کد خبر: 18725 A

دبیر خانه کارگر ساوجبلاغ:

سازمان تامین اجتماعی با افزایش سن بازنشستگی به استناد قانون تامین اجتماعی کشور‌های اروپایی، سعی دارد سن بازنشستگی در کشور را نیز بالا ببرد بی آنكه سطح درآمد و رفاه كارگران ایرانی را با كارگران اروپایی مقایسه كند.

دبیر اجرایی خانه کارگر ساوجبلاغ اعلام کرد: افزایش سن بازنشستگی با استناد به قوانین تامین اجتماعی کشورهای اروپایی مستلزم تطابق سطح رفاه و ایمنی کار کارگران ایرانی و اروپایی است.

کرمعلی سامانی‌پور با اشاره به بندی از لایحه اصلاحیه قانون تامین اجتماعی در خصوص افزایش سن بازنشستگی، گفت: سازمان تامین اجتماعی با افزایش سن بازنشستگی به استناد قانون تامین اجتماعی کشور‌های اروپایی، سعی دارد سن بازنشستگی در کشور را نیز بالا ببرد بی آنكه سطح درآمد و رفاه كارگران ایرانی را با كارگران اروپایی مقایسه كند.
این فعال كارگری افزود: اکثر کشورهای اروپایی در حالی سن بازنشستگی خود را افزایش می‌دهند که ضمن رعایت بهداشت و ایمنی در کار به سبب جدیت در بخش نظارتی اکثر کارگران تا زمان بازنشستگی خود آسیبی نمی‌بیند، این در حالی است که در کشور ما آسیب‌هایی جدی روحی و جسمی که یک کارگر در طول فعالیت کاری خود به حدی است كه تعدادی از آنان حتی به سن بازنشستگی نمی‌رسند.

سامانی پور اضافه کرد: سئوال اینجاست آیا سازمان تامین اجتماعی خدمات به مستمری بگیران را نیز بر اساس استانداردهای اروپایی انجام می‌دهد که سعی دارد به استناد به قانون آنان سن بازنشستگی در ایران را نیز افزایش دهد.

دبیر اجرایی خانه کارگر ساوجبلاغ با بیان اینکه بسیاری از مستمری بگیران تامین اجتماعی با وضعیت دشواری دست به گریبانند اظهار داشت: بسیاری بازنشستگان تامین اجتماعی از پرداخت هزینه‌های درمان و دارو‌های خود عاجزند و میزان حقوق و دریافتی آنان آنقدر ناچیز است که بسیاری از كارگرانی که رمق کار کردن دارند، بعد از بازنشستگی نیز ناچار به یافتن شغل جدیدی هستند.

این فعال کارگری، سطح رعایت بهداشت و ایمنی کار در کشور ما را بسیار ناچیز عنوان کرد  وگفت: این در حالی است که در کشور فرانسه میزان سطح بهداشت و ایمنی كار در حدی است که یک بازنشسته به دلیل سلامت روحی و روانی و همچنین عدم نیاز مالی، به دلیل کفایت حقوقی بعد از بازنشسته شدن نیاز به کار کردن ندارد و از دوران بازنشستگی خود در كنار خانواده لذت می‌برد.

تغییر قانون تامین اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر