خبرگزاری کار ایران

گزارش خبری/

تعویق ۵ ماه حقوق ۵۰۰۰ کارگر گیتی‌پسند

asdasd
کد خبر : ۱۳۲۶۶

در ماههای اول هنوز امیدوار بودیم که مشکل حل می‌شود. بنابراین عقب ماندن حقوق را تحمل می‌کردیم اما پس از آنکه تعداد شیفت‌های کاری به شدت کاهش یافت مدیران شرکت گفتند مشکلات تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت و با این شرایط اگر قادر به ادامه همکاری نیستید می‌توانید بروید.

بیش از ۵ هزار کارگر كارخانه گیتی‌پسند اصفهان به جهت تشدید بحران نقدینگی در این واحد تولیدی با تعویق ۵ ماه حقوق و  کاهش شیفت‌های کاری مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان، مدیر عامل گروه صنعتی گیتی پسند از کاهش ظرفیت تولید برخی از واحد‌های این گروه به ۴۰ تا ۵۰ درصد خبر داد و گفت: از مشکلات ما این است که امكان گشایش «ال سی» وجود ندارد، خرید نیز نقدی است و باید پول را حواله کرد و مواد اولیه نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته گران‌تر شده است. در این شرایط اگر قرار باشد ضریب تولید به سال گذشته برسد باید دو برابر سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی تزریق شود.

به گفته مصطفی وعیدی، این كارخانه یکی از صنایع پایین دست پتروشیمی است که با ظرفیت تولید ۱۲۰ هزار تن مواد ترکیبی، مواد اولیه بسیاری از کارخانجات پلاستیکی کشور را تامین می‌کرد و قرار بود تا پایان امسال ظرفیت خود را به ۱۸۰ هزار تن افزایش دهد.

او با رد خبر ورشکستگی این گروه صنعتی اعلام کرد: بانک مرکزی چند ماه قبل به ما اعلام کرد که سرمایه مردمی را به آن‌ها بازگردانیم تا بتوانیم از هشت بانک عامل، مبلغ ۵۰ میلیارد تومان وام دریافت کنیم اما هنوز این دستور ابلاغ نشده است.

موانع پرداخت وام

با این وجود بسیاری از بانک‌های استان اصفهان از پرداخت این تسهیلات شانه خالی می‌کنند چرا که معتقدند با اینکه حسابرسی‌ها نشان می‌دهد دارایی‌های این شرکت، بیش از مبلغ بدهی آن است اما باید تکلیف بدهی‌های معوقه نیز مشخص شود.

از جمله مدیر بانک سپه شعب استان اصفهان که در نشست خبری خود اعلام کرد: با اینکه مدیران گیتی پسند، افراد معتقد و خلاقی هستند و محصولات آن‌ها در بازار پرمشتری و استاندارد است اما مدیریت مالی خوبی بر این صنعت حاکم نبوده و برای پرداخت وام به این کارخانه دو مانع مهم وجود دارد، نخست تعیین تکلیف بدهی‌های قبلی که مبلغی کمتر از یک میلیارد ریال، به صورت تهعد مستقیم و غیر مستقیم بوده و باید از سرفصل‌های معوق خارج شود و دیگری تامین ضمانت و وثیقه برای تسهیلات جدید.

اما معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری اصفهان که در‌‌ همان هفته گذشته، خبر موافقت بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به گروه صنایع گیتی پسند را اعلام کرده بود، از پاسخگویی به ایلنا در این باره خودداری کرد و گفت: به جز مطالبی که قبلا گفته شده، موضوع جدیدی درباره گیتی پسند وجود ندارد.

با این حال علیرضا همدانیان نیز مشکل کارگران این شرکت که از ابتدای سال تاکنون، ماه‌ها حقوق خود را دریافت نکرده‌اند را تایید کرد و ادامه داد: در شش ماه اخیر این شرکت به دلیل نداشتن نقدینگی و سرمایه در گردش از تعداد شیفت‌های کاری تولید خود کم کرده اما به تعطیلی کامل کشیده نشده است.

وی به کارکنان این مجموعه صنعتی اطمینان داد: گیتی پسند در چهارماه گذشته، ۱۶۰ میلیارد تومان از ۳۰۰ میلیارد تومان سپرده اشخاص را به آنان بازگردانده و اگر تعامل بین مدیران این شرکت و بانک‌ها به سرعت پیش برود تا دوماه آینده بحران آن حل می‌شود.

بلاتکلیفی كارگران

یکی از کارگران گیتی پسند اصفهان نیز در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: از ابتدای سال، جریان واریز ماهانه و منظم حقوق به حساب کارگران متوقف شد و پرداخت‌ها دیر به دیر و نامنظم انجام شده است.

این كارگر ۳۲ ساله که بیش از ۷ سال است در یکی از واحدهای این گروه صنعتی فعالیت می‌کند، نگرانی اصلی کارگران را از دست دادن شغل عنوان کرد و گفت: در ماههای اول هنوز امیدوار بودیم که مشکل حل می‌شود. بنابراین عقب ماندن حقوق را تحمل می‌کردیم اما پس از آنکه تعداد شیفت‌های کاری به شدت کاهش یافت مدیران شرکت گفتند مشکلات تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت و با این شرایط اگر قادر به ادامه همکاری نیستید می‌توانید بروید.

برخی از کارگران نیز مانند حجت ۲۶ ساله که ۵ سال سابقه کار در این کارخانه را دارد، پس از گذشت ماه‌ها تعویق حقوق و بی‌نظمی شیفت‌های کاری، خسته شده‌اند و می‌گویند دنبال پیدا کردن کار دیگری هستند تا بتوانند با توجه به تورم و افزایش روزافزون قیمت کالا‌ها، معیشت خانواده خود را تامین کنند.

احتمال بیكاری ۵ هزار کارگر

دبیر اجرایی خانه کارگر اصفهان نیز مشکلات کارگران این واحد تولیدی را تایید کرد و افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی در حال حاضر مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه روبرو هستند که در صورت رسیدگی نشدن به آن، بسیاری از کارگران موجود بیکاری می‌شوند.

اصغر برشان با اشاره به اینکه در حال حاضر گیتی پسند اصفهان ۵ هزار کارگر فعال را بصورت مستقیم تحت پوشش دارد، خاطرنشان کرد: عدم همراهی و همکاری سیستم بانکی به منظور تقویت تولید و رفع موانع بیکاری با شعار و رویکرد تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مغایرت دارد.

گفتنی است گروه صنایع گیتی پسند اکنون بیش از ۵۰۰۰ نفر پرسنل و کارگر– ۴ دفتر فروش و انبار در داخل کشور و حدود ۵۰۰۰ نمایندگی توزیع و فروش محصولات درداخل کشور دارد و همچنین محصولات صادراتی این گروه صنعتی به کشورهای کنیا، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، عراق، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و ترکیه صادر و با عقد قرارداد و همکاری با شرکت FLXT آلمان در حال ورود و عرضه محصولات به سایر کشورهای اروپایی و آسیائی است.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز