کد خبر: 41920 A

۷۳ درصد از بیمه‌شدگان اصلی سازمان تأمین‌اجتماعی بیمه‌شده اجباری هستند/ تا پایان آذر سال‌جاری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان از مطالبات شعب تابعه این اداره‌کل وصول شد/نحوه پذیرش سوابق بیمه بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو اعلام شد.

سازمان تامین اجتماعی اعلام كرد در ۶ ماهه اول سال‌جاری، ۸ میلیون و ۷۱۷ هزار و ۳۲۳ بیمه‌شده اجباری تحت‌پوشش این سازمان بوده‌اند که این رقم، ۶/۷۳ درصد از جمعیت کل بیمه‌شدگان اصلی این سازمان را شامل می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، براساس اعلام دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی در ۶ ماهه اول سال‌جاری، ۱۱ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۸۴۵ بیمه‌شده اصلی تحت‌پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی قرار داشته‌اند.

بنا بر این گزارش، از جمع کل بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی در ۶ ماهه اول سال‌جاری، ۶۷۵ هزار و ۵۵۵ نفر بیمه‌شده حرف و مشاغل آزاد، ۴۸۰ هزار و ۳۴۷ نفر بیمه اختیاری، ۷۵۹ هزار و ۳۱ نفر بیمه رانندگان، ۴۱۶ هزار و ۳۸۷ نفر بیمه کارگران ساختمانی، ۳۹۹ هزار و ۸۴۴ نفر بیمه بافندگان و ۷۶۴ نفر نیز تحت‌پوشش بیمه صیادان، زنبورداران و کارفرمای صنفی کم درآمد بوده‌اند.

بر این اساس ۲۰۲ هزار و ۸۸۳ نفر نیز در ۶ ماهه اول سال ۹۱ از بیمه توافقی با سازمان تأمین‌اجتماعی بهره گرفته‌اند.

در ۶ ماهه اول سال‌جاری یک‌میلیون و ۱۲۳ هزار و ۵۲۲ نفر بازنشسته، ۱۱۱ هزار و ۸۱۹ نفر ازکارافتاده و ۵۶۰ هزار و ۲۴۸ نفر از بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی نیز فوت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، از بین بیمه‌شدگان سازمان تأمین‌اجتماعی در ۶ ماهه اول سال‌جاری ۱۲ هزار و ۹۷۷ بیمه‌شده ازکارافتاده کلی ناشی از کار، ۱۳ هزار و ۶۷۱ نفر ازکارافتاده جزیی ناشی از کار، ۸۵ هزار و ۱۷۱ نفر ازکارافتاده کلی غیرناشی از کار، ۲۸ هزار و ۲۲۴ نفر فوت‌شده ناشی از کار و ۵۳۲ هزار و ۲۴ نفر فوت‌شده غیرناشی از کار بوده‌اند.

۴ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۱۷۶ مستمری‌بگیر اصلی و تبعی در ۶ ماهه اول سال ۹۱ تحت‌پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی بوده‌اند که از این بین ۲ میلیون و ۴۸ هزار و ۱۵۸ نفر مستمری‌بگیر بازمانده، تبعی بازنشسته و تبعی ازکارافتاده بوده‌اند.

 

وصول ۱۴۰ میلیارد تومان مطالبات تأمین‌اجتماعی شرق تهران بزرگ

همچنین در خبری دیگر مدیرکل تأمین‌اجتماعی شرق تهران بزرگ گفت: تا پایان آذر سال‌جاری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان از مطالبات شعب تابعه این اداره‌کل وصول شد.

به گزارش اینا به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، سیدحسین حسینی آذرنوشان با اعلام این خبر افزود: این رقم نسبت به وصولی ۱۰۸ میلیارد تومانی مطالبات سال گذشته، رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به استقبال خوب کارفرمایان از اجرای طرح بخشودگی جرائم گفت: ‌ تا پایان ۹ ماه ابتدایی سال جاری، ۲۱ هزار و ۵۲۸ فقره درخواست مبنی بر استفاده از تسهیلات بخشودگی جرائم در شعب تابعه این اداره‌کل اخذ شد.

حسینی آذرنوشان تصریح کرد: طی ۳ ماه پاییز سال‌جاری، بیش از ۵۸ میلیارد تومان از مطالبات کارفرمایان تأمین‌اجتماعی در شعب تابعه این اداره‌کل دریافت شد.

وی اظهار داشت: میزان وصولی واحد اجرائیات اداره‌کل تأمین‌اجتماعی شرق تهران بزرگ تا پایان ۹ ماه ابتدای سال‌جاری، رشدی معادل ۵ درصد نسبت به برنامه ابلاغی تعیین شده داشته است.

 

نحوه پذیرش سوابق بیمه بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو اعلام شد

همچنین در خبری دیگر سازمان تأمین‌اجتماعی با ابلاغ دستورالعملی، نحوه احتساب سوابق بیمه بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی برای آن دسته از بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو که به نحویی از شمول قانون مذکور خارج شده‌اند را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، در بخشنامه صادر شده از سوی معاونت فنی و درآمد این سازمان به مفاد ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرائی قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار اشاره شده و آمده است: «سوابق مشمولان قانون بیمه بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو مصوب ۱۳۷۶ که به نحوی از انحاء از شمول قانون مذکور خارج شده و مشمول این آیین‌نامه قرار گرفته و یا در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین‌اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ اشتغال به کار می‌یابند، با درخواست بیمه‌شده و با پرداخت مابه‌التفاوت حق‌بیمه مربوطه جزو سنوات خدمت قابل‌قبول آنان در اجرای قانون تأمین‌اجتماعی محسوب می‌شود. در غیر این صورت سابقه آنان به نسبت پنجاه درصد سنوات پرداخت حق‌بیمه به منظور بهره‌مندی از تعهدات قانونی ملاک عمل خواهد بود.

براساس این بخشنامه چنانچه بیمه‌شده نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت متعلقه اقدام نماید، در این صورت پذیرش کل مدت سابقه در احراز شرایط و تعیین مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت ملاک عمل است.

همچنین درصورت عدم پرداخت مابه‌التفاوت، پنجاه درصد سنوات پرداخت حق‌بیمه در احراز شرایط و تعیین میزان مستمری مربوطه مؤثر خواهد بود. بدیهی است چنانچه با لحاظ سابقه مذکور، بیمه شده شرایط لازم برای بهره‌مندی از تعهدات بلندمدت را احراز نماید، مطابق با مقررات مربوطه نسبت به برقراری مستمری اقدام خواهد شد.

براساس ضوابط اخذ مابه‌التفاوت حق‌بیمه و تبدیل سابقه قالیبافی با نرخ ۱۴ درصد صرفاً با درخواست بیمه‌شده امکان‌پذیر است و درصورتی که بیمه‌شده پس از ارائه درخواست به علت فوت موفق به پرداخت مابه‌التفاوت حق‌بیمه مربوطه نشود، بازماندگان وی در مهلت تعیین شده می‌توانند نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت اقدام کنند.

همچنین پذیرش درخواست پرداخت مابه‌التفاوت برای بیمه‌شدگانی معتبر خواهد بود که در تاریخ تقاضا در ردیف مشمولان قانون‌ بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار قرار داشته و یا در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین‌اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ اشتغال به کار داشته باشند. بنابراین سایر بیمه‌شدگان و همچنین بازنشستگان، بازماندگان بیمه‌شده متوفی و ازکارافتادگان کلی مجاز به ارائه درخواست و تبدیل سوابق مربوطه نیستند.

لازم به ذکر است سوابق پرداخت حق‌بیمه مازاد سنی صرفاً به منظور فراهم نمودن زمینه ورود قالیبافان و بهره‌مندی از مزایای قانون مربوطه پیش‌بینی شده است، لذا تأثیری در احراز شرایط برقراری مستمری بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی نخواهد داشت، لیکن در تعیین میزان مستمری‌های مربوطه مؤثر است. بدیهی است درصورتی که بیمه‌شده متقاضی پرداخت مابه‌التفاوت حق‌بیمه نباشد پنجاه‌درصد سوابق مازاد سنی وی در تعیین میزان مستمری‌های مربوطه مؤثر خواهد بود.

ضمن آنکه سوابق پرداخت حق‌بیمه بافندگان قالی، قالیچه، گلیم و زیلو با نرخ ۱۴ درصد درصورتی‌که مطابق ضوابط مقرر به سابقه کامل تبدیل شود در احراز شرایط سن و سابقه متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری، بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و یا بیمه‌های توافقی قابل‌پذیرش است، در غیر این صورت سابقه آنان به نسبت پنجاه‌درصد سنوات پرداخت حق‌بیمه ملاک عمل خواهد بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر