کد خبر: 72897 A

دبیر خانه كارگر نیشابور خبر داد:

چكیده: «در این كارخانه 120 كارگر مشغول به كار هستند كه حدود 80 نفر از كارگران را زنان تشكیل می‌دهند. این زنان بدون محاسبه ساعت كار، در صورتی که نتوانند به میزانی كه كارفرما انتظار دارد، تولید داشته باشند بخش قابل توجهی از حقوق‌شان کاهش می‌یابد.»

یك فعال كارگری در نیشابور از تبعیض جنسیتی در یك واحد تولیدی این شهرستان خبر داد و گفت: کارفرمای کارخانه «صنایع الکترونیکی مهر عطار» در نیشابور با بی اعتنایی به قانون کار در پرداخت دستمزد و سایر مزایای قانونی کارگران زن، از نبود فرصت‌های شغلی برای زنان كارگر در بازار كار سوءاستفاده می‌كند.

«محمد عمارلو» دبیر خانه كارگر نیشابور در این باره به ایلنا گفت: در این كارخانه 120 كارگر مشغول به كار هستند كه حدود 80 نفر از كارگران را زنان تشكیل می‌دهند. این زنان بدون محاسبه ساعت كار، در صورتی که نتوانند به میزانی كه كارفرما انتظار دارد، تولید داشته باشند بخش قابل توجهی از حقوق‌شان کاهش می‌یابد.

او افزود: کارفرمای این کارخانه دستمزد قانونی مطابق آنچه که شورای عالی کار مصوب کرده است را به کارگران خود پرداخت نمی‌کند.

این فعال كارگری اضافه کرد: در این كارخانه تولید پریز برق، هر ماهه به بهانه‌ای از سوی کارفرما حقوق کارگران به صورت چشمگیری کاهش می یابد، به طوری كه این زنان - كه عمدتا سرپرست خانوار هستند - در تامین معاش خانوار خود با مشکل جدی مواجه می‌شوند.

این فعال کارگری درباره سایر مشکلات کارگران گفت:علاوه بر حقوق سوابق بیمه کارگران نیز با مشکل روبروست و با فاصله پرداخت می‌شود. همچنین کارگران این واحد تولیدی مدعی‌اند بهداشت و ایمنی کار در این واحد تولیدی رعایت نمی‌شود.

دبیر خانه کارگر در خاتمه متذکر شد: به موجب قانون‌ کار، خودداری کارفرما از اجرای مصوبه حداقل مزد شورای عالی کار و پرداخت مزد کمتر از حداقل تعیین شده تخلف تلقی شده و مستوجب مجازات است.

کسر حقوق به بهانه كار بیشتر جرم است

در این زمینه یکی از کارگران این کارخانه نیز اظهار داشت: کارفرمای کارخانه صنایع مهر عطار با بی اعتنایی به قانون کار، در صورت ناتوانی کارگران برای انجام کار بیشتر بخشی از حقوق آنان را كسر می‌كند.

این كارگر كه نخواست نامش فاش شود افزود: با وجود اینکه اکثر کارگران این واحد را زنان تشکیل می‌دهند، به دلیل شرایط بازار كار ناچار به اطاعت از خواست كارفرما هستند.

این کارگر در پایان اضافه کرد: با وجود آنكه این بی‌قانونی اكنون در كارخانه باب شده است اما اخیرا با فشارهایی که از سوی کارگران و تشکلات کارگری در این مورد به كارفرما وارد شده است، این مشکل کمتر از گذشته شده است.

زنان کارگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر