کد خبر: 8062 A

در زمینه کنترل و بازرسی کشتیها صورت گرفت؛

پانزدهمین نشست تفاهم نامه یاد شده از تاریخ 13 لغایت 16 شهریور ماه 1391 در رابطه با بررسی مسائل مربوط به کنترل و بازرسی کشتیها در سطح منطقه در بندر الیزابت کشور افریقای جنوبی برگزار گردید.

پانزدهمین نشست تفاهم نامه یاد شده از تاریخ 13 لغایت 16 شهریور ماه 1391 در رابطه با بررسی مسائل مربوط به کنترل و بازرسی کشتیها در سطح منطقه در بندر الیزابت کشور افریقای جنوبی برگزار گردید.

در این اجلاس نمایندگان سازمان بنادر ودریانوردی باحضوری فعال نقطه نظرات مربوط به مسائل تخصصی مرتبط را در اجلاس مطرح داشته اند.

جمهوری اسلامی ایران در سال 1380 پس از تصویب مجلس محترم شورای اسلامی و تایید شورای محترم نگهبان به عضویت یادداشت تفاهم یاد شده درآمد و از آن پس بعنوان یکی از اعضاء فعال این تفاهم نامه همواره حضور فعال و راهبردی را در اجلاسهای سالانه تفاهم نامه مذکور داشته است.

سازمان بین المللی دریانوردی پس از بررسی و تجزیه و تحلیل گزارشات سوانح دریایی که در طول دهه های اخیر به وقوع پیوسته به این نتیجه رسید که به علت عدم توجه مالکان و کشورهای صاحب پرچم نسبت به رعایت استانداردها و قوانین ملی و بین المللی، تردد کشتیهای غیر استاندارد رو به افزایش است. به همین دلیل سیستم کنترل و بازرسی کشتیها (PSC) جهت نظارت بر کشتیهای خارجی ورود به بنادر مطرح گردید حاصل این اقدام پس از چند سال حاکی از پذیرش کنترل و بازرسی کشتیها بعنوان یکی از بهترین روشهای ساخت کشتیهای غیر استاندارد در مجامع بین المللی مطرح گردید. به منظور توسعه روش فوق کشورهای مختلف دنیا در مناطق مختلف اقدام به امضاء یادداشت تفاهم هایی در زمینه کنترل و بازرسی کشتیها نمودند تا بتوانند با اعمال یک سیستم واحد و همکاری با سایر کشورها قدرت اجرایی خویش را افزایش دهند.

ایجاد تفاهم نامه های منطقه ای همچون پاریس (در اروپا) توکیو (در آسیا شرقی) و اقیانوس هند (در منطقه شبه قاره هند) ازجمله تفاهم نامه های یاد شده می باشند. تفاهم نامه اقیانوس هند (IOMOU) تفاهم نامه ای است که در پنجم ژوئن 1998 به امضاء کشورهای ساحلی اقیانوس هند رسید تا بتوان با داشتن چنین تفاهم نامه ای با وحدت رویه در انجام کنترل و بازرسی کشتیها از ورود کشتیهای غیراستاندارد به آبهای منطقه جلوگیری نموده و در نتیجه تامین ایمنی دریانوردی و حفاظت محیط زیست دریایی کشورهای منطقه بدست آید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر