کد خبر: 3368 A

معاون سابق بانک مرکزی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

نباید اقتصاد و درآمدهای نفتی را به هم قفل کنیم، زیرا شاهد بوده‌ایم که طی تاریخ ۲۰‌ساله گذشته، افت و خیز درآمدهای نفتی به شدت در بودجه اثرگذار بوده و سیاست‌های اقتصاد کلان را دچار تزلزل کرده است.

معاون سابق بانک مرکزی در دوران اصلاحات، سالم سازی و بهبود بازار مالی و پولی کشور را مستلزم مكانسیم ساماندهی یهینه درآمد‌های نفتی از سیاستگذاری پولی و مالی کشور اعلام کرد.

اکبر کمیجانی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به کسری بودجه سال جاری گفت: نباید اقتصاد و درآمدهای نفتی را به هم قفل کنیم، زیرا شاهد بوده‌ایم که طی تاریخ ۲۰‌ساله گذشته، افت و خیز درآمدهای نفتی به شدت در بودجه اثرگذار بوده و سیاست‌های اقتصاد کلان را دچار تزلزل کرده است.

وی تصریح کرد: دولت با بهره‌گیری از تجربیات دیگر کشور‌ها و همچنین تجربیات نا‌موفقی که در گذشته در فعالیت‌های اقتصادی کشور وجود داشته، باید واگذاری‌ها را سرعت ببخشد و بر همین اساس، کوچک کردن اندازه دولت به عنوان یکی از محورهای اصلی برنامه توسعه‌ای مورد توجه قرار گرفت.

معاون سابق بانک مرکزی، سالم سازی و بهبود بازار پولی و مالی کشور را منوط به برنامه‌ای بلند مدت برای جداسازی و ساماندهی بهینه درآمد های نفتی ذکر کرد و بیان داشت: در واقع، مصوبات دولت باید در بخش پولی و ارزی به نوعی انعکاسی از یک کارکرد موفق نسبی سیاست‌های پولی، مالی و ارزی خارج از محدوده درآمد‌های نفتی باشد.

درآمد نفتی ساماندهی پولی کمیجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر