌بار در ادامه از پایش عناصر سنگین در ۸محصول پرمصرف شامل سبزی، کاهو، کلم، گل کلم، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و خیار گلخانه‌ای و غیر گلخانه‌ای خبر داد و گفت: ‌۴۵۱ نمونه از این محصولات مورد پایش عناصر سنگین پرمصرف شامل آرسنیک، کادمیوم، سرب و نیترات قرار گرفت و این پروژه بر عهده موسسه آنالیز شیمیایی جهاد دانشگاهی است.

صفایی با بیان اینکه دستکاری‌های ژنتیکی نیز تنها در مورد میوه‌های وارداتی مورد پایش قرار گرفته است، گفت: هرچند به دلیل افزایش نرخ ارز از میزان محصولات وارداتی کاسته شده است، اما با این حال برخی محصولات همچون موز همواره به صورت وارداتی در بازار عرضه می‌شوند و به همین خاطر انجام پایش بر روی این محصولات را به سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی سپردیم که گزارش مربوط به آن پنجم آذرماه آماده ارائه می‌شود.

وی در ادامه از استقرار آزمایشگاه مرجع در میدان مرکزی خبر داد و گفت: از آنجا که ۱۸ تا ۲۰ درصد کل میوه و تره بار کشور به میدان مرکزی تهران می‌آید، استقرار این آزمایشگاه توسط بخش خصوصی اقدام مهمی بود که در نتیجه آن هم اکنون هر هفته ۱۰۰ تا ۱۱۰ نمونه از محصولات این میدان آزمایش می‌شود.

وی افزود: سامانه عرضه مرغ بدون آنتی بیوتیک در میادین شهر تهران ایجاد شده و با استقبال شهروندان مواجه شده است.

صفایی همچنین از پیش بینی سامانه عرضه محصولات سالم و ارگانیک با ارائه کد شناسایی و رهگیری در ۱۷ غرفه دائمی در سطح میادین شهر خبر داد و گفت: با این وجود هنوز هم زنجیره پشتیبانی (لجستیک) برای عرضه محصولات ارگانیک وجود ندارد.

وی ایجاد بانک اطلاعات غذای ایمن به عنوان یکی دیگر از اقدامات اخیر سازمان میادین یاد کرد و گفت: ‌ تمام اطلاعات تولید کنندگان محصول غذایی استاندارد باید به این سامانه منتقل شود تا به عنوان بانک اطلاعاتی مرجع بازار بتوان از آن استفاده کرد.

وی از تفاهم با اداره کل استاندارد استان تهران برای اخذ گواهی استاندارد تشویقی خبر داد گفت: هم اکنون ۱۵ شعبه میدان تره بار تهران این گواهی را اخذ کرده‌اند. در پی انعقاد قرارداد با موسسه بازرسی دارای صلاحیت رسمی از موسسه استاندارد، تمامی میادین تره بار شهر تهران تا مهرماه ۹۲ مورد ممیزی قرار گرفته و شرایط استاندارد را احراز می‌کنند.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران در ادامه به شرح اقدامات انجام شده به منظور بسترسازی برای خروج محصولات پرخطر از بازارهای تره بار بر اساس نتایج پایش‌های صورت گرفته خبر داد و گفت: یکی از این اقدامات تبدیل رویه عرضه مرغ فله به مرغ بسته‌بندی بود که از سال گذشته در تهران اجرا شد.

صفایی خاطرنشان کرد: عرضه مرغ فله در سراسر کشور از ۹ سال قبل ممنوع شده بود اما در تهران اجرا نمی‌شد و هم اکنون با کمک اداره کل دامپزشکی استان تهران در سازمان میادین میوه و تره بار در حال اجراست.

مدیرعامل سازمان میادین همچنین اظهار کرد: در حالی که عرضه تخم‌مرغ بدون شناسنامه در پایتخت بلامانع است، این محصول از چرخه میادین تره بار حذف شده است و به این ترتیب تخم مرغ بدون تاریخ و مکان تولید در میادین تره بار عرضه نمی‌شود.

وی از تنظیم برنامه مستمر برای نمونه‌برداری از محصولات پروتئینی خبر داد و گفت: این اقدام به دلیل هزینه‌های بالا فراگیر نیست اما در مورد برخی محصولات همچون گوشت قرمز چرخ کرده که تقلب در آن زیاد است، نمونه‌برداری‌ها طی برنامه منظمی انجام می‌شود و در صورت مشاهده تخلف در مرحله اول اخطار داده شده و در مراحل بعدی مانع توزیع آن محصول خواهیم شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر گوشت قرمز چرخ کرده، شیر و مواد لبنی و همچنین مرغ و ماهی نیز مورد پایش مستمر قرار می‌گیرند.

صفایی از پیش‌بینی سیستم برنامه عرضه محصولات کیفی در میادین که دارای کنترل از مزرعه تا بازار هستند به عنوان یکی از اقدامات مهم سازمان میادین یاد کرد و گفت: در فاز اول اجرای این طرح، ۳۵ میوه به صورت شناسنامه‌دار از ۲۰ آبان ماه در غرفه‌های میادین تره بار عرضه می‌شوند.

مدیرعامل سازمان میایدن خاطرنشان کرد: در فاز دوم عرضه محصولات شناسنامه دار در ۷۵ غرفه انجام می‌شود که تا ۱۵ آذرماه این فاز اجرایی خواهد شد و در فاز بعدی به یکصد غرفه خواهد رسید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر