کد خبر: 53254 A

نایب رئیس خانه معدن توصیه کرد؛

نایب رییس خانه معدن در واکنش به برخی نگرانی‌ها درباره افزایش بهره مالکانه معادن در بودجه سال آینده گفت: نرخ بهره مالکانه معادن براساس قانون معادن از صفر تا 10 درصد است و تغییری در این رقم رخ نداده است.

ایب رییس خانه معدن در واکنش به نگرانی برخی سهامداران مبنی بر احتمال افزایش بهره مالکانه معادن که در بودجه سال آینده مطرح شده است، گفت: نرخ بهره مالکانه معادن براساس قانون معادن از صفر تا 10 درصد است و تغییری در این مورد رخ نداده است.
 
به گزارش ایلنا، محمدرضا بهرامن افزود: سهامداران شرکت‌های معدنی نباید نگرانی در این مورد داشته باشد، زیرا حقوق دولتی یا همان بهره مالکانه هر ساله طبق قانون اعلام می شود و شرکت های معدنی نیز این موضوع را در صورت‌های مالی خود لحاظ می کنند.
 
وی اظهار داشت: به این ترتیب به شرکت‌های معدنی نیز توصیه می‌شود با شفاف‌سازی به سهامداران خود اعلام کنند که بهره مالکانه موضوع جدیدی نبوده و سهامداران نیز نباید با انتشار چند خبر، عجولانه اقدام به فروش سهام خود کنند، زیرا آینده شرکت های معدنی و سودآوری آنها مشخص است و جو روانی ایجاد شده در بورس به سود سهامداران نیست.  
 
در همین رابطه، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی نیز  گفت: براساس قانون معادن باید به ازای هر تن محصول، نهایتا معادل ۱۰ درصد ارزش ماده معدنی پای معدن به عنوان حقوق دولتی پرداخت شود و رشد پنج برابری حقوق دولتی در هیچ جای قانون معادن نیامده است.
 
کامران وکیل افزود: به نظر می رسد که تفسیر های نادرستی از موارد قانون معادن در خصوص بهره مالکانه شده است، زیرا براساس قانون همه چیز مشخص بوده و اینکه براساس فروش یا فرآوری یک شرکت نرخ بهره مالکانه تغییر کند به جا، منطقی و قانونی نیست.
 
وی اظهار داشت: در مواردی مطرح می شود که بهره مالکانه یک شرکت به دلیل دارا بودن سنگ آهن صادراتی و نوع فرآوری باید بیشتر باشد اما نکته اینجاست که فرآوری بهتر، هنر معدن کار بوده و براساس قانون، بهره مالکانه حداکثر ۱۰ درصد است.
بورس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر